Oțelul (antrenor Dorinel Munteanu): Stoian – Rus, Yabre, Lopez, Zhelev – Neagu(79 Zivulic) – Al. Pop(72 Jardan), Teles(90+3 Gaitan), Cisotti, Ursu(46 Bodișteanu) – Fatai(46 Cârjan).

Rezerve neutilizate: Păun – Farcaș, Ghiocel, Nedelea.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Roganovic, Benga, Markov, Abeid – Mihai(60 Isac), Carp(56 Stahl) – R. Pop(77 Mustacă), Fabry(78 Postolachi), Dumitrașcu – Cooper(46 Leidsman).

Rezerve neutilizate: Kucher – Iurasciuc*, Ekmekci, Nortey.

Cartonașe galbene: Mihai, Isac, Mustacă.

Avem un „pui” de echipă. Dar drumul e lung!

Nu prea erau ghibiți care să dea un pronostic real înainte de Oțelul_UTA, meciul ce a deschis noul sezon de Superliga. Ca și componență, gruparea din Arad își rodase cum a putut noii jucători. Dar în primul joc de campionat, (o parte) din ,,microbuzul” cu noi purtători ai echipamentului ,,roșu-alb”, au arătat că pe moment pot forma un ,,pui” de echipă. Care să crească, să strângă puncte.

La Galați, băieții lui Dorinel Munteanu au tras de două ori pe poartă în primele patru minute, după care s-au așezat cum au putut pe teren, au stat cu ochii pe oaspeții în roșu și au încercat să-i dea cât mai des mingea ,,bunicului” Fatai. UTA a părut mai echipă, dar a fost ușor fisurată la închidere, unde unele combinații au fost scoase cu forcepsul. Dar arădenii – chiar dacă majoritatea nu știu încă unde e primăria – au impus respect, au dictat ritmul jocului în primele 45 de minute.

Au fost și câteva mini-faze mai clare de atac a celor de la UTA. Abeid a pătruns bine din banda sa în minutul 36, prima fentă i-a ieșit, dar avrut să fie ,,șmecher” până la capăt și Yabre i-a luat mingea lejer. Și UTA a tremurat, tot pe stânga, în minutul 40, când ,,motoreta” Ursu ,,l-a luat la întrebari” pe Roganovic, noul nostru fundaș dreapta având parcă un tonaj mai ridicat.

Vorbind de centrul liniei mediene roș-albe, Mihai a participat, s-a băgat la trasee, din care a ieșit onorabil. Da, Carp e lent, știe cu mingea, dar la faza ofensivă are fundul greu, se ,,grăbește încet”!

În fine, ce a contat din toată repriza ce a inaugurat campionatul a fost că Rareș Pop a marcat.

În prelungirea prelungirii. ,,Elevul Rareș dintr-a doișpea” a pătruns din dreapta spre centru în minutul 45+6 și l-a ,,executat” pe Relu Stoian cu o bombă sus, lângă bara din stânga sa, de la 22 metri!

Și pentru că suntem un popor care trage concluzii, UTA a fost – pe bune – mai echipă primele 45 de minute.

Dar după pauză, aceiași purtători de echipament, mă rog, și alții noi, mai odihniți, au fost parcă din alt film.

Cooper a fost schimbat din cauza ,,vitezei”, dar cu cine? Cu Jason! Adică Leidsman. Care, lansat pe culoar liber în minutul 51, ne-a făcut să ne întrebăm: ,,Tati, tu ai fugit vreodată după tramvai?” Și de aici, gălățenii s-au pus pe joc, văzând că adversarul le-a deschis culoare. Zhelev a tras cu efect invers, iar la poarta cealaltă, Leidsman a mai fost o dată hazliu. Rednic a scos ,,frâna” Carp, dar nu a avut leac pentru fâșnețul Bodișteanu. Care la o pătrundere verticală, nu a fost oprit la timp, Teles i-a pasat pe dreapta în careu lui Alex Pop, și acesta a tras tare, pe scurt, aducând egalarea.

Spre binele ei, UTA s-a reordonat pe final de meci, dar Isac a comis-o, a lovit mingea cu mâna în careu și le-a dat gazdelor prilejul să ia trei puncte la revenirea în primul eșalon. Nu a fost de acord Iacob, care a respins cu gheata stângă, mingea șutată de Cisotti din penalti!

Finalul a fost incomod pentru arădeni. UTA s-a chinuit să scoată punctul, vizat de orice echipă atunci când începe o competiție, elevii lui Rednic au bubuit, au strâs din buci, au avut ,,bulan”. Pentru că Iacob a scăpat de gol, doar pentru că atacantul advers Cârjan a șutat în peluză, după ce i-a luat mingea lui Markov ca în curtea școlii.

Un mesaj de final după acest joc? ,,Jason” mamă, urmează-ți talentul, fă masaj!
Și cum tot spuneam, Mircea, e bine ce-ai început, atenție cum gestionezi grupul de noi locuitori ai Aradului.

Primele impresii după joc:

Alex Benga: ,,Prima partidă după pauza de vară, am început-o mai greu. Am controlat jocul, am marcat. Repriza a doua am ratat să facem 2-0, nu am mai ținut de minge, să ne facem jocul de pase, Oțelul a excelat cu jocul atletic. Cred că după asptect este un punct norocos, dar noi i-am băgat în joc. Ușor ușor ne vom închega.”

Rareș Pop: ,,A jucat echipa, aveam nevoie de acel gol. Important e că am câștigat un punct. Am semnat recent un contract, vreau să stau cel puțin până la terminarea liceului. E devreme să-mi dau cu părerea de echipa nostră, ca și de celelalte. Vreau să progresez și să-mi ajut cât mai mult echipa”.

Mircea Rednic: ,,Un punct câștigat, am avut noroc în repriza a doua. În care am pierdut multe mingi, am făcut multe greșeli, schimbările nu au adus plus. Aveam și mai puține zile de pregătire ca Otețul Galați. Au mai venit jucători, vor intra meciurile viitoare. La gol a fost o înlănțuire de greșeli, pe Bodișteanu nu l-am blocat, știam ce poate, l-am avut la Viitorul. E clar că după pauză am pierdut lupta la mijlocul terenului. Dar sunt lucruri și pozitive, cum ar fi jocul lui Mihai, care a jucat în liga a treia. Între Rareș Pop și Mazilu mă mai gâîndesc! Noi trebuie să luăm cât mai multe puncte, dar e normal că ne mai trebuie timp. Și răbdare! Dar jucătorii care au venit au mult mai multă experiență”.

Etichete: Alex Benga, Elevul Rareș dintr-a doișpea, ETAPA I aSUPERLIGA, mircea rednic, Oțeul Galați - UTA, Rareș Pop
[REPORTAJ FOTO-VIDEO] Maia Morgenstern a umplut până la refuz curtea Teatrului de Vară cu piesa „Păsări Călătoare”
Ăsta chiar merita un FLAGRANT REUȘIT: un kilogram de „CRISTAL” ( 3-CMC – drogul care face ravagii în școli) căra un arădean sub scaunul minorului care se afla în mașina cu care se ducea la „produs”