[ACTUALIZARE 12]
Înalta Curte de Casație și Justiție a decis vineri, 21 februarie, să înlocuiască arestul preventiv cu măsura controlului judiciar pentru 60 de zile în cazul Laurei Bîlcea (fostă Crișan), acuzată de omor calificat, distrugere și nerespectarea regimului materiilor explozive. Ceilalți doi inculpaţi, Bulbuc Sebastian Ilie şi Horodincă Adrian Bogdan, rămân în arest, fiindu-le respinsă contestația.
Minuta instanței: „Admite contestaţia formulată de inculpata Bîlcea Laura Oana împotriva încheierii F/DL din 03 februarie 2025, pronunțată de judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Curţii de Apel Bucureşti – Secţia II penală, în dosarul nr. 595/2/2025 (366/2025).
Desfiinţează, în parte, încheierea atacată şi rejudecând:
- În conformitate cu disp. art. 204 alin. 12 din Codul de procedură penală raportat la art. 202 alin. 4 lit. b şi art. 211 din Codul de procedură penală, înlocuieşte măsura arestului preventiv privind pe inculpata Bîlcea Laura Oana cu măsura preventivă a controlului judiciar, pe o perioadă de 60 de zile începând cu data de 21.02.2025 şi până la data de 21.04.2025, inclusiv. Dispune punerea de îndată în libertate a inculpatei Bîlcea Laura Oana (…) de sub puterea mandatului de arestare preventive nr. 2/U din data de 13 noiembrie 2024 emis de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia Penală, dacă nu este arestată în altă cauză.
- În baza art.215 alin.1 din Codul de procedură penală, obligă pe inculpata Bîlcea Laura Oana ca pe timpul cât se află sub control judiciar, să respecte următoarele obligaţii: a) să se prezinte la organul de urmărire penală ori de câte ori este chemată; b) să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei; c) să se prezinte la organele de poliţie în a căror circumscripţie locuieşte.
- În baza art.215 alin.2 din Codul de procedură penală, obligă pe inculpata Bîlcea Laura Oana, să respecte şi următoarele obligaţii: – să nu depăşească limita teritorială a statului român fără încuviinţarea prealabilă a organului judiciar; – să poarte permanent un dispozitiv electronic de supraveghere; – să nu comunice cu ceilalţi inculpaţi şi martori în cauză, direct sau indirect, pe nici o cale.
- În temeiul art.215 alin. 3 din Codul de procedură penală, atrage atenţia inculpatei că, în caz de încălcare, cu rea-credinţă, a obligaţiilor care îi revin, măsura controlului judiciar se poate înlocui cu măsura arestului la domiciliu sau cu măsura arestării preventive.
- Dispune emiterea adreselor prevăzute de art.215 alin. 5 din Codul de procedură penală. Cheltuielile judiciare privind pe inculpata Bîlcea Laura Oana rămân în sarcina statului.
- Respinge, ca nefondate, contestațiile formulate de inculpaţii Bulbuc Sebastian Ilie şi Horodincă Adrian Bogdan, împotriva încheierii F/DL din 03 februarie 2025, pronun?ată de judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Curţii de Apel Bucureşti – Secţia II penală, în dosarul nr. 595/2/2025 (366/2025). Obligă contestatorii-inculpaţi la plata sumei de 200 lei, fiecare, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Onorariul cuvenit apărătorului desemnat din oficiu pentru inculpatul Horodincă Adrian Bogdan, în cuantum de 466 lei, se va plăti din fondul Ministerului Justiţiei. Definitivă. Pronunţată în ședința din Camera de consiliu, astăzi, 21 februarie 2025”.
[ACTUALIZARE 11] (05 februarie 2025): CAZUL CRIȘAN | Încă 30 de zile de arest preventiv pentru Laura Bîlcea, Bulbuc Sebastian şi Horodincă Adrian
Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PÎCCJ) a solicitat prelungirea măsurii arestării preventive în ceea ce o privește pe Laura Bîlcea și cei doi complici ai săi: Sebastian Bulbuc și Adrian Horodincă, în cazul morții omului de afaceri Ioan Crișan. Cei trei se află în arest preventiv din 13 noiembrie 2024.
Curtea de Apel București a dispus luni, 3 februarie, prelungirea mandatelor de arestare pentru o perioadă de 30 de zile. Toți trei au depus contestație împotriva soluției.
Tip soluție: admite cererea
Soluția pe scurt: INCH F/DL Admite propunerea de prelungire a arestării preventive formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia de Urmărire Penală, în dosarul nr. 155/76/P/2021. În baza art. 236 C.proc.pen., dispune prelungirea măsurii arestării preventive luate faţă de inculpatii Bulbuc Sebastian Ilie XXXXX, Horodincă Adrian Bogdan XX XXXX şi Bîlcea Laura-Oana XXXXX, prin încheierea nr. 836 din data de 13.11.2024 pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în dosarul nr. 6635/2/2024, pe o durată de 30 zile, de la 11.02.2025 până la 12.03.2025, inclusiv. În baza art. 275 alin. 3 C.proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Cu drept de contestaţie în termen de 48 ore de la comunicare. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi, 03.02.2024. Document: Încheiere – măsuri preventive (faza de UP) 03.02.2025
[ACTUALIZARE 10](17 decembrie 2024): Laura Bîlcea, fiica lui Ioan Crişan, ucis în urma exploziei autoturismului său, şi cei doi presupuşi complici ai acesteia vor rămâne în arest preventiv pentru 30 de zile, a decis, luni, 16 decembrie, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Decizia instanţei este definitivă, iar ancheta continuă în cazul asasinatului premeditat din 2021.
Soluția pe scurt, așa cum apare pe Porlalul Instanțelor de Judecată
„Respinge, ca nefondate, contestaţiile formulate de inculpaţii Bîlcea Laura Oana, Bulbuc Sebastian Ilie şi Horodincă Adrian Bogdan împotriva încheierii F/DL din data de 09.12.2024 pronunţate de Curtea de Apel Bucureşti – Secţia a II-a penală, în dosarul nr. 7595/2/2024 (4123/2024) Obligă contestatorii-inculpaţi la plata sumei de câte 200 lei fiecare, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat”, se arată în minuta ICCJ. Decizia instanţei supreme este definitivă.
Curtea de Apel Bucureşti hotărâse, pe 9 decembrie, să prelungească arestul preventiv cu 30 de zile pentru Laura Oana Bîlcea, Sebastian Ilie Bulbuc şi Adrian Bogdan Horodincă, iar decizia a fost contestată la Înalta Curte.
Conform anchetatorilor, Sebastian Ilie Bulbuc şi Adrian Bogdan Horodincă au procurat, în 27 mai 2021, un mecanism care putea fi folosit ca detonator într-un dispozitiv exploziv improvizat, controlabil prin intermediul telefonului mobil, în care au încorporat ulterior încărcătura explozivă , procurată, deţinută, transportată şi folosită fără drept, şi l-au plasat în autoturismul victimei, iar în 29 mai 2021, ora 06:59, „acţionând cu premeditare şi din interes material, l-au detonat de la distanţă în timp ce victima se deplasa la volanul autoturismului în parcarea magazinului Profi din cartierul Vlaicu din municipiul Arad”.
„Inculpaţii au fost instigaţi la comiterea faptei de către inculpata menţionată. Victima a decedat ca urmare a exploziei şi incendiului subsecvent, iar autoturismul a fost complet distrus. Prin modul, locul şi mijloacele de săvârşire, fapta a fost de natură să pună în pericol alte persoane şi bunuri”, afirmau procurorii.
La un an de la asasinarea omului de afaceri arădean Ioan Crişan, procurorii informau că în intervalul respectiv au fost audiate 400 de persoane, au fost făcute percheziţii domiciliare şi informatice şi 18 expertize balistice, fizico-chimice, traseologice şi genetice. Tot atunci, în ceea ce priveşte circumstanţele personale ale omului de afaceri, procurorii au stabilit traseul parcurs de Ioan Crişan, după vizualizarea imaginilor obţinute din camerele de supraveghere din municipiul Arad. „Au fost analizate relaţiile comerciale derulate de victimă. Situaţia economică şi financiară a societăţilor în care era implicat nu a relevat vulnerabilităţi şi acţiuni cu risc de escaladare violentă, la nivelul mijloacelor folosite pentru comiterea faptei. A fost realizată o analiză comportamentală de către structura de profil din cadrul IGPR. Până la acest moment, nu au fost confirmate informaţiile, vehiculate şi în spaţiul public, privind implicarea victimei în activităţi de crimă organizată. Au fost verificate raporturile civile rezultate din activităţi specifice cămătăriei pe care victima le derula, fără concursul altor persoane. S-au stabilit şi au fost investigate posibilele surse de conflict în anturajul victimei”, informa atunci Parchetul de pe lângă ÎCCJ.
[ACTUALIZARE 9] (14 noiembrie, 2024): MOTIVAREA Judecătorilor de la Înalta Curte cu privire la arestarea preventivă a inculpaților Laura Bîlcea, Horodincă Adrian și Bulbuc Sebastian | TEXT INTEGRAL
Înalta Curte de Casație și Justiție a admis, miercuri, contestația Parchetului cu privire la arestarea preventivă a inculpaților acuzați de asasinarea lui Ioan Crișan. În plus față de judecătorii Curții de Apel București care au considerat că „nu esxistă probe, doar indicii”, Judecătorii ÎCCJ au considerat că „există un probatoriu suficient pentru a crea suspiciunea rezonabilă privind comiterea faptelor”.
Punctual, au reținut că:
- la dosarul cauzei există probe din care rezultă suspiciunea rezonabilă că la data de 27 mai 2021 inculpații Bulbuc
Sebastian Ilie și Horodincă Adrian Bogdan au procurat de la suspectul Lind Florin Alexandru un mecanism care putea fi folosit ca detonator într-un dispozitiv exploziv improvizat, controlabil prin intermediul telefonului mobil. - manifestările explicite și insistente ale celor doi inculpați ( n.red Horodinca Adrian Bogdan și Bulbuc Sebastian) de a intra în posesia unui dispozitiv cu detonare de la distanță cu ajutorul unui telefon mobil
- Date fiind datele de localizare a celor trei apeluri telefonice realizate de cei doi inculpaţi (n.red Horodinca Adrian Bogdan și Bulbuc Sebastian), Înalta Curte constată că, dacă cu privire la inculpatul Bulbuc Sebastian Ilie, care îşi are domiciliul în aceiaşi zonă cu domiciliul victimei, nu se poate stabili cu certitudine că era în afara locuinţei sale, însă nici nu se poate exclude, este însă cert, în referire la inculpatul Horodincă Adrian Bogdan că
acesta se afla în afara domiciliului său, în raza domiciliului victimei Crişan Ioan, neputând fi nici la domiciliul inculpatului Bulbuc Sebastian Ilie întrucât nu ar mai fi fost necesare discuţiile telefonice. - este evidentă suspiciunea rezonabilă că cei doi inculpaţi au plasat dispozitivul de detonare cu explozibil în autoturismul victimei.
- În ceea ce priveşte modalitatea în care a fost acţionat sistemul de închidere de la portierele autoturismului victimei, Înalta Curte arată că, până la acest moment procesual, nu au fost prezentate date certe însă acest aspect trebuie privit în contextul în care s-a probat cu depoziţii de martori că inculpatul Horodincă Adrian Bogdan avea cunoştinţe şi aptitudini de efectuare de reparaţii la autoturisme.
- Corelând aspectele enunţate în considerentele prezentei încheieri referitoare la activitatea desfăşurată de cei doi inculpaţi şi de suspect, considerente reţinute în baza unui probatoriu suficient pentru a crea suspiciunea rezonabilă privind comiterea faptelor de inculpaţii Horodincă Adrian Bogdan, Bulbuc Sebastian Ilie şi de suspectul Lind Florin Alexandru, cu împrejurările evidenţiate de suspectul Lind Florin Alexandru referitoare la comportamentul
ulterior al celor doi inculpaţi dar şi cu plecarea intempestivă a inculpatului Horodincă Adrian Bogdan din ţară, chiar în data de 29.05.2021, Înalta Curte consideră că, în circumstanţele cauzei se poate reţine suspiciunea rezonabilă că cei doi inculpaţi au comis infracţiunile pentru care s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale. - Cu privire la faptul că inculpaţii Bulbuc Sebastian Ilie si Horodincă Adrian Bogdan ar fi fost instigaţi la comiterea faptei de către inculpata Bîlcea Laura-Oana din interes material, ca element al mobilului comiterii crimei, Înalta Curte reţine următoarele: Înalta Curte observă că materialul probator administrat în cauză conduce, fără echivoc, la concluzia existenței unor relații foarte apropiate, chiar intime între inculpații Bulbuc Sebastian Ilie și Bîlcea Laura-Oana.
- Sintetizând informațiile reliefate, Înalta Curte va reține atât existența relațiilor personale, intime dintre inculpații Bulbuc și Bîlcea dar și împrejurarea că, ulterior datei de 27.05.2021 aceștia au încetat să se mai contacteze telefonic, evident, într-un singur scop, de a nu se putea stabili vreo legătură între ei ulterior evenimentului din data de 29.05.2021.
- Înalta Curte reţine retragerile semnificative de numerar efectuate de inculpata Bîlcea Laura Oana, ulterior decesului tatălui său, dar şi explicaţiile necredibile sau nereale cu privire la modul în care a cheltuit acele sume de bani, atitudine care în contextul probatoriului administrat şi analizat până la acest moment procesual creează suspiciunea rezonabilă că o parte din sumele de bani retrase au fost date celor doi inculpaţi.
- În ceea ce priveşte motivul care a determinat-o pe inculpata Bîlcea Laura Oana de a îşi ucide tatăl, victima Crişan Ioan Înalta Curte reţine că probatoriul administrat în cauză relevă tensiunile şi nemulţumirile reciproce grave dintre tată şi fiică, pe toate planurile, atât personale cât şi al activităţilor profesionale şi de afaceri şi dorinţa extremă a inculpatei de a îşi gestiona singură viaţa personală, profesională şi de afaceri fără constrângerile şi direcţiile impuse de tatăl său şi de a dispune de toate resursele care aparţineau acestuia.
VEZI mai jos MOTIVAREA ÎCCJ – TEXT INTEGRAL:
Motivare ICCJ_anonimizat_caz Crișan by www.criticarad.ro on Scribd
[ACTUALIZARE 8] (13 noiembrie, ora 18.55): Cei trei vor fi plasați în arest încă din această seară
După nicio oră de la pronunțarea instanței, IPJ Arad a informat că polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul I.P.J Arad au pus în aplicare mandatele de arestare pe numele celor trei și vor fi plasați în arest.
„La data de 13 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul I.P.J Arad au pus în executare 3 mandate de arestare preventivă, emise de magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție, pe numele a 2 bărbați, de 36 și 39 de ani, respectiv pe numele unei femei, de 44 de ani. Cei în cauză urmează a fi introduși într-un arest al Poliției Române.” – conform IPJ Arad.
[ACTUALIZARE 7] (13 noiembrie, ora 18.00): Înalta Curte a dispus arestarea preventivă pe numele celor trei suspecți: Laura Crișan, Horodinca Adrian Bogdan și Bulbuc Sebastian
Înalta Curte a amânat pentru 13 noiembrie pronunțarea cu privire la arestarea preventivă a celor trei suspecți din CAZUL CRIȘAN, iar pronunțarea efectivă a fost comunicată în această seară. Cei trei suspecți au fost arestați preventiv. Detaliile soluției nu au fost deocamdată publicate pe portalul instanței. ( în curs de actualizare…)
[ACTUALIZARE 6] (8 noiembrie 2024): Înalta Curte a amânat pentru 13 noiembrie pronunțarea cu privire la arestarea preventivă a celor trei suspecți din CAZUL CRIȘAN
Joi, 7 noiembrie, Înalta Curte de Casație şi Justiție a judecat contestația depusă de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București formulată împotriva deciziei Curții de Apel București de respingere a propunerii de arestare preventivă pe numele celor trei inculpați, acuzați de asasinarea lui Ioan Crișan. Ședința de judecată a durat mai bine de 2 ore, dar pronunțarea soluției a fost amânată pentru data de 13 noiembrie.
În 24 octombrie, Curtea de Apel București a respins cererea procurorilor de arestare preventivă a celor trei suspecți pe motiv că nu sunt probe și a dispus punerea lor în libertate. VEZI AICI MOTIVAREA DECIZIEI CURȚII DE APEL BUCUREȘTI.
[ACTUALIZARE 5] (31 octombrie 2024): Contestația Parchetului împotriva deciziei CAB de punere în libertate a celor trei suspecți se va judeca la Înalta Curte abia în 7 noiembrie
După ce în seara de 24 octombrie Curtea de Apel București a respins cererea procurorilor de arestare preventivă a celor trei suspecți pe motiv că nu sunt probe și a dispus punerea lor în libertate, Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București a depus contestație împotriva acestei decizii. Dosarul a fost înregistrat la Înalta Curte de Casație şi Justiție, instanța care are competența de a judeca această cauză. Numai că, nici Înalta Curte nu se grăbește… termenul pentru judecarea contestației fiind stabilit pentru data de 7 noiembrie. VEZI AICI MOTIVAREA DECIZIEI CURȚII DE APEL BUCUREȘTI.
[ACTUALIZARE 4] (24 octombrie, ora 20.40): Răsturnare de situație: Laura Crișan și presupușii complici au fost lăsați LIBERI din lipsă de probe!
Curtea de Apel București a respins cererea procurorilor de arestare preventivă pe motiv că nu sunt probe și a dispus punerea lor în libertate. Laura Crișan (în acte, Laura Bîlcea), Horodinca Adrian Bogdan și Bulbuc Sebastian sunt liberi, urmând a fi cercetați în continuare.
La ieșirea din Curtea de Apel București, Laura Bîlcea a oferit declarații presei centrale, prin care a negat toate accuzațiile care i se aduc (foto – captură):
Laura Crișan: Este cea mai corectă decizie pe care a putut să o dea domnul judecător.
Reporter: V-ați omorât tatăl?
Laura Crișan: Nu.
Reporter: De ce după trei ani jumătate v-au luat?
Laura Crișan: Nu știu asta. Întrebați la cei care au investigat.
Este prima declarație pe care o face fiica milionarului Ioan Crișan, după ce a fost lăsată liberă de judecători. Ea a fost pusă oficial sub acuzare pentru că ar fi comandat asasinarea tatălui ei. Aceasta a negat toate acuzațiile, inclusiv că ar fi plătit 100.000 de euro pentru asasinat.
Reporter: Aveați o stare conflictuală cu tatăl dumneavoastră?
Laura Crișan: Nu.
Reporter: V-ați certat?
Laura Crișan: Discuții normale ca între tată și fiică.
Reporter: Relațiile cu ceilalți doi suspecți?
Laura Crișan: O relație de cunoștințe.
Reporter: De ce ați scos acea sumă de 100 de mii de la bancă?
Laura Crișan: Cred că e dreptul meu.
Reporter: De ce v-a denunțat frizerul?
Laura Crișan: Nu știu, nu-l cunosc.
Soliția pe scurt, așa cum apare pe Portalul Instanțelor de Judecată
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: ÎNCH/F/DL/În baza art. 227 alin. 1 C.proc.pen. respinge ca nefondată propunerea de luare a măsurii arestării preventive formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în dosarul nr. 155/76/P/2021 cu privire la inculpaţii Bulbuc Sebastian Ilie, Horodincă Adrian Bogdan şi Bîlcea Laura Oana. În baza art. 227 alin. 1 teza finală C.proc.pen. dispune punerea de îndată în libertate a inculpaţilor Bulbuc Sebastian Ilie, Horodincă Adrian Bogdan şi Bîlcea Laura Oana, dacă nu sunt privaţi de libertate în altă cauză. În baza art. 275 alin. 3 C.proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Executorie. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la pronunţare pentru cei prezenţi şi de la comunicare pentru cei lipsă. Pronunţată în camera de consiliu, azi, 24.10.2024, ora 20.36.
[ACTUALIZARE 3] (24 octombrie, ora 08.00): Laura Crișan și cei doi coautori ai asasinatului cu bombă din 2021 au fost reținuți pentru OMOR CALIFICAT
Laura Crișan, Horodinca Adrian Bogdan și Bulbuc Sebastian (bărbații care se presupune că au ajutat-o să-și ucidă tatăl) au fost reținuți pentru OMOR CALIFICAT și vor fi propuși pentru arestare, conform comunicatului remis de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Conform informațiilor noastre, toți trei s-au prevalat de dreptul la tăcere în timpul audierilor și nu au dat nicio informație. Singurul care a confirmat pista anchetatorilor până acum este bărbatul care a formulat denunțul și susține confecționat dispozitivul explozibil, motiv pentru care acesta nu a fost transportat miercuri seara la București. El a recunoscut faptul că a confecționat dispozitivul la comanda Laurei Crișan, că a fost plătit pentru asta dar că nu știa în ce scop va fi folosit dispozitivul. Se presupune că explozibilul a fost montat pe mașină în timpul nopții, cu câteva ore înaintea exploziei, în parcarea blocului unde locuia Ioan Crișan. Deși erau montate camere de supraveghere în acea zonă, camera care ar fi putut surprinde imagini a fost dezactivată/ deteriorată cu aproximativ două zile înainte și astfel dispozitivul a putut fi montat fără probleme.
COMUNICAT PÎCCJ: MĂSURA PREVENTIVĂ A REȚINERII ÎN CAUZA PRIVIND EXPLOZIA UNUI AUTOTURISM ÎN PARCAREA UNUI MAGAZIN DIN ARAD ȘI SĂVÂRȘIREA INFRACȚIUNII DE OMOR CALIFICAT ASUPRA UNUI OM DE AFACERI
În continuarea comunicatului de presă din data de 23 octombrie 2024, precizăm următoarele:
Procurorul de caz din cadrul Secției de Urmărire Penală a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus măsura reținerii preventive față de doi inculpați și o inculpată sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de omor calificat, prev. și ped. de art. 188 alin. 1, art. 189 alin. 1 lit. a, b din Codul penal, cu aplic. art. 77 lit. a din Codul penal, distrugere, prev. și ped. de art. 253 alin. 4 din Codul penal, cu aplic. art. 77 lit. a din Codul penal, nerespectarea regimului materiilor explozive, prev. și ped. de art. 346 alin. 1 din Codul penal, cu aplic. art. 77 lit. a din Codul penal, cu aplic. art. 38 alin. 1 și 2 din Codul penal.
În fapt, s-a reținut în sarcina celor doi inculpați că, la data de 27 mai 2021, au procurat un mecanism care putea fi folosit ca detonator într-un dispozitiv exploziv improvizat, controlabil prin intermediul telefonului mobil, în care au încorporat ulterior încărcătura explozivă – procurată, deținută, transportată și folosită fără drept – și l-au plasat în autoturismul victimei, iar la data de 29 mai 2021, ora 06:59, acționând cu premeditare și din interes material, l-au detonat de la distanță în timp ce victima se deplasa la volanul autoturismului în parcarea magazinului Profi din cartierul Vlaicu din municipiul Arad. Inculpații au fost instigați la comiterea faptei de către inculpata menționată. Victima a decedat ca urmare a exploziei și incendiului subsecvent, iar autoturismul a fost complet distrus. Prin modul, locul și mijloacele de săvârșire, fapta a fost de natură să pună în pericol alte persoane și bunuri.
[ACTUALIZARE 2] (23 octombrie, ora 20.25): Laura Crișan și cei doi bărbați care au ajutat-o au ajuns la Parchetul de pe lângă Înalta Curte
În jurul orei 20.00 Laura Crișan și ceilalți doi suspecți au ajuns în Bucureșți la Parchetul de pe lângă Înalta Curte pentru a fi audiați. Cei doi bărbați sunt, conform unor surse, Horodinca Adrian Bogdan și Bulbuc Sebastian.
Conform informațiilor noastre, „frizerul” ar fi recunoscut că el este cel care a confecționat explozibilul dar că nu știa în ce scop va fi folosit. Se pare că „frizerul” nu a fost dus la București, este acasă. Mai mult, în ceea ce privește banii pe care i-ar fi plătit Laura Crișan, conform unor surse apropiate anchetei și citate de unele televiziuni naționale, ar fi vorba de 300.000 de euro achitați.
Miercuri, în prima dimineață de „Scorpion” a început operațiunea pe care cei (cât-de-cât) în temă cu evoluția CAZULUI CRIȘAN o așteptau puțin mai târziu – date fiind circumstanțele politice. S-au efectuat în județul Arad 7 percheziții – în municipiu (Sânicolaul Mic), Vinga, Şagu, Sânpaul. Cercetările sunt realizate de polițiști și procurori de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Conform unor surse, patru suspecți vor fi reținuți în vederea audierii la București, la Parchetul General. Este vorba de fiica acestuia și trei bărbați (din anturajul de cunoștințe) care au ajutat-o.
VIDEO/ Percheziții la domiciliul fiicei victimei, Laura Crișan:
[ACTUALIZARE 1] (23 octombrie, ora 10.00): Percheziții în CAZUL CRIȘAN | Principalii suspecți – fiica acestuia și trei bărbați care au ajutat-o
Anchetatorii au mers pe „urma banilor”
Vreme de trei ani și jumătate, procurorii au urmărit conturile Laurei Crișan (fostă Bîlcea). Surse citate de toată presa centrală dezvăluie că suspecta a transferat în conturi complicilor suma 300.000 de euro, asta după ce a vândut o vilă și alte bunuri. „După moartea tatălui ei și divorțul de politician, fiica afaceristului Ioan Crișan a afișat o viață de lux, vacanțe exclusiviste cu iubitul ei mai tânăr. De asemenea, a încercat să vândă ferma CRIMATEX, ferma de somni africani a tatălui său” – a aflat, deja, toată țara ceea ce ea postează pe facebook de vreo doi ani încoace.
Anchetatorii au luat în calcul încă din prima zi varianta în care explozia mașinii omului de afaceri din Arad să fi fost un asasinat la comandă, iar bomba ar fi fost activată de la distanţă
În 13 septembrie, a mai avut loc o acțiune a Structurii Anti-Terorism Centrală care a descins la Sânicolau Mic la domiciliile a două persoane bănuite că ar fi implicate în explozia mașinii lui Ioan Crișan din 29 mai 2021.
Mai precis, este vorba de doi bărbați, unul dintre ei electronist de meserie, care ar fi bănuiți de confecționarea explozibilului. Detalii despre această operațiune nu au putut fi obținute la acel moment pe cale oficială de la nicio structură implicată în cercetările din aceast dosar, cel puțin nu de la structurile locale. Aceștia sunt bănuiți că ar fi confecționat „bomba” cu material exploziv militar, provenit din Serbia, la comandă.
Bomba pusă sub scaunul Mercedesului lui Ioan Crișan, a explodat la ora 7 dimineața, într-o zi de sâmbătă, 29 mai 2021, în fața supermaketului PROFI din zona Lebăda din Arad.
Din luna mai 2022 (la un an de la explozie) când Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a emis un comunicat despre un așa-zis stadiu al dosarului, nu s-a mai vorbit despre caz și percepția tuturor a fost că dosarul stă bine acolo unde e, nici nu mai contează cine l-a omorât pe Crișan și de ce.
COMUNICAT DE PRESĂ MINISTERUL PUBLIC:
Procurorii Secției de Urmărire Penală a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie și ofițeri din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române efectuează, în această dimineață, 7 percheziții domiciliare în cauza privind săvârşirea infracţiunii de omor asupra unui om de afaceri din Arad, la data de 29 mai 2021.
Dosarul privind explozia unui autoturism marca Mercedes Benz în parcarea magazinului Profi, din cartierul Vlaicu- zona Lebăda, din Arad, în dimineața zilei de 29.05.2021, a fost preluat de PÎCCJ de la parchetul local având în vedere complexitatea cauzei dată de gravitatea faptelor, impactul social major, aspectele de fapt investigate fiind extrem de grave.
În vederea unei bune înfăptuiri a actului de justiție, au fost alocate importante resurse umane și logistice de către Poliția Română, care și-au desășurat activitatea sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție – Secția de urmărire penală.
În cauză au fost efectuate numeroase activități investigative și de cercetare penală, activități derulate în mod constant și care au presupus inclusiv activități de cooperare judiciară internațională.
Citește și:
- [ACTUALIZARE 7] Cu 300 de agenți SRI în hoteluri și pensiuni, cu toți interlopii scoși la „cafea” de toți polițiștii din Arad, cu portbagajele pline de dovezi ale „frăției eterne” dintre aceștia, ANCHETATORII CAZULUI CRIȘAN au… MINUS O PISTĂ – cea reală!
- Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a publicat un COMUNICAT DE PRESĂ despre NIMIC, intitulându-l spectaculos „Stadiu Dosar asasinat Arad”
[TITLUL INIȚIAL] (23 octombrie, ora 8:00): Operațiunea JUPITER | Percheziții în desfășurare în CAZUL CRIȘAN
COMUNICAT IPJ ARAD: PERCHEZIȚII ÎN JUDEȚELE ARAD ȘI TIMIȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII ,,JUPITER”
Astăzi, 23 octombrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, și ai Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase sub supravegherea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad, respectiv ai Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, pun în executare 9 mandate de percheziție domiciliară.
Aceste percheziții fac parte din operațiunea JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române.
Activitățile vizează investigarea unor infracțiuni de delapidare, abuz în serviciu, contrafacere de produse, braconaj, trafic de produse și substanțe toxice și contrabandă calificată.
Sursa: IPJ Arad
20 de comentarii. Leave new
Cine sunt cei 3 bărbați care au ajutat-o?
unul dintre barbati este sergiu balcea de profesie electrician poreclit FRIZERUL!!
Aventuri ca în filme, bine au învățat românași noștri , crime,furturi și distracții fără limită,felicitări pt. cei care-i depistează !
Au fost necesari 3 (trei) ani să se pună la punct toată mizeria asta. Autorii adevărați vor fi cunoscuți probabil atunci când nu va mai conta. Tot ce vor declara băieții luați la București va fi împotriva fetei lui IC. Banii despre care se face vorbire în dosar pot fi părți din contracte legale, dar cine mai stă acum să caute? S-au cheltuit mulți bani de către statul român cu instrumentarea acestui dosar. Probabil mult pentru că a fost nevoie să se acopere asasinatul cu argumente pertinente, astfel încât să existe un făptuitor iar banii, ( neștiuți de nimeni deocamdată) făcuți pierduți. Nu cred că fata a pus la cale asasinarea propriului tată. Omul, IC avea prea mulți bani pentru a fi trecut cu vederea de rechinii din PDL. Acolo, cred eu că trebuie căutat. Fata va plăti neputința de a face rost de probe. De departe așa se vede.
Nu uitați medicamentele înainte de culcare
Explicați și pt profani
,,Miercuri, în prima dimineață de „Scorpion” a început operațiunea pe care cei (cât-de-cât) în temă cu evoluția CAZULUI CRIȘAN o așteptau puțin mai târziu – date fiind circumstanțele politice”
Pai de ce mai târziu?ce are sula cu prefectura,?iar politica cu bomba? Cei doi erau divorțați?
Luci fi bun și lămurește-mă ca ești greu de găsit la tel;))
Nu prea dă(dea) nimeni bombe de-astea în campanii electorale – „ca să nu se interpreteze că acținunea (de)favorizează o tabără politică” gen… n-are legătură cu faptul că cei doi sunt divorțați. Îți zic mai multe la telefon – dacă insiști, mă prinzi tu 🙂
Si de unde a procurat frizerul materialul exploziv?
Si s-au virat cei 300,000 euro bancar si nu fizic??? Sa fim seriosi! Trebuie sa fii tare prost sa faci astfel de tranzactii prin banca.
Aici e cusut cu ata alba.
Plus de asta, modul de actionare (bomba, public) este unul mafiot, menit sa transmita un mesaj. Mai mult grija sa explodeze fara sa raneasca alte persoane nu e tipica „unui frizer din Sanicolau Mic” …
Ne conduc pe pista gresita pt a scapa pe altcineva.
Și ce bine reușise operațiunea. E bine totuși că nu au existat victime colaterale
Eliberați…cat tam-tam pentru nimic. Lipsa probe 🙂
Singura reușită în chestiunea asta este explozia. Cu cinismul ei.
Bun titlu!
Dar e interesant cum „frizerul” a stiut sa confectioneze o bomba de mare precizie astfel incat sa nu raneasca pe nimeni in afara de tinta si sa nu produca distrugeri de bunuri in jurul exploziei.
Asta-i mare manevra ce i se face femeii
mai bine ati sterge link ul de pe scribd..ca se cam vede ,,negreala” si te ia scarba cand citesti si mai afli una alta…
No ăsta da cititor de presă! – intră pe un link ca să afle mai multe despre un subiect, iar când află mai mult decât își propunea, vrea să se șteargă linkul (sau ce boală rară-i asta?)…
:))) Toate cele bune
Sa înțeleg ca toată motivarea e bazata pe delirurile frizerului? Mare grija pe unde va tundeti,va întreabă frizerul ceva,reacționați suspect și va toarnă. Dacă Bulbuc nu o mai vb cu Laura după decesul tatălui? Ce era, sa o sune sa ii recite versuri? Femeia era în doliu.
Tot io…am citit motivarea…hopaaa…telefonul bata’ l vina. Înseamnă că de atunci stiau cine îs autorii. Da din plictiseala sa nu mai , pescuiască probe” ..anchetatorii au luat avânt electoral