UTA – F.C. Argeș: 0-1. Un meci cu un singur cuvânt-cheie: DEMISIA!

uta - arges

UTA – FC Argeș 0-1 (0-1)

Stadion „Francisc Neuman”, teren acceptabil, timp răcoros, spectatori 7000. A marcat: Garita – min. 27.

UTA: Balauru – Dobrescu (Fl. Matei), Erico, Benga, Abeid – Batha, Cascini (Keșeru) – Stahl (Jobello), R. Pop (Șteau), Otele – Postolachi.
Antrenor – Ilie Poenaru

FC Argeș: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Latovlevici – Istfan, Raynov, Njike (Crețu), Bertrand (Șerban) – Calcan (Jakolis) – Garita.
Antrenor: Marius Croitoru (la primul meci pe banca celor din „Trivale”)

Au arbitrat: G. Găman – la centru (Craiova), Ad. Popescu (Craiova) și V. Urzică (Piatra Neamț) – asistenți.

Fazele importante ale partidei:

Meciul a început, așa cum anunțau ultrașii cu două zile în urmă, cu protestul galeriei, care nu a cântat prima repriză, tribunele compotrându-se ca la o serbare neoprotestantă, iar Peluza Iosif Petschovschy afișând bannere și fețe… una mai sugestivă decât alta.

peluza uta

Pe acest fond, UTA a avut prima ocazie în min. 12, când Rareș Pop a trimis direct pe poartă, din corner, dar Straton a fost atent și a evitat golul.
La poarta cealaltă, Garita a trecut de Erico, a intrat în careu, dar a căzut în suprafața de pedeapsă; prea puțin pentru un penalty – arbitrul a lăsat jocul să continue.

Golul care ne-a stins lumina a venit în minutul 27, când Njike i-a pasat în adâncime lui Garita, a fugit cu Erico în spate după care șutat puternic: 0-1!

UTA a ripostat timid  – iar din tribune a început să se strige din nou, dar și mai tare, DEMISIA și au afișat bannere de protes precum:

„SINGURUL OBIECTIV: UMPLEREA DE BUZUNARE
ÎN TIMP CE ECHIPA SE ÎNDREAPTĂ CĂTRE RETROGRADARE”

uta arges

Repriza a 2-a  a început cu o ocazie imensă de gol a oaspeților: Bertrand a trecut și de Balauru, dar a intrat prea mult în unghi și a trimis alături. UTA a putut egala în min. 66, când Otele i-a furat o minge lui Latovlevici, i-a pasat lui Stahl la șapte metri de poartă, dar acesta a tras peste!
UTA a încercat mai mult, iar în min. 75, Jobello a insistat la o minge în careu, a reușit să o trimită în fața porții, iar Dobroslaveci a fost aproape de autogol, respingând puțin peste propria poartă.

În min. 86, Șteau l-a lovit cu cotul pe Tofan, iar arbitrul Găman i-a arătat cartonașul roșu, UTA rămânând, astfel, în zece oameni. Pe final, oaspeții mai puteau marca o dată, dar Șerban a ratat dintr-o ocazie clară. În al doilea minut de prelungire, Erico a intrat mai tare la portarul Straton și a văzut al doilea cartonaș galben, implicit și pe cel roșu.

REZUMAT VIDEO:

Meciul s-a terminat cu victoria piteștenilor, iar publicul i-a cerut, și mai apăsat, antrenorului Ilie Poenaru să plece!