Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Arad avertizări meteorologice de caniculă și temperaturi deosebit de ridicate. Avertizările sunt valabile în zilele de joi și vineri.
Joi, 25 iunie, în intervalul 12:00–21:00, județul Arad se află sub Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 35°C.
Vineri, 26 iunie, în intervalul 12:00–21:00, avertizarea se intensifică, județul Arad fiind sub Cod Portocaliu de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat. Temperaturile maxime vor atinge 33–37°C, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
În acest context, autoritățile recomandă să fiți precauți și să luați măsuri pentru a evita efectele negative ale temperaturilor ridicate
- Evitaţi, pe cât posibil, expunerea la soare între orele 11:00 – 18:00.
- Purtaţi pălării de soare, ochelari de protecție și haine lejere, din fibre naturale, în culori deschise.
- Hidratați-vă corespunzător, fără a aștepta apariţia senzaţiei de sete, şi consumaţi fructe şi legume proaspete.
- Păstraţi legătura cu rudele, vecinii şi persoanele vârstnice sau cu dizabilităţi şi interesaţi-vă de starea lor de sănătate.
De asemenea, pe tot parcursul verii, acordați o atenție deosebită siguranței atunci când mergeți la scăldat. Râurile, iazurile, lacurile sau marea pot fi atrăgătoare, dar pot ascunde numeroase pericole.
- Scăldaţi-vă doar în locuri special amenajate pentru înot şi respectaţi avertizările privind interzicerea scăldatului.
- Evitaţi scăldatul în lacuri, canale sau alte cursuri de apă unde malurile sunt abrupte, curenţii sunt puternici, iar albiile sunt nămoloase ori acoperite cu plante, pietre, crengi sau trunchiuri de copaci.
- Evitaţi să intraţi singuri în apă, mai ales dacă nu ştiţi să înotaţi.
Totodată, autoritățile reamintesc că arderea vegetaţiei uscate este interzisă!
- Nu aprindeţi focul în zone cu vegetaţie uscată sau împădurite!
- Nu aruncaţi la întâmplare resturile de ţigară, deoarece acestea pot provoca incendii.
Informații despre modul de comportare pe timp de caniculă pot fi obținute prin accesarea platformei naționale de pregătire pentru situații de urgență: https://fiipregatit.ro/ghiduri/canicula-despre-8-17#despre-67.
Primăria Municipiului Arad menține active punctele anticaniculă
Ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă, emise de Administrația Națională de Meteorologie din România, pentru județul Arad, Primăria Municipiului Arad a activat, în zilele de 23 și 24 iunie 2026, trei puncte anticaniculă amenajate pe raza municipiului. Având în vedere noile avertizări, aceste puncte vor fi active și în zilele de joi și vineri.
Punctele de prim ajutor vor funcționa între orele 12-17, în următoarele locații:
• la intrarea în Catedrala Ortodoxă de la Podgoria;
• la intrarea în Palatul Administrativ (Primăria Municipiului Arad);
• la intrarea în Teatrul Clasic „Ioan Slavici”.
Persoanele afectate de caniculă vor putea beneficia de: spațiu umbrit ferit de soare cu o temperatură medie a aerului, servicii de hidratare, și acordare prim ajutor în caz de urgențe medicale.
Persoanele cu risc ridicat pe timp de caniculă includ vârstnicii (peste 65 de ani), copiii mici și sugarii, dar și persoanele care suferă de boli cronice precum afecțiuni cardiovasculare (hipertensiune, insuficiență cardiacă), diabet, obezitate sau afecțiuni respiratorii. Căldura extremă și umiditatea crescută suprasolicită puternic organismul acestor categorii, crescând probabilitatea de apariție a complicațiilor medicale severe, precum deshidratarea, accidentul vascular cerebral, infarctul miocardic sau șocul hipertermic.
Cu toate acestea, specialiștii atrag atenția că cea mai eficientă metodă de prevenire a problemelor de sănătate cauzate de caniculă rămâne evitarea expunerii directe la soare, în special în intervalul orar 12:00 – 16:00, când se înregistrează valori ridicate/maxime ale temperaturii aerului și/sau a indicelui de discomfort termic (Indicele Temperatură-Umezeală).
De asemenea, este recomandat:
- consumul regulat de lichide care vă hidratează și evitarea celor care vă deshidratează și/sau vă agită (conțin cofeină, alcool, zahăr, etc.);
- să aveți la dvs. permanent o sticluță cu apă pentru urgențe;
- să purtați haine lejere din bumbac de culori deschise care permit aerisirea și oferă protecție împotriva arsurilor solare, pălărie de soare pentru protecție împotriva insolației, și ochelari de soare pentru protecția ochilor;
- folosirea după caz a unei loțiuni cu factor de protecție solară împotriva razelor UV dăunătoare;
- evitați efortul fizic intens în bătaia directă a soarelui.
Primăria Municipiului Arad recomandă cetățenilor să acorde o atenție sporită persoanelor vulnerabile – copii, vârstnici și persoane cu afecțiuni cronice – și să solicite sprijin medical atunci când situația o impune prin apelarea numărului unic de urgență 112.
Nu lăsați niciodată copii sau animale de companie singuri în autoturismele parcate la soare. Verificați funcționarea permanentă a aerisirii/aerului condiționat în habitaclul autoturismului, fie de la aparatul de climă, fie prin deschiderea largă a geamurilor, pentru a evita lipsa aerului și sufocarea.
















