[ACTUALIZARE] (ora 15.25):  Societatea RETIM a dat curs solicitării noastre și ne-a transmis precizările oficiale privind accidentul de muncă din Mâsca, sub forma unui drept la replică 

„În urma articolului publicat de Critic Arad – Accident de muncă mortal, la RETIM – 16 aprilie 2025 – referitor la accidentul de muncă produs în data de 15 aprilie 2025 în localitatea Mâsca, județul Arad, compania RETIM dorește să transmită următoarele precizări:

• Confirmăm cu profund regret producerea unui accident de muncă grav, în urma căruia un angajat al companiei și-a pierdut viața. Transmitem sincere condoleanțe familiei îndoliate și suntem alături de aceasta în aceste momente dificile.

• În prezent, sunt în desfășurare atât o anchetă internă, cât și o investigație a autorităților competente pentru a stabili circumstanțele exacte ale incidentului. Din respect pentru familie și pentru a nu influența cursul anchetelor, nu putem oferi alte detalii în acest moment.

Ne exprimăm disponibilitatea de a furniza informații suplimentare după finalizarea anchetelor în curs.”ne-au transmis reprezentanții RETIM Ecologic Service S.A.


[Știrea inițială] (ora 13.00):

Accidentul de muncă a avut loc marți, 15 aprilie, în localitatea Măsca. Unul dintre angajații RETIM din echipa care colectează deșeurile în zona Șiria-Galșa-Mâsca a fost prins în autospeciala de compactare și a decedat. Bărbatul era în vârstă de 52 de ani.

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă Arad, accidentul a avut loc la ora 12.00, în satul Mâsca, comuna Șiria, iar bărbatul a fost declarat decedat la ora 13:45. Din cercetările făcute, după cum transmite Inspectoratul Teritorial de Muncă Arad, reiese că „în timpul încărcării autogunoierei cu deșeurile din pubelă, victima a fost surprinsă de dispozitivul de golire care l-a prins de mijloc strivindu-l. Evenimentul este cercetat de către ITM Arad, în vederea stabilirii împrejurărilor, cauzelor și a persoanelor vinovate de producerea acestuia.”
Ce ne-au spus unii din angajații RETIM
„Unul din angajații de la încărcare a fost strivit de utilaj, căuta ceva în cuvă, iar colegul lui (șoferul autospecialei) a activat maneta. Conducerea RETIM  vrea să pună batista pe țambal, și să-l scoată singurul vinovat pe șoferul autospecialei, în baza unei prevederi din Regulamentul intern.” 
Am solicitat un punct de vedere din partea societății RETIM, iar în măsura în care ne va parveni vom reveni cu actualizare.