„La pomul lăudat să nu te duci cu sacul” ne avertizează un proverb care, iată, poate fi cu ușurință aplicat și în cazul aparatului de analiză antidrog gestionat de Serviciul Județean de Medicină Legală Arad. „Lăudat” încă din luna iunie de când era încă în cutie, inaugurat cu surle și trâmbițe la începutul lunii noiembrie, nici până la acest moment nu este operațional și la Arad nu s-a efectuat oficial niciun test antidrog. Conform estimărilor și promisiunilor de la ianugurarea care a avut loc în 07 noiembrie, urma ca „începând de săptămâna viitoare” (adică din 10 noiembrie) aparatul să fie operațional.
Am fost curioși să aflăm câte teste s-au efectuat într-o lună de la inaugurare
Am solicitat o serie de informații Serviciului Județean de Medicină Legală Arad și, după numărul de zile care s-au scurs de la transmiterea solicitării și până la primirea răspunsului, aveam emoții că răspunsul va fi unul stufos, cât să ne permită o analiză statistică a unui fenomen. Iată ce informații am solicitat:
-
- „Câte teste antidrog / analize de testare a prezenței substanțelor psihoactive au fost efectuate la Arad în perioada 07.11.2025 – data răspunsului pe care îl formulați.
-
- Din numărul total de teste precizate în răspunsul de la întrebarea 1 de mai sus, câte au fost efectuate pentru cazuri din județul Arad și câte la solicitări din alte județe (să indicați județele care au făcut solicitările).
- Din numărul total de teste precizate în răspunsul de la întrebarea 1 de mai sus, câte au avut rezultate negative și câte pozitive (vă rugăm să specificați, în cazul celor pozitive, câte sunt atribuite județului Arad, și câte altor județe).
- În cazul rezultatelor pozitive, substanțele care au fost identificate.
- În cazul rezultatelor pozitive, dacă au existat situații ca, la un subiect testat să fie depistate mai multe substanțe psihoactive.
- În cazul în care cu același aparat de determinare s-au efectuat și alcoolemii, vă rugăm, la fiecare răspuns la întrebările de mai sus să faceți referire și la testarea alcoolemiei.
- În cazul rezultatelor pozitive, dacă au existat situații ca, la un subiect testat să fie depistate atât alcool cât și substanțe psihoactive și numărul acestor cazuri.
- Dacă se efectuează testări la solicitarea unor persoane fizice, cum se procedează și care sunt costurile.
- Dacă au fost solicitări pentru efectuarea de analize toxicologice în cazul unor pacienți ai spitalului și numărul acestora.
- Care a fost termenul de eliberare a buletinului de analize (în câte ore/zile din momentul recoltării probelor biologice).”
Răspunsul ne-a fost transmis după 7 zile și inițial am crezut că e o glumă
Până în acest moment aparatul de analiză antidrog nu a fost operațional și NU s-a efectuat niciun test care să emită vreun buletin de analiză oficial. Asta în condițiile în care, la inaugurare, s-au dat asigurări că testele de calibrare s-au efectuat și aparatul este operațional.
Încercăm să ne abținem deocamdată de la a face speculații cu privire la de ce, cine, ce sau care-i miza ca acest aparat să nu funcționeze curând la Arad.
Articole asociate:
- Aparatul de testare antidrog de la Arad este operațional
- Aparat de analiză antidrog, la Arad | Deocamdată doar vorbim despre el…
- Aparat de analiză antidrog, la Arad | Operațional va fi, în cel mai fericit caz, din luna septembrie



















4 comentarii. Leave new
= EXCELENT ARTICOL = ADEVARATUL MOTIV ESTE LIPSA FONDURILOR PT CERTIFICARI TEHNICE – SPITALUL E LA FUNDUL SACULUI . – FOSTUL OSPATAR AJUNS VATAF DE JUDETZ A CHELTUIT 1 MIL DE EURO PE 60 DE INTERFOANE DE SALON – JUDECATZI SINGURI – ARAD TELEORMANUL ARDEALULUI – HOTZIE SI PROSTIE MAXIMA ==
Chiar a fost ospătar sau e o glumă?
Si ce bine le MAI statea in pijamale haimanalelor…..toti erau numai zambete…nu-i paste niciun pericol…sinecurille la Arad le sunt GARANTATE…..trist dom’le, trist….
== DA – O FOST OSPATAR LA PECICA – A TERMINAT LICEUL IN CHINURI LA SERAL LA 28 ANI == SCARBA MI E CU CINE L A VOTAT VATAF DE JUDETZ . – ARE IQ DE POLITZAI DE FRONTIERA – NU TZINE MINTE NICI NUMELE CELOR DIN CJ ARAD .