Ca de fiecare dată, Festivalul de Film de la Cannes a reunit și la cea de-a 76-a ediție, pe parcursul a zece zile de festival, vedetele din industria filmului într-un spectacol al modei, etalând cele mai recente creații ale designerilor de top din întreaga lume.
Rochiile lungi și elegante, combinate cu bijuterii sclipitoare și accesorii sofisticate au fost vedetele necontestabile ale covorului roșu de la Cannes. Actrițele și actorii din toate colțurile lumii au purtat ținute create de designeri locali, promovând astfel talentul și arta din diverse culturi.
Și-n acest an, o rochie creată de designerul arădean Andreea Cormier Wacker a fost purtată de actrița Natasha Costa la Festivalul de Film de la Cannes. De această dată, s-a optat pentru o rochie roșie.
Designer: andreeacormierwacker_couture/ iulianabadiu/ kiratanshop
Splendid jewels: marjanibymonachawla
Foto: Festival of Cannes covered by official international Louis Capizzi Red Silk Carpet
Este al doilea an consecutiv când o creație vestimentară a Andreei este purtată la Cannes. (vezi Articol asociat: O rochie marca Andreea Cormier Wacker a fost purtată la Festivalul de la Cannes)
***
Cât despre film, Lista câștigătorilor Cannes 2023:
Palme d’Or – „Anatomie d’une chute” de Justine Triet
Marele Premiu – „The Zone of Interest” de Jonathan Glazer
Premiul Juriului – „Les Feuilles Mortes” de Aki Kaurismaki
Premiul pentru regie – Tran Anh Hùng pentru „La Passion de Dodin Bouffant”
Premiul pentru scenariu – Sakamoto Yuji pentru „Monster” de Hirokazu Kore-Eda
Premiul pentru interpretare masculină – Koji Yakusho în „Perfect Days” regizat de Wim Wenders
Premiul pentru interpretare feminină – Merve Dizar în „Les Herbes Seches”, realizat de Nuri Bilge Ceylan
Caméra d’Or – „L’Arbre aux Papillons D’or” de Thien An Pham Palme d’Or pentru scurtmetraj -„27” de Flora Anna Buda
Menţiune specială a juriului pentru scurtmetraj – „Far” de Gunnur Martinsdottir Schluter
Un Certain Regard, principala secţiune paralelă
Marele Premiu – „How To Have Sex”, regizat de Molly Manning Walker
Premiul Juriului – „Hounds”, regizat de Kamal Lazraq
Prix de la Nouvelle Voix – „Augure” de Baloji
Prix d’Ensemble – „Crowra (La Fleur de Buriti), realizat de João Salaviza & Renée Nader Messora
Prix de la Liberté – „Goodbye Julia”, realizat de Mohamed Kordofani
Cinéfondation
Premiul I – „Norwegian Offspring”, de Marlene Emilie Lyngstad, Den Danske Filmskole, Danemarca Premiul al II-lea – „Hole”, realizat de Hwang Hyein, Korean Academy of Film Arts, Coreea de Sud
Premiul al III-lea – „Ayyur” (Lune), realizat de Zineb Wakrim, ÉSAV Marrakech, Maroc
Semaine de la Critique
Marele Premiu (Grand Prix Nespresso) – „Tiger Stripes” de Amanda Nell Eu
French Touch Prize of the Jury – „Il pleut dans la maison” de Paloma Sermon-Daï
Prix Fondation Louis Roederer de la Révélation – Jovan Ginić pentru interpretarea sa din „Lost Country” de Vladimir Perišić
Prix Fondation Gan à la Diffusion – Pyramide Distribution
Prix Découverte Leitz Cine du court métrage – „Boléro” de Nans Laborde-Jourdàa Prix SACD – „Le Ravissement” de Iris Kaltenbäck Quinzaine des Réalisateurs, secţiune paralelă
Premiul SACD – „Un prince” de Pierre Creton
Premiul Europa Cinemas Label – „Creatura” de Elene Martin Gimeno
Trofeul Queer Palm, premiul LGBT, a revenit anul acesta lungmetrajului „Monster” de Hirokazu Kore-eda