Ilie Cheșa: „Consilierii PSD solicită eliminarea indemnizațiilor pentru membrii consiliilor de administrație”

ilie chesa
Distribuie:

În contextul măsurilor anunțate de noul guvern condus de Ilie Bolojan pentru reducerea deficitului bugetar, consilierul local Ilie Cheșa, președintele organizației municipale PSD Arad, propune un set de măsuri concrete și urgente la nivelul administrației arădene.


„Guvernul a stabilit deja direcțiile principale de ajustare bugetară: În paralel, mai multe administrații locale din țară analizează măsuri similare pentru eficientizarea cheltuielilor, inclusiv suspendarea indemnizațiilor membrilor consiliilor de administrație ale societăților din subordinea primăriilor.

În acest context, propun ca, cel puțin până la sfârșitul anului 2026, să suspendăm plata indemnizațiilor pentru membrii consiliilor de administrație ale societăților din subordinea Consiliului Local. Este o măsură cu impact bugetar real – în jur de 400 de mii de euro anual – și un prim pas pentru a arăta că administrația locală este dispusă să strângă cureaua înainte de a cere sacrificii de la cetățeni.

Înainte de orice discuție privind majorări de taxe sau impozite locale, este obligatoriu ca municipalitatea să își facă propria ordine în buget. Trebuie să identificăm toate cheltuielile care nu sunt urgente, care pot fi amânate sau eliminate. E nevoie de un efort colectiv, fără orgolii politice. Să arătăm că știm să gestionăm responsabil bugetul local într-o perioadă dificilă pentru întreaga țară”, spune consilierul municipal Ilie Cheșa, președintele Organizației Municipale PSD Arad.



 

Categorie: Politice, Administrație
Etichete: ajustarea sau eliminarea unor facilități fiscale, creșterea TVA, eliminarea indemnizațiilor, Ilie Chesa, președintele organizației municipale PSD Arad, reducerea aparatului bugetar, reducerea cheltuielilor neesențiale, reducerea sporurilor
Distribuie:
Articolul anterior
ARAD | O tânără a sunat la 112 și a spus că a fost răpită, băgată într-un portbagaj și dusă spre Sânleani
Articolul următor
Incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din localitatea Sintea Mare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Din aceeași categorie

patricia ziman

Asistență fără asistență în Arad

Zeci de oameni fără adăpost – zero implicare de la direcția din cadrul primăriei care se ocupă de această problemă. În timp ce Primăria Arad taie panglici la parcuri renovate,…