[ACTUALIZARE 2] CCR va decide cu privire la anularea alegerilor prezidențiale după turul al doilea

ccr 1
Distribuie:

[ACTUALIZARE 2] (ora 21.20)

CCR nu a luat nicio decizie în această seară cu privire la anularea turului 1 al alegerilor prezidențiale și nici cu privire la suspendarea turului doi, astfel cum s-a solicitat prin cele patru cereri depuse joi. În consecință, turul al doilea va avea loc duminică, 8 decembrie, iar examinarea cererilor și pronunțarea CCR vor avea loc în cadrul procesului de validare a alegerilor.

„Având în vedere solicitările reprezentanților mass-media cu privire la primirea unor petiții și cereri referitoare la derularea alegerilor pentru funcția de Președinte al României, Curtea Constituțională precizează că acestea au fost înregistrate și urmează să fie examinate conform prevederilor constituționale și legale, în cadrul procesului de validare a alegerilor. În această etapă a procesului electoral, în conformitate cu dispozițiile constituționale, Curtea poate examina contestații formulate de către candidații calificați în turul II al alegerilor prezidențiale.” – a transmis CCR pritr-un comunicat de presă.


[ACTUALIZARE 1] (ora 20.15):
Conform Adevărul.ro, CCR a respins cele patru sesizări pentru anularea primului tur al alegerilor, pe motiv că termenul legal de depunere a fost depășit.

Sesizările depuse nu au fost înregistrate ca sesizări, de aceea termenul legal de depunere a fost depășit (în termen de cel mult 3 zile de la încheierea votării, cel mai târziu la data de: 10 decembrie 2024, ora 24.00, conform art 133, HG 1061/2024), au declarat surse de la CCR, pentru Antena 3 CNN.

În schimb, au fost înregistrate ca „petiții” si depunătorii vor primi un răspuns în termenul legal, adică, în 30 de zile calendaristice.


Titlul inițial: Cereri noi depuse la Curtea Constituțională pentru anularea turului 1 al alegerilor prezidențiale | SNSPA a sesizat Curtea și pentru suspendarea turului doi | Parchetul General s-a sesizat din oficiu pentru comiterea de infracțiuni electorale și spălare a banilor

Cristian Terheș a cerut joi, din nou, Curții Constituționale să anuleze turul 1 al alegerilor prezidențiale. Noua cerere se bazează pe documentele desecretizate de CSAT. Terheș a mai depus săptămâna trecută la CCR o cerere similară pentru anularea alegerilor prezidențiale, respinsă de CCR după renumărarea voturilor.

„După documentele date de CSAT, sunt date noi, documente noi, și în lumina lor am solicitat CCR revizuirea hotărârii prin care mi s-a respins ca nefondată cererea anterioară”, a declarat Terheș pentru G4Media.

Tot joi, SNSPA a sesizat Curtea Constituțională pentru suspendarea turului doi al alegerilor prezidențiale de duminică, pentru scoaterea lui Călin Georgescu de pe buletinele de vot și reluarea primului tur al prezidențialelor, a declarat rectorul Remus Pricopie, pentru Edupedu.ro. „Colegii mei lucrează la sesizarea Curții Constituționale și sper ca în maxim o oră CCR să fie sesizată de SNSPA, dar cred că vor fi și alții care vor sesiza CCR-ul, astăzi”, a anunțat Pricopie.

Mai mult, SNSPA a transmis joi Avocatului Poporului o petiție pentru a-i solicita sesizarea Curții Constituționale a României cu invalidarea primului tur al alegerilor prezidențiale.


În urma desecretizării rapoartelor prezentate de serviciile de informații în CSAT, Parchetul General s-a sesizat din oficiu pentru comiterea de infracțiuni electorale și spălare a banilor. Mai mult, soliciatrea  a fost adresată procurorului șef DIICOT  – în raport de indiciile privind  săvârșirea unor infracțiuni aflate în competența structurii specializate de parchet, conform art.11 din OUG nr.78/2016

Parchetul General – comunicat:

În continuarea comunicatului de presa din data 4 decembrie 2024, facem următoarele precizări:

În urma desecretizării și analizării documentelor care au fost prezentate în cadrul ședinței CSAT din data de 28 noiembrie 2024 privind desfășurarea procesului electoral pentru funcția de Președinte al României, astăzi, 5 decembrie 2024, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție s-a sesizat din oficiu în baza indiciilor care relevă posibile încălcări ale legislației electorale și săvârșirea altor infracțiuni conexe.

Cercetările vizează indiciile privind săvârșirea unor infracțiuni electorale care ar fi influențat procesul de vot, prin metode precum coruperea alegătorilor, inclusiv în mediul online, cu scopul de a-i determina să voteze un anumit candidat.

Sesizarea vizează, totodată, și infracțiuni de spălare a banilor în legătură cu posibile nelegalități legate de proveniența și utilizarea sumelor de bani folosite pentru finanțarea ilegală a campaniei electorale a unui candidat de către susținătorii săi.

De asemenea, sesizarea are ca obiect și comiterea unor infracțiuni informatice de competența parchetelor regulare, ca urmare a identificării unor activități în mediul online care au implicat crearea și utilizarea unor conturi false, menite să influențeze opțiunile alegătorilor, acțiuni care au avut potențialul de a afecta exprimarea corectă a voturilor în cadrul procesului electoral.

În cadrul aceluiași demers, s-a solicitat procurorului-șef al DIICOT să efectueze o analiză proprie a informațiilor existente din perspectiva sesizării din oficiu, în raport de indiciile privind săvârșirea unor infracțiuni aflate în competența structurii specializate de parchet, conform art.11 din OUG nr.78/2016.


Citește și:


 

Categorie: Național, Electoral
Etichete: alegeri prezidențiale 2024, anulare tutul 1, CCR, Cristian Terhes, curtea constitutionala, SNSPA, suspendare turul doi
Distribuie:
Articolul anterior
Anticronică cu acordurile unui astfel de rezultat | Unirea Ungheni – UTA: 1-1 (0-1)
Articolul următor
Aflat sub control judiciar în dosarul „Spagă la Permise Auto”, poliţistul examinator Bogdănel Mironescu s-a reprofilat: împreună cu un polițist de la frontieră făceau trafic cu „anaboale”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Din aceeași categorie

fotbalul romantic 1

Florin Fabian și „Fotbalul romantic”

Mie mi-a plăcut tot timpul când cineva „din iarbă” a scris. În ziar, cum savuram în fiecare marți prin 82-83, rubrica lui Mircea Lucescu din „Drumul socialismului”, cotidianul de pe…
vali visky.pr

Spre UTA, cu ochii larg închiși

Se-ncheie-n curând anul 2024. A trecut încă unul… Și toți ne spunem că prea repede trec. Iar atunci, înainte de show-ul de artificii, tragem linie – urăsc șablonul ăsta, da-l…