UTA 2 – 0 cu „obraznicii” de la U. Cluj: o mare GURĂ DE OXIGEN în cursa pentru evitarea retrogradării!

uta - u.cluj
UTA – Universitatea Cluj 2-0 (2-0)
  • Superliga, Play-off, Etapa 2
  • 1 aprilie 2023, ora 12:00
  • Arad, Arena „Francisc Neuman“, Spectatori: 5873

Au marcat: Postolachi – min. 22, Milosevic – min. 24.

UTA: Kucher – Vukcevic, Chindriș, Benga, Roger – Batha, Anton (Cascini) – Postolachi (Keșeru), Ubbink (Hoxhallari), R. Pop – Milosevic (Otele).

Antrenor: Laszlo Balint

Universitatea Cluj: Gorcea – Martic, Pițian (Ispas), Miron, Chipciu – Bic, Simion – Oancea (Filip), Remacle (Nistor), Tescan (I. Stoica) – Gomes (Bălan).

Antrenor: Eugen Neagoe

Au arbitrat: S. Costreie (Buftea – Ilfov) – la centru, M. Grigoru (București) și I. Bucsi (Sf. Gheorghe) – asistenți.

Partida, decisă în câteva minute de grație

UTA a învins-o pe Universitatea Cluj fără drept de apel, marcând cele două goluri în trei minute de graţie avute la mijlocul primei reprize.
Postolachi, în min. 22 şi Milosevic, cu două minute mai târziu, amibii asistaţi de Roger, au macrat golurile ce s-au dovedit decisive.
UTA a controlat, în fapt, tot meciul, și doar  impreciziile individiale au făcut ca scorul să nu fie și mai avantajos pentru noi. În câteva faze din startul reprizei secunde au fost niște emoții la poarta noastră, dar au fost rezolvate de apărarea noastră și, mai ales, de portarul Danilo Kucher – care s-a dovedit a fi „ce ne trebuie în această situație” tristă prin care trecem.

Bătrâna Doamnă obţine trei puncte care înseamnă o mare  gură de oxigen în cursa pentru salvarea de la retrogradare.