Rezultatele finale ale alegerilor în județul Arad | Lista completă a aleșilor din orașele și comunele arădene

jud arad
Distribuie:

În urma centralizării voturilor exprimate la alegerile locale din 9 iunie, s-au stabilit conducerile orașelor și comunelor din județul Arad din următorii patru ani. Primarii au fost validați de către Autoritatea Electorală Permanentă, iar mandatele de consilieri locali au fost și ele distribuite în funcție de votul politic dat de alegători.


Lista completă a aleșilor din orașele și comunele arădene.

1. Almaş: primar – Aurel Costea (PNL) – 56,62%; consiliul local – PNL – 5 mandate, PSD – 3 mandate, S.O.S. România – 2 mandate, AUR – 1 mandat;

2. Apateu: primar – Sorin Dănila (PSD) – 56,38%; consiliul local – PSD – 7 mandate, PNL – 4 mandate, AUR – 1 mandat, USR – 1 mandat;

3. Arad: primar –Călin Bibarț (PNL) – 28,47%; consiliul local – PNL – 6 mandate, PSD – 6 mandate, ADU – 5 mandate, AUR – 4 mandate, UDMR – 2 mandate;

4. Archiș: primar – Nicolae Valea (PSD) – 76,88%; consiliul local – PSD – 5 mandate, PNL – 3 mandate, AUR – 1 mandat;

5. Bârsa: primar – Elena Toma (PSD) – 50,27%; consiliul local – PSD – 5 mandate, PNL – 5 mandate, AUR – 1 mandat;

6. Bârzava: primar – Faur Gabriel (PSD) – 91,21%; consiliul local – PSD – 10 mandate, PNL – 1 mandat;

7. Bata: primar – Cristian Matiaș (PNL) – 52,30%; consiliul local – PNL – 5 mandate, PSD – 2 mandate, ADU – 1 mandat, Murărescu Alexandra Mihaela – 1 mandat;

8. Beliu: primar – Emanuel Horhat – Coraș (PNL) – 63,85%; consiliul local – PNL – 5 mandate, PSD – 2 mandate, ANȚ – 1 mandat, AUR – 1 mandat, PMP – 1 mandat, USR – 1 mandat;

9. Birchiș: primar – Laurențiu Pașca (PNL) – 37.03%; consiliul local – PNL – 4 mandate, AUR – 4 mandate, PSD – 3 mandate;

10. Bocsig: primar – Teodora Abrudean (PNL) – 54,53%; consiliul local – PNL – 7 mandate, PSD – 4 mandate, AUR – 2 mandate;

11. Brazii: primar – Dorin Catana (PSD) – 43,83%; consiliul local – PNL – 3 mandate, PSD – mandate, AUR – 1 mandat, PUSL – 1 mandat, FD – 1;

12. Buteni: primar – Mircea-Theodor Braiți (PNL) – 72,03%; consiliul local – PNL – 8 mandate, PSD – 3 mandate, AUR – 1 mandat, PUSL – 1 mandat;

13. Cărand: primar – Gligor Costuț (PNL) – 48,11%; consiliul local – PSD – 3 mandate, PNL – 3 mandate, FD – 2 mandate, ADU – 1 mandat;

14. Cermei: primar – Ioan Vesa (PNL) – 91,65%; consiliul local – PNL – 8 mandate, PSD – 2 mandate, AUR – 1 mandat;

15. Chisindia: primar – Ionel Pașca (PNL) – 39,35%; consiliul local – PNL – 3 mandate, PSD – 3 mandate, AUR – 2 mandate, ADU – 1 mandat;

16. Chișineu-Criș: primar – Ovidiu Guleș (REPER) – 43,56%; consiliul local – REPER – 5 mandate, PNL – 4 mandate, PSD – 3 mandate, UDMR – 2 mandate, AUR – 1 mandat;

17. Conop: primar – Petrica Moldovan (PNL) – 54,49%; consiliul local – PNL – 6 mandate, PSD – 4 mandate, AUR – 1 mandat;

18. Covăsânț: primar – Marius Oneț (PNL) – 68,35%; consiliul local – PNL – 7 mandate, PSD – 4 mandate;

19. Craiva: primar – Ioan Coșa (PSD) – 70,76%; consiliul local – PSD – 6 mandate, PNL – 2 mandate, AUR – 1 mandat, ANȚ – 1 mandat, FD – 1 mandat;

20. Curtici: primar – Ban Bogdan (PNL) – 55,44%; consiliul local –PNL – 8 mandate, ADU -2 mandate, PSD – 2 mandate, AUR -2 mandate, SOS România – 1 mandat;

21. Dezna: primar – Ionică Lucoaie (PSD) – 71,51%; consiliul local – PSD – 5 mandate, PNL – 2 mandate, REPER – 1 mandat, AUR – 1 mandat;

22. Dieci: primar – Ștefan Galea (PNL) – 61,61%; consiliul local – PNL – 5 mandate, PSD – 2 mandate, AUR – 1 mandat, USR – 1 mandat;

23. Dorobanți: primar – Korondi-Jozsa Erica (UDMR) – 82,42%; consiliul local – UDMR – 9 mandate, PNL – 1 mandat, PSD – 1 mandat;

24. Fântânele: primar – Dolha Nicolae (PNL) – 78,26%; consiliul local – PNL – 8 mandate, PSD – 2 mandate, AUR – 1 mandat, UDMR – 1 mandat;

25. Felnac: primar – Ioan Malița (PSD) – 94%; consiliul local – PSD – 11 mandate, PNL – 1 mandat, Uniunea Sârbilor din România – 1 mandat;

26. Frumușeni: primar – Aurelian Andronic (PNL) – 62,71%; consiliul local – PNL – 7 mandate, PSD – 3 mandate, AUR – 1 mandat;

27. Ghioroc: primar – Corneliu Popi Morodan (PNL) – 91,84%; consiliul local – PNL – 10 mandate, PMP – 1 mandat, PSD – 1 mandat, UDMR – 1 mandat;

28. Grăniceri: primar – Petru Bătrânuț (PNL) – 48,69%; consiliul local – PNL – 5 mandate, PSD – 4 mandate, AUR – 2 mandate;

29. Gurahonț: primar – Flavius Moț (PNL) – 48,81%; consiliul local – PNL – 6 mandate, PSD – 4 mandate, PUSL – 2 mandate, FD – 1 mandat;

30. Hălmăgel: primar – Nicolae Golea (PNL) – 50,48%; consiliul local – PSD – 3 mandate, PNL – 3 mandate, PMP – 1 mandat, ANȚ – 1 mandat, AUR – 1 mandat;

31. Hălmagiu: primar – Gheorghe Dărău – 76,96%; consiliul local – PNL – 7 mandate, PSD – 2 mandate, AUR – 1 mandat, PUSL – 1 mandat;

32. Hășmaș: primar – Cornel Popa (PNL) – 47,23%; consiliul local – AUR – 3 mandate, PNL – 3 mandate, USR – 1 mandat, PSD – 1 mandat, PMP – 1 mandat;

33. Ignești: primar – Ioan Urs (PNL) – 54,50%; consiliul local – PNL – 5 mandate, AUR – 3 mandate, PSD – 1 mandat;

34. Ineu: primar – Abrudan Călin (PNL) – 62,52%; consiliul local – PNL- 10 mandate, PSD -4 mandate, AUR – 1 mandat;

35. Iratoșu: primar – Papp Atila-Iosif (UDMR) – 35,26%; consiliul local – UDMR – 4 mandate, PNL – 4 mandate, PSD – 2 mandate, PUSL – 1 mandat;

36. Lipova: primar – Pera Florin (PSD) – 45,58%; consiliul local –PSD – 7 mandate, PNL – 6 mandate, AUR – 3 mandate, USR – 1 mandat;

37. Livada: primar – Adrian Țolea (PSD) – 40,99%; consiliul local – PSD – 4 mandate, PNL – 4 mandate, USR – 2 mandate, AUR – 1 mandat, PMP – 1 mandat, FD – 1 mandat;

38. Macea: primar – Ciprian Otlăcan (PNL) – 73,99%; consiliul local – PNL – 10 mandate, PSD – 3 mandate, AUR – 2 mandate;

39. Mișca: primar – Pallagi Mate (UDMR) – 58,43%; consiliul local – UDMR – 8 mandate, PNL – 2 mandate, PSD – 2 mandate, AUR – 1 mandat;

40. Moneasa: primar – Constantin Miron (PNL) – 55,76%; consiliul local -PNL – 5 mandate, PSD – 3 mandate, PUSL – 1 mandat;

41. Nădlac: primar – Onea Mircea (PNL) – 56,4%; consiliul local – PNL – 5 mandate, PSD – 5 mandate, UDSCR – 4 mandate, AUR- 1 mandat;

42. Olari: primar – Petru Răuț (PNL) – 68,20%; consiliul local – PNL – 6 mandate, PSD – 3 mandate, UDMR – 2 mandate;

43. Păuliș: primar – Sigheti Saul (AUR) – 52,51%; consiliul local – AUR – 7 mandate, PNL – 5 mandate, PSD – 1 mandat;

44. Pâncota: primar – Pocrișer Dan (PSD) – 77,09%; consiliul local –PSD – 11 mandate, PNL – 3 mandate, AUR- 1 mandat;

45. Pecica: primar – Antal Petru (PNL) – 45,24%; consiliul local –PNL -7 mandate, UDMR – 3  mandate, AUR – 6 madate, PSD – 1 mandat;

46. Peregu Mare: primar – Kovasc Emeric (UDMR) – 62,79%; consiliul local – UDMR – 6 mandate, PNL – 3 mandate, Uniunea Culturală a Rutenilor din România – 1 mandat, PSD – 1 mandat;

47. Petriș: primar – Ionel Berari (PNL) – 60,92%; consiliul local – PNL – 4 mandate, PSD – 3 mandate, USR – 1 mandat, PMP – 1 mandat;

48. Pilu: primar – Casian Toma (PSD) – 47,47%; consiliul local – PSD – 5 mandate, PNL – 5 mandate, ADU – 1 mandat;

49. Pleșcuța: primar – Viorel Groza (PNL) – 65,02%; consiliul local – PNL – 5 mandate, PSD – 2 mandate, AUR – 1 mandat, USR – 1 mandat;

50. Sântana: primar – Tomuța Daniel (PNL) – 57,77%; consiliul local –PNL – 9 mandate,  AUR – 4 mandate, PSD -3 mandate, PUSL – 1 mandat;

51. Sebiș: primar – Feieș Cristian (PNL) – 70,07 %; consiliul local – PNL – 8 mandate, PSD – 5 mandate,  AUR – 2 mandate;

52. Șagu: primar – Emilia Brăneț (PNL) – 70,60%; consiliul local – PNL – 9 mandate, ADU – 2 mandate, AUR – 1 mandat, PSD – 1 mandat;

53. Săvârșin: primar – Ioan Vodicean – 64,94%; consiliul local – PNL – 6 mandate, AUR – 3 mandate, PSD – 2 mandate;

54. Secusigiu: primar – Gheorghe Grad (PSD) – 50,03%; consiliul local – PSD – 7 mandate, PNL – 6 mandate, Uniunea Sârbilor din România – 1 mandat, AUR – 1 mandat;

55.  Șeitin: primar – Dorin Florea (PSD) – 47,87%; consiliul local – PSD – 6 mandate; PNL – 6 mandate; AUR – 1 mandat;

56. Seleuș: primar – Cristian Branc (PNL) – 77,95%; consiliul local – PNL – 7 mandate, AUR – 2 mandate, PSD – 2 mandate;

57.Semlac: primar – Letiția Stoian (PNL) – 84,05%; consiliul local – PNL – 9 mandate, PSD – 2 mandate, AUR – 2 mandate;

58. Șepreuș: primar – Ioan Pintean (PNL) – 35,80%; consiliul local – AUR – 4 mandate; PNL – 4 mandate; PSD – 2 mandate; PMP – 1 mandat;

59. Șicula: primar – Nuțu Valea (PNL) – 39,79%; consiliul local – PNL – 5 mandate, PSD – 4 mandate, AUR – 3 mandate, PUSL – 1 mandat;

60. Șilindia: primar – Rovin Mariș (PNL) – 52,70%; consiliul local – PNL – 5 mandate, PSD – 4 mandate;

61. Șimand: primar – Florin Dema (PNL) – 48,38%; consiliul local – PNL – 6 mandate, AUR – 3 mandate, PSD – 2 mandate, PUSL – 1 mandat, FD – 1 mandat;

62. Sintea Mare: primar – Ciprian Ban (PNL) – 44,76%; consiliul local – PNL – 5 mandate, PSD – 4 mandate, UDMR – 2 mandate, SOS România – 1 mandat, PMP – 1 mandat;

63. Șiria: primar – Valentin Bot (PNL) – 90,20%; consiliul local – PNL – 13 mandate, PSD – 2 mandate;

64. Șiștarovăț: primar – Alexandru Damian (PSD) – 37,58%; consiliul local – PNL – 4 mandate, PSD – 3 mandate, AUR – 2 mandate;

65. Socodor: primar – Ioan Jura (PNL) – 82,52%; consiliul local – PNL – 8 mandate; PSD – 2 mandate; AUR – 1 mandat;

66. Șofronea: primar – Cristian Sandu (UDMR) – 45,93%; consiliul local – UDMR – 5 mandate; PNL – 4 mandate; AUR – 3 mandate; PSD – 1 mandat;

67. Târnova: primar – Emilia Ignișca (PSD) – 63,87%; consiliul local – PSD – 8 mandate; PNL – 5 mandate; Uniunea Ucrainenilor din România – 1 mandat; AUR – 1 mandat;

68. Tauț: primar – Florin Lela (PNL) – 41,71%; consiliul local – AUR – 4 mandate, PNL – 3 mandate, PSD – 2 mandate;

69. Ususău: primar – Florin Țole (PNL) – 59,81%; consiliul local – PNL – 5 mandate, PSD – 2 mandate, AUR – 1 mandat, USR – 1 mandat;

70. Vărădia de Mureș: primar – Crina Miculiț (PSD) – 39,87%; consiliul local – PSD 3 mandate; PNL – 3 mandate; AUR – 3 mandate; PMP – 1 mandat; FD – 1 mandat;

71. Vârfurile: primar – Radu Giugelea (PNL) – 67,14%; consiliul local – PSD – 4 mandate; PNL – 4 mandate; AUR – 2 mandate; USR – 1 mandat;

72. Vinga: primar – Ioan Negrei (PNL) – 63,45%; consiliul local – PNL 6 mandate, Uniunea Bulgară din Banat România – 3 mandate, UDMR – 2 mandate, PUSL – 2 mandate; PSD – 1 mandat, AUR – 1 mandat;

73. Vladimirescu: primar – Mihai Mag (PNL) – 80,24; consiliul local – PNL – 12 mandate, PSD – 2 mandate, AUR – 2 mandate, Steop David – 1 mandat;

74. Zăbrani: primar – Dănuț Codrean (PNL) – 31,75%; consiliul local – PNL – 4 mandate, PSD – 4 mandate, USR – 2 mandate, AUR – 2 mandate, FD – 1 mandat;

75. Zădăreni: primar – Petru Șiclovan (PNL) – 78,78%; consiliul local – PNL – 8 mandate, PSD – 2 mandate, AUR – 1 mandat;

76. Zărand: primar – Gheorghe Dudaș (PNL) – 73,01%; consiliul local – PNL – 3 mandate, PSD – 3 mandate, ADU – 1 mandat;

77. Zerind: primar – Alexandru Simandi (PNL) – 72,65%; consiliul local – PNL – 6 mandate, UDMR – 3 mandate;

78. Zimandu Nou: primar – Dorel Vidran (PNL) – 80,21%; consiliul local – PNL – 8 mandate, UDMR – 4 mandate, AUR – 2 mandate, USR – 1 mandat.


Citește și:


 

Categorie: Administrație
Etichete: alegeri locale 2024, consilii locale, județul Arad, primari, rezultate alegeri
Distribuie:
Articolul anterior
Pe bicicletă- între risc și siguranță
Articolul următor
Șofer de 47 de ani din București prins beat la volan în Nădlac

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Din aceeași categorie

predare cf halmagiu2 1 large

Comuna Hălmagiu este cadastrată integral

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară (OCPI) Arad a finalizat lucrările de înregistrare sistematică pe întreg teritoriul comunei Hălmagiu. Au fost predate administrației locale 13 000 de cărți funciare și…
cionca charlie ottley ghioroc1 1 large

Cionca, acum și pe Netflix!

Jurnalistul britanic Charlie Ottley, cunoscut pentru celebrul serial „Flavours of Romania”, a filmat miercuri în județul Arad, pentru sezonul trei al producției difuzate de Netflix. În baza prevederilor Legii 544…