„Meșterul Manole” varianta zona Mărului | Primăria Arad nu se poate încadra în termenul de 30 de zile impus de Garda de Mediu pentru ridicarea deșeurilor depozitate ilegal și predarea lor către un operator autorizat. Motivul invocat: ce se curăță ziua, se înmulțește noaptea

deseuri zona marului
Distribuie:

Primăria Arad: „… s-a constatat în continuare abandon de deșeuri în locațiile de unde au fost ridicate”

Ce se curăță ziua, se înmulțește noaptea: deșeurile (de toate tipurile) de pe „Mărului” sunt un fel de „Meșterul Manole” varianta despre incompetență administrativă, indolență (și administrativă și cetățenească), abuzuri în serviciu (cel puțin în forma neîndeplinirii atribuțiilor de serviciu și a omisiunii) și alte potlogării. Termenul de 30 de zile impus primăriei de Garda de Mediu Arad (pentru igienizarea terenului din zona „Mărului”, ridicarea tuturor categoriilor de deșeuri depozitate ilegal și predarea lor către un operator autorizat) se împlinește în 23 iulie, dar nu poate fi respectat. A fost solicitată o prelungire pentru implementarea măsurii, până în 22 august.

Ce s-a întâmplat, cronologic 

În 20 iunie am publicat materialul „Administrația Aradului a atins APOGEUL INFRACȚIUNILOR ECOLOGICE | Pista de canotaj a lui Falcă a ajuns groapa de moloz a lui Bibarț… cu Homoc cu tot!”

La trei zile de la publicare, comisarii Gărzii de Mediu s-au deplasat în teren și au descoperit groapa ilegală.

„În data de 23 iunie 2025, comisarii Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Arad au identificat, pe raza municipiului Arad în zona străzii Mărului, la marginea pădurii Ceala, o suprafață de aproximativ 2 hectare afectată de depozitări ilegale de deșeuri.

La fața locului au fost constatate cantități semnificative de deșeuri provenite din:

  • construcții și demolări
  • menajere
  • electrice și electronice
  • ambalaje, textile și plastice

Zona nu este autorizată pentru astfel de activități, iar prezența acestor deșeuri reprezintă un risc major pentru mediu și sănătatea populației.

Au fost demarate procedurile legale pentru:

  • salubrizarea terenului – termen 30 zile
  • sancționarea conform prevederilor legale în vigoare”preciza Garda de Mediu Arad în 23 iunie 2025.

Măsura dispusă de Garda de Mediu la controlul din 23.06.2025 la Primăria Arad privind deșeurile de pe strada Mărului:

  • „Se va igieniza și salubriza zona identificată, afectată de abandonul de deșeuri, urmând ca deșeurile să fie predate către un operator autorizat. Termen: 23.07.2025.”

In 16.07.2025 cei de la Direcția Edilitară din cadrul Primăriei au solicitat printr-o adresă Poliției Locale Arad „luarea de urgență a măsurilor pentru impiedicarea depunerilor deșeurilor având în vedere că s-a constatat în continuare abandon de deșeuri în locațiile de unde au fost ridicate”.

Tot în data de 16.07.2025 Primăria Arad a înaintat către Garda de Mediu Arad o solicitare de prelungire a termenului (până în 22.08.2025) pentru igienizarea și salubrizarea zonei identificate, afectată de abandonul de deșeuri, urmând ca deșeurile să fie predate către un operator autorizat. Prin aceeași adresă, primăria menționa că au fost predate deja către FCC, în urma igienizării zonei, 164,68 tone de deșeuri în perioada 23-30.06.2025.

Cum arăta zona respectivă, vineri 18 iulie – vezi video:


Concluziile noastre

Prima: Primăria nu face altceva decât să confirme teoria inutilității Serviciului de Protecția Mediului din cadrul Poliției Locale Arad, din moment ce a trimis adresă specială pentru „luarea de urgență a măsurilor pentru impiedicarea depunerilor deșeurilor având în vedere că s-a constatat în continuare abandon de deșeuri în locațiile de unde au fost ridicate”. Adică, le-a solicitat expres să-și facă treaba. Așa de bine și-o fac încât, pe locul de unde deșeurile au fost ridicate, se depozitează mereu altele. Mai mult, conform informațiilor noastre, primarul însuși este supărat pe Garda de Mediu în urma controlului de pe „Mărului” că blochează activitatea primăriei cu „prostii” .

A doua: După publicarea de către noi a informațiilor privind procesele-verbale încheiate de polițiștii locali cu atribuții de protecția mediului (vezi articol aociat) și indicarea numărului exact de procese-verbale per polițist local, din care peste 65% erau averismente inutile, la nivelul conducerii Poliției Locale s-a luat o măsură importantă. Importantă pentru mușamalizare și nu pentru îmbunătățirea situației și a performanței instituționale. Stați liniștiți, stimați arădeni – nu s-a dat dispoziție să iasă pe străzi cei 10+1 angajați ai Serviciului și să vâneze cărăușii de deșeuri, nici să fie echipaj non-stop la intrarea pe „Mărului” să-i prindă în flagrant când le depozitează ilegal. Directorul DGPLA Adrian Toma a găsit soluția salvatoare: de procesele-verbale ale celor de pe mediu, se vor ocupa alte persoane de încredere astfel încât să nu mai ajungă în presă aceste informații.

A treia: Garda de Mediu Arad este prea blândă în relația cu administrația publică. Le dai termen de remediere, dar le mai dai și amenzi să nu poată duce și chiar le faci plângeri penale. Mai mult, când există confirmarea că deșeurile depozitate ilegal sunt din lucrări publice, termenele de remediere sunt ca apa sfințită, și încarcă bugetul local suplimentar și cu costurile pentru igienizare, în plus de față de costurile inițiale pentru depozitarea ilegală, că doar transporturile alea nu s-au făcut gratis.

A patra: Până răspunderea nu este individualizată, nu se va schimba nimic. Degeaba este amendată primăria cu 50.000 de lei, de exemplu. Se achită din bugetul local, se uită, se perpetuează aceeași practică și nepăsare. Dacă amenda respectivă i-ar fi aplicată direct primarului și funcționarilor responsabili (inclusiv nominal directorului Poliției Locale care are în subordine serviciul de mediu inutil) și ar plăti-o din buzunarul propriu, s-ar gândi de două ori înainte să închidă ochii la depozitările ilegale sau chiar înainte să depoziteze ei înșiși ilegal deșeurile rezultate din lucrările publice.



Articole asociate:
Categorie: Știri
Etichete: deseuri, garda de mediu arad, moloz, primaria arad, stiri arad, zona Mărului
Distribuie:
Articolul anterior
Accident rutier cu victimă încarcerată, pe A1, în apropierea localității Șagu
Articolul următor
LUMEA CA O VOMĂ sau GREAȚA VOIOASĂ A COTIDIANULUI (XLIX)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Din aceeași categorie

almas

Minor de 15 ani din Almaș, reținut pentru furt

La data de 28 mai 2026, polițiștii orașului Sebiș au fost sesizați despre mai multe furturi, dintr-un magazin din Almaș. „Din cercetări, a reieșit că un minor de 15 ani,…