Aventura tenismenului arădean Marius Copil la turneul de la Roland Garros s-a încheiat duminică în primul tur pe tabloul principal. Arădeanul a cedat după 3 ore și 5 minute de joc în fața spaniolului Albert Ramos Vinolas, locul 20 în lume. Scorul pe seturi a fost 3-1 pentru spaniol, primul set fiind câștigat de arădean cu 7- 6 la capătul unui set cu tie-breack. (9-7). Au urmat apoi trei seturi adjudecate de spaniol (6-1; 6-4; 6 -2), arădeanul revenind spectaculos în joc în setul trei. Acest turneu este al doilea de mare șlem al anului. Copil a dominat la capitolul ași, reușind 8, dar a comis 68 de greșeli neforțate, față de numai 19 ale spaniolului. Acesta l-a mai învins pe Copil în 2011.
Foto: DIGI SPORT
![[tenis de câmp] marius copil nu a reușit revanșa la roland garros 1 marius copil 2](https://www.criticarad.ro/wp-content/uploads/2017/05/marius-copil-2.webp)
![[actualizare] doi arădeni printre câștigători la maratonul aradului 2 supermaraton arad cetate](https://www.criticarad.ro/wp-content/uploads/2017/05/supermaraton-arad-cetate.webp)

![[nerecomandat inocenților] cum a fost „făcut” ioțcu. Lecție de manual pentru lichele - partea cu „provocarea la comiterea de infracțiuni prin agenți sub acoperire” [desen] 5 img 4530](https://www.criticarad.ro/wp-content/uploads/2017/05/IMG_4530.webp)