Câteodată trebuie să iasă și așa… POLITEHNICA IAȘI – UTA: 1-0

08.12.2023, ora: 19,00, stadion: „Emil Alexandrescu”, spectatori: 1000.

Poli Iași (antrenor Leo Grozavu): Lung – Martac, Fl. Ilie, Katanec (70 Sg. Buș), Ispas – Jatoba (90+5 Tincu), Marchioni – Gheorghiță (69 Ștefanovici), Roman (90+5 R. Ion), L. Phelipe (90 Itu) – Harrison.
Pe bancă: Ailenei – Farcaș, Hrib, Ciobanu.
Cartonașe galbene: Fl. Ilie, Katanec, R. Ion.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Fl. Iacob – Căpușă, Conte, Benga, Abeid – Mihai, Carp (88 R. Pop) – Micovschi, Fabry (58 Freitas), Omondi – Luckassen (11 Cooper).
Pe bancă: Kucher – Diogo, Stolnik, Marku, Ofosu, Stanciu.
Cartonașe galbene: Freitas, Micovschi, Rednic.

Arbitri: Marcel Bîrsan (București) – Ovidiu Artene (Vaslui) și Vladimir Urzică (Piatra Neamț). Rezervă: Andrei Antonie (București).
Camera VAR: Horațiu Feșnic și Doru Lucaciu (ambii din Cluj).
Observator FRF: Liviu Ciubotariu (Galați)
Observator LPF: Marian Ivan (Brașov).

Gazdele și-au dorit mai mult victoria!

Eliberată de grijile din cupă, UTA s-a dus în Copou să-și îmbunățească zestrea de puncte, pentru că Poli Iași era un adversar accesibil. Și după ce-a fost pe teren în prima repriză, fanii arădeni – dintre care 12 și-au susținut echipa din peluza arenei „Emil Alexandrescu” – trăgeau speranțe chiar la o victorie.

În primul sfert de oră gazdele au fost mai insistente, c-așa-i tradiția când joci acasă și încerci să te impui. Și în această perioadă au fost mai multe neatenții făcute în fața careului arădean, care puteau costa goluri. După care UTA s-a mai adunat și a început să conteze și-n terenul advers. Dar aici s-a văzut din avion că lucrurile nu-s la locul lor. Micovschi a fost plasat în banda dreaptă, loc pe care practic „l-ai încălțat invers”, dovadă ratarea din minutul 15, când singur pe dreapta în careu, a tras cu exteriorul ghetei (tot) drepte, dintr-o poziție în care e mai greu să ratezi. Și așa, a ieșit doar corner. Dealtfel Rednic și-a dat seama că wingerul său  nu are grade de libertate aici și l-a trimis secvențial și pe banda cealaltă, făcând rocadă cu Omondi. Și ajuns pe locul său, Micovschi n-a stat mult și a trimis două centrări periculoase în careul ieșenilor.

Lămuriți cu potențialul liniilor „3+1” din ofensiva arădenilor, cei de la Poli Iași au calmat jocul prin pase în fața careului propriu și degajări lungi. dincolo de centrul terenului. Și cum la gazde s-a cuplat la joc și „playmakerul” Roman, au început emoțiile la poarta UTA-ei. Jatoba, infiltrat priculos pe centru-dreapta a fost blocat în minutul 22, pentru ca un minut mai târziu, Iacob să iasă la șase metri și să se culce pe mingea jucată periculos în careul arădean.

Pe ansamblu, linia defensivă a funcționat la parametri pentru UTA, cei doi închizători și-au făcut treaba, nu au greșit, hiba fiind vizibilă la linia ofensivă din spatele vârfului Cooper, intrat în locul lui Luckassen, accidentat. Rocade iar s-au făcut, Omondi – care n-are nicio treabă cu banda stângă – a fost trecut în centru, Fabry în stânga, iar Micovschi din nou în dreapta. Tot degeaba, că n-a funcționat nici așa. Noroc că Abeid și-a luat responsabilitatea de a da mingi pe atac, cum a făcut în minutul 35, când lipit de linie pe stânga, la centrul terenului, a dat o diagonală lungă spre careu, Cooper a intrat singur la 12 metri, dar n-a reușit lobul peste Lung, ieșit și el indecis la minge. Abeid i-a dat apoi o pasă bună și lui Fabry, pe „16”, dar acesta și-a pus puțin în spate mingea din preluare, s-a întors și a șutat pe lângă poartă. În finalul reprizei, Iacob a scos un șut de lângă bara din stânga sa, expediat de Roman din lovitură liberă de le 22 metri, pentru ca la corner, UTA să se făstâcească în careu, unde Gheorghiță s-a-ntins pe jos de lângă Abeid, forțând un penalty, nevăzut, neacordat. Dar echipele au mers la cabine doar după ce UTA a ajuns pe contraatac în preajma careului advers, unde Omondi i-a pasat lui Fabry, dar șutul acestuia cu efect, de la 18 metri, a ocolit poarta gazdelor.

UTA a stat pe apărare imediat după pauză, nedorind parcă să-și mai uzeze piesele din ofensivă, care n-au mai știut care unde stau. Ce-i bine, e că arădenii au desfăcut pasele spre marginile terenului, în timp ce ieșenii prea s-au aglomerat cu jocul în axul central al terenului, lucru tot bun pentru UTA. Care a încercat, timid și fără inspirație, să ajungă și la poarta ieșenilor. În minutul 64 la un atac purtat de Omondi din stânga, n-a ieșit nimic, iar în minutul 68, Micovschi i-a centrat bine (de pe partea sa) lui Cooper, dar acesta n-a putut scoate șutul pe poartă din careul mic. Și Iașiul a străpuns apărarea „roșiilor” în minutul 72, dar Harrison a șutat pe lângă, de lângă Benga, pentru ca în minutul următor, Omondi să șuteze „în plopi”, de la 12 metri, la o pasă bună dată de Căpușă. Omondi – am mai spus-o – are ceva ștaif, știe pase, are tehnică, dar statică, e util ca pivot pe axul central, în preajma careului advers. Și dacă-i ceri altceva, ieși pe minus.

Și din minutul 75, de cum a decurs jocul, a fost clar că a fost unul din ciclul „gazdele și-au dorit mai mult victoria”. Pentru că UTA s-a dizolvat, s-a deconcentrat, jucând cei cere „Strâmbul”. Pe un contraatac Roman-Buș, ultimul rămas singur cu Iacob a șutat slab și portarul arădean a respins cu piciorul, pentru ca în minutul 78, UTA să fie răpusă. Bîrsan a dat aiurea o lovitură liberă pentru gazde, Roman a executat, a reprimit, a intrat nestingherit de la 20 metri pe dreapta, a centrat pe jos puternic în careul mic, unde s-a infiltrat Harrison care a deviat mingea din alunecare, pe lângă Iacob, pe colțul lung lângă bară.

Și cu avantajul rezolvat, ieșenii au rămas în ofensivă, iar în minutul 85, pătruns pe stânga la limita liniei de fund, Phelipe a pasat înapoi, iar Harisson a dat o bombă peste poartă, de la 11 metri. Ocazie mare-mare a avut și UTA un minut mai târziu, când Copper a dat mingea pe culoar, dar Omondi, singur, a fugit în reluare, de parcă n-ar fi kenyan și Lung a ieșit și a reținut.

VIDEOREZUMAT

În tur, UTA a scos prima victorie cu Poli Iași acasă și suporterii arădeni s-au bucurat. A fost bine, da? Acum Iașiul avea nevoie ca de aer de un succes acasă – unde câștigaseră o singură dată – și l-au scos cu UTA. Se-ntâmplă și din astea în Superliga. ,,Fifty-fifty, dau banul iau Framul!”, ura și la gară, că drumul e lung până la Arad. Unde Rednic are de pregătit meciurile de final de an cu Farul, primul și cu CS U Craiova, ultimul. Astea-s meciuri în care trăiești, nu? În care simți că ești fotbalist, dacă iei puncte! Și-n astea e Rareș util. Că nu puteai să-i spui copilului să n-o taie prea convins spre poarta adversă. Hai Mircea, nu te fă că lucrezi, pune echipa de data asta să luați șase puncte, dacă vreți o vacanță faină. Baftă!

Impresii după joc

Mircea Rednic: „Normal că ești dezamăgit, mai ales după ce am făcut o repriză bună, pe care am controlat-o. Ne-am creat și ocazii, pentru mine e ocazie când ai superioritate trei contra doi, când ești singur cu portarul și noi nu am reușit să înscriem. Sunt sigur că altul ar fi fost rezultatul, dar nu e prima oară când noi avem nevoie de foarte multe ocazii ca să înscriem. Este vorba și de calitatea jucătorilor din atac, s-au precipitat, ultima pasă nu a fost cea mai bună, au fost și egoiști. Am luat gol dintr-o fază fixă, o lovitură liberă din lateral, pe autul nostru, un fault ușor acordat. Poate s-a gândit că n-a acordat penalty la Gheorghiță și atunci în repriza a doua a fost total schimbat. Chiar mi-e ciudă, un meci egal cred că ar fi fost rezultatul corect. Ei ne-au surprins la o fază fixă, noi am dormit și ei au reușit să înscrie. În repriza a doua noi am avut un început slab, au fost mult mai prezenți, ne-au surprins cu doi atacanți, a jucat Phelipe în spatele celor doi atacanți. Am schimbat, lucrurile mergeau spre bine, am echilibrat jocul, păcat că am luat golul pe care l-am luat”.