Farul – UTA: 2-0. Ilie Poenaru: „Nu ai voie să te comporți așa!”

farul - uta

Farul Constanța a învins-o pe UTA, scor 2-0, și continuă să conducă ierarhia Superligii. Echipa lui Hagi a jucat în inferioritate numerică din minutul 53 și a închis meciul în ultimul minut, după ce primit destul de ușor un penalty și a avut noroc că UTA a irosit o altă lovitură de pedeapsă, la 1-0.
UTA nu a avut niciun șut pe poartă în aproape 100 de minute, din care 60 cu un om în plus.
La meci au fost prezenți fizic 2.843 de oameni.

Formații:

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Corinus, Kiki – Artean, Băluță, Grameni – Doukoure, Alibec, L. Munteanu. Pe bancă: Buzbuchi – Mboko, Borza, Casap, Moldoveanu, Sali, Morar, Andronache, Banu. Antrenor: Gheorghe Hagi

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Chindriș, Benga, Dobrescu – Batha, Anton – Otele, Șteau, Jobello – Postolachi. Pe bancă: Balauru –  Abeid, Erico, Isac, Keseru, Ademi, Negoescu, Ubbink, Stahl. Antrenor: Ilie Poenaru

Arbitri: Horia Mladinovici (București) – Sebastian Gheorghe (Suceava), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov).

Camera VAR: Marian Barbu (Făgăraș) și Adrian Vornicu(Iași).
Observator FRF: Alexandru Deaconu (București)
Observator LPF: Imilian Șerbănică (Bragadiru).

„Povestea” partidei

Din  start, băieții lui Hagi, au jucat cu pressing  sus, agresiv, în jumătatea adversă,. Louis Munteanu a dat primul semn: „cap” pe lângă poartă, apoi Alibec, servit de Otele, a ratat și el ținta.
Tot Denis Alibec a și deschis scorul: în minutul 17 a profitat de o mână pusă neglijent de Batha și a obținut o lovitură de la 11 metri, pe care a transformat-o în golul de 1-0.

UTA a ieșit la atac, dar Otele sau Postolachi n-au punctat decât la capitolul ocazii, dat nimic pe poartă.  În prima repriză s-a jucat repede, de multe ori fără construcție, cu multe greșeli. Ritm, dar lipsă de orientare, de clarviziune, de coordonare între ultima pasă și atacanți, puține situații de poartă.

Partea secundă a început brusc, în favoarea UTA-ei. Corinus a comis un fault în postură de ultim apărător, VAR a analizat faza și a păstrat decizia lui Mladinovici: 11 metri și cartonaș roșu. Postolachi a irosit însă penalty-ul, o execuție superficială, mult peste poartă.

Farul a rezistat și a dat lovitura în minutul 90, pe o gafă a portarului Iacob. Acesta a respins în față un șut de la peste 25 de metri, iar Casap a fost pe fază și a înscris.

REZUMAT VIDEO:

lie Poenaru: „Nu ai voie să te comporți așa!”

„E frustrare și dezamăgire. Am echilibrat, am făcut un meci bun, am avut atitudine, dar fotbalul te pedepsește. O înlănțuire de greșeli. Nu ai voie să te comporți așa la faza penalty-ului. Am fost lipsiți de reacție la goluri. Asta e situația. Avem un penalty, nu marcăm. Dacă marcam, alta era situația. Au câștigat meritat.

E normal să îl consolez pe Postolachi. Este un jucător tânăr, îi lipsește maturitatea. Ratează atacanții mari, nu putem să îl găsim pe el vinovat. Eu sunt principalul vinovat. Dacă nu eliminăm aceste greșeli, avem probleme. Când vom face așa și vom fi mai concentrați, nu vor mai apărea asemenea greșeli.

Imediat după gol, am avut o reacție, dar nu ne-am creat mai multe situații. Totul a fost întârziat, în doi timpi, și de aici și rezultatul final. A fost o deplasare lungă și obositoare, dar nu trebuie să ne găsim scuze. Nu avem scuze pentru acest rezultat.

Ma interesează ce se întâmplă în campionat, vom vedea ce se întâmplă în Cupă. Vom trata serios și vom juca pentru a încerca să ajungem departe”, a declarat Ilie Poenaru la finalul meciului.

ULTRAS ARAD: „Efortul celor ce ne reprezintă în teren nu s-a ridicat la nivelul sacrificiilor noastre”

Etichete: Farul - UTA, farul constanta, gheorghe hagi, ilie poenaru, Superliga