Sloganul florăriei – „Arată-i cât de mult o iubești” – se aplică de „Ziua îndrăgostiților” mai mult decât cu orice alt prilej
Cel mai vechi document care consemnează celebrarea Sărbătorii Sfântului Valentin pe 14 februarie datează din secolul al VIII-lea. Ziua a devenit asociată cu dragostea romantică în secolele al XIV-lea și al XV-lea. În Anglia secolului al XVIII-lea , a devenit o ocazie pentru cupluri de a-și exprima dragostea unul față de celălalt prin oferirea de flori, dulciuri și trimiterea de felicitări (cunoscute sub numele de „valentine”). Tradiția a fost preluată în România după Revoluția din 1989 și a fost adoptată, cu precădere în mediul urban, din 2000 încoace.













