FC Voluntari – UTA: un punct smuls „pe sărăcie”

Stadion „Anghel Iordănescu”, teren bun, timp excelent pentru fotbal, spectatori: 500.

Au marcat: Lopes – min. 21, respectiv Ubbink – min. 9.

FC Voluntari: Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș – Costin (Merloi), Meleke, Rață (Tavares) Sigurjonsson (Răduț), Aliji – Lopes, Nemec.
Antrenor: Laszlo Balint

UTA: Kucher – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Roger – Anton (Cascini), Batha – Postolachi (Otele), Ubbink (Barbosa), R. Pop (Șteau) – Milosevic (Keșeru).
Anrenor: Liviu Ciobotariu

Au arbitrat: M. Bârsan – la centru, V. Avram (ambii din București) și F. Tunyogi (Zalău) – asistenți.

Epica partidei – fazele importante

UTA a început excelent meciul de la Voluntari: în minutul  9, Ubbink a deschis scorul,  norocos, după o minge degajată în el de către Armaș, mingea lobându-l  pe portarul Popa: 0-1.
În minutul 21 s-a făcut 1-1, după ce apărarea arădeană a fost prinsă într-o situație haotică: Costin a centrat de pe dreapta, iar Lopes, liber pe șase metri, a trimis cu capul în plasă, Vukcevic ajungând prea târziu pentru a-l bloca pe jucătorul gazdelor.

În minutul 28, gazdele au mai marcat o dată, tot după o degringoladă în apărarea arădeană, dar, după 9  minute de verificare a fazei, arbitrii din cameraVAR au anulat golul pe motiv de ofsaid.

Kucher a mai avut o intervenție foarte bună și în repriza a 2-a,  la lovitura liberă (făcută cadou de arbitru): portarul UTA-ei  a blocat în extremis șutul lui Sigurjonsson.
Arădenii au răspuns prin Rareș  Pop, care a tras din unghi, dar Popa a respins de lângă bară.
În min. 70, gazdele puteau face 2-1, după o eroare de neprofesionist  a lui Otele, care a intrat pe teren cu o autosuficiență greu de explicat.  Kucher ne-a salvat din nou, parând șuturile expediate de Merloi și  Sigurjonsson.

Laszlo Balint, după meci:

Etichete: FC Voluntari – UTA 1-1, Laszlo Balint, play-out 2023, Superliga, Ubbink
La 22 de ani, cu o alcoolemie de 0,97 s-a crezut „regina șoselelor”. A doborât un copac și a lovit două mașini parcate pe „Praporgescu”