Șoferul, un bărbat de 55 de ani din Felnac, nu a oprit la semnalele polițiștilor, fiind urmărit de echipaj și oprit după aproximativ 1 kilometru. În urma testării cu alcooltestul s-a constatat că era sub influența alcoolului, dar acesta a refuzat recoltarea de probe biologice. Mai mult, avea permisul suspendat de câteva zile, tot pentru conducere sub influența alcoolului.
„În seara de 4 iulie 2025, polițiștii Secției 1 Rurală Arad au efectuat semnalele de oprire a unui autoturism care se deplasa pe D.J. 682/A, la intrarea în localitatea Tisa Nouă. Întrucât autoturismul nu a oprit la semnal, polițiștii au pornit în urmărirea acestuia. După aproximativ 1 km, autoturismul a fost oprit în localitatea Tisa Nouă, pe o stradă lăturalnică.
La volanul acestuia a fost identificat un bărbat de 55 de ani, din Felnac. Acesta a fost testat cu aparatele din dotare, reieșind o îmbibație alcoolică de 0,97 mg./l. alcool pur în aerul expirat.
Bărbatul a fost condus la unitatea medicală, pentru recoltarea de probe biologice, dar a refuzat.
Din cercetări, a reieșit că la data de 27 iunie a.c., bărbatul a mai fost depistat în timp ce conducea sub influența alcoolului (valoarea de sub 0,39 mg./l. alcool pur în aerul expirat), fiindu-i suspendat dreptul de a conduce pentru 90 de zile.
În cauză a fost întocmit dosar penal, pentru conducerea unui vehicul având dreptul de a conduce suspendat și refuzul recoltării de probe biologice.
În baza probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore.” – a informat IPJ Arad.