ACTUALIZARE 2 | Angajata Poștei din Timișoara care a dat pontul și detalii cum se ajunge la banii de pensii, plasată sub control judiciar

furt bani posta tm geanina gherlea
Distribuie:

ACTUALIZARE 2, 20 mai | Femeia a fost plasată sub control judiciar pentru 60 de zile

Geanina G., angajata Poștei, este acuzată că a furnizat informații către unul dintre autorii furtului, informații constând în: comunicarea configurației Oficiului Poştal 1 Timişoara, a deficiențelor tehnice ale sistemului de supraveghere video şi ale sistemului de alarmă, a indicării camerei de supraveghere funcțională din spațiul destinat programului cu publicul, a modului de distribuire a banilor, a locului păstrării acestora și a datei de distribuire. Pe lângă măsura controlului judiciar, femeii i-a fost interzis să mai lucreze în vreunul dintre oficiile poştale ale Poştei Române.

„În urma continuării cercetărilor privind posibila implicare a altor persoane în comiterea infracțiunii de furt care a produs consecințe deosebit de grave în noaptea de 30.05.2025, în incinta sediului Oficiului Poştal Timişoara 1, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiş a reuşit identificarea unui complice de sex feminin la comiterea faptei, angajat al Poştei Române.

Prin ordonanța din data de 20.05.2026 s-a dispus punerea în mişcare a acțiunii penale față de o angajată a Poştei Române pentru comiterea infracțiunii de complicitate la furt calificat care a produs consecințe deosebit de grave, prev. de art. 48 alin.1 C. pen rap. la art. 228 alin.1, art. 229 alin.1 lit. b), d) şi e) şi alin.2 lit. b) din C. pen., raportat la art. 2561, C. pen., cu aplic. art. 77 lit.a C.pen., constând în aceea că în perioada aprilie – mai 2025, i-a furnizat unuia dintre inculpații trimişi în judecată în dosar, mai multe informații pe care acesta din urmă le-a transmis mai departe către ceilalți autori, constând în comunicarea configurației Oficiului Poştal 1 Timişoara, a deficiențelor tehnice ale sistemului de supraveghere video şi a sistemului de alarmă, a indicării camerei de supraveghere funcțională din spațiul destinat programului cu publicul, a modului de distribuire banilor, a locului păstrării acestora, a datei de distribuire, aspecte care au facilitat comiterea infracțiunii.

Inculpata a fost reținută pe o durată de 24 de ore, iar la data de 20.05.2026 s-a dispus față de aceasta măsura preventivă a controlului judiciar pe o durată de 60 de zile, cu obligația de a nu părăsi teritoriul României. Totodată, i-a fost interzis să mai lucreze în vreunul dintre oficiile poştale ale Poştei Române.”a informat Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiș printr-un comunicat.


ACTUALIZARE 1, 19 mai – ora 15.00 | Femeia a fost reținută 24 de ore cu propunere de arestare

Femeia – Geanina G. – a fost reținută cu ordonanță pentru 24 de ore, urmând a fi prezentată de procuror în fața judecătorilor cu propunere de arestare preventivă.


Știrea inițială, 19 mai, ora 13.34 | O angajată a Poștei din Timișoara, ridicată și dusă la audieri | Este suspectată că a oferit informații din interior în cazul furtului banilor de pensii

O angajată a Poștei din Timișoara a fost ridicată marți dimineața de polițiștii timișoreni și condusă la audieri. Conform informațiilor noastre aceasta este angajată ca și oficiant urban în cadrul Poștei și este suspectată că a dat informații din interiorul instituției în cazul furtului banilor de pensii de la Oficiul Poștal 1 Timișoara de la sfârșitul lunii mai 2025. Audierile sunt în desfășurare.

foto :16 saci de bani furați de la oficiul poștal 1 timișoara în 2025
    (Foto: 16 saci de bani furați de la Oficiul Poștal 1 Timișoara în 2025)

 


Context

În urmă cu un an, de la Oficiul Poștal 1 Timișoara au fost furați 9.470.000 lei, ce erau destinați plății pensiilor. La furt au participat mai mulți bărbați care au pătruns în sediul Poștei prin forțarea ușii de acces, apoi au forțat ușa de acces în camera care face accesul în casierie, dislocând și fereastra casieriei, de unde au sustras suma de 9.470.000 lei, ce era destinată plății pensiilor și DVR-ul sistemului de supraveghere video. După ce au luat banii, au fost prinși întâmplător în trafic, la un control de rutină al polițiștilor de la rutieră, întrucât autoutulitarea pe care o conduceau avea montate plăcuțe cu nr. de înmatriculare ce aparțin altui autoturism. Șoferul a accelerat, în speranța că va scăpa de polițiști, doar că aceștia au pornit la urmele lui și au reușit să blocheze vehiculul în care erau doi bărbați. Aceștia s-au dat imediat jos și au luat-o la fugă, în direcții opuse. Polițiștii l-au prins pe cel de la volan, după care au verificat microbuzul și au descoperit că numerele de înmatriculare erau false. Au făcut un control mai amănunțit în interior și au găsit o sumă uriașă de bani. Fugarul care a și condus autoutilitara a fost prins la scurt timp și a fost reținut, ulterior arestat preventiv.

Implicați în furtul de la postă au fost patru bărbați

Unul dintre ei a fost prins imediat și arestat.

Al doilea a fost arestat la finalul lunii iulie 2025.

Al treilea a fost arestat în lipsă, fiind depistat la finalul lunii octombrie 2025 pe teritoriul Italiei unde se ascundea într-un apartament din Pavia şi folosea documente false – în urma unei strânse colaborări între Biroul Ataşatului de Afaceri Interne Italia şi Serviciul de Investigaţii Criminale Timiş, sprijiniţi de Serviciul Central Operativ al Poliţiei Italiene, Squadra Mobile Milano şi Squadra Mobile Pavia, potrivit Poliţiei Române.

Cel de-al patrulea este și acum în libertatea și există un mandat de arestare în lipsă. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 31 de ani.

Prejudiciul a fost recuperat în totalitate.


Articole asociate:



 

Categorie: Știri, Regional, Timiș
Etichete: angajată a Poștei, furt bani de pensii, Oficiul Poștal 1 Timișoara, stiri timisoara
Distribuie:
Articolul anterior
Al Doilea Război Mondial | Prizonierii de război, privire comparativă | Calvarul prizonierilor din Uniunea Sovietică (7)
Articolul următor
Zona Liberă Curtici-Arad ca destinație pentru investitori – deocamdată tot la nivel de deziderat politico-administrativ

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Din aceeași categorie