Au onorat derby-ul județean din Cupa României: Cermei – Ineu: 2-2 (9-10)

cermei - ineu

Două dintre echipele care au retrogradat din punct de vedere sportiv în sezonul precedent, dar care vor evolua tot în cel de-al treilea eșalon au oferit un spectacol plăcut în primul tur al Cupei României, ediția 2023-2024. Ineul a fost echipa mai norocoasă sau mai inspirată la momentul loviturilor de departajare și s-a calificat în turul secund.

Prima repriză a fost controlată de oaspeții de la Ineu, care au împins jocul mai mult spre poarta adversă. Chiar și așa, primii au marcat jucătorii Cermeiului, prin Adrian Piț, direct din lovitură liberă, în minutul 32. Gazdele au fost, însă, surprinse imediat, după doar un minut, când Toure a reușit egalarea pentru ineuani. Deși au continuat să pună presiune pe adversar în ultimele minute ale primei părți, oaspeții nu au mai reușit să marcheze, iar la cabine s-a intrat la egalitate.

Superioritatea Ineului a fost confirmată și de statistici, care indicau în dreptul șuturilor cifra 12, de partea cealaltă Cermeiul șutând doar de cinci ori. Precizia a lăsat însă de dorit, astfel că șuturi pe poartă au fost doar două, câte unul de fiecare parte și ambele au fost transformate în gol.

Echilibru în partea secundă

În partea a doua s-a jucat mult mai echilibrat, Cermeiul a dat semne că poate trece la conducerea jocului și chiar a apărut de câteva ori periculos în apropierea porții lui Tulcan. Ineul a rămas în doar nouă jucători de câmp în minutul 70, după ce Kone a primit cel de-al doilea cartonaș galben. Cea mai mare ocazie de a încheia partida în 90 de minute le-a aparținut gazdelor, care au ratat pe final din doar câțiva metri ceea ce putea fi golul izbăvirii.

Prelungiri cu mult suspans

Prelungirile au păstrat coordonate similare cu ceea ce s-a jucat în cea de-a doua repriză, astfel că tot Gloria a împins mai mult jocul spre careul advers. Insistența lor a fost răsplatită în minutul 110, când Radu Popa, secundul lui Roli Nagy, a marcat pentru 2-1. Cu avantaj de un gol și un om în plus pe teren, ecuația părea rezolvată, dar Toure a vrut ca suspansul să fie prelungit, egalând cu doar trei minute înainte de fluierul final.

Serie dramatică de lovituri de departajare, ineuanii mai inspirați. Interminabilă a părut a fi seria de lovituri de la 11 metri. S-a mers
umăr la umăr în primele șapte execuții, ambele echipe transformând totul. Apoi, al optulea trăgător al Cermeiului, Pavel, a ratat, l-a copiat
imediat Roșu de la Ineu și din nou pornea de la zero. Inclusiv portarii au executat și au marcat, iar apoi, după execuțiile lor, au revenit la punctul cu var cei doi jucători care au deschis seria. Însă de data aceasta Vasilcin a ratat, iar Toure a transformat mingea de meci și de calificare pentru Ineu, care astfel s-a calificat în turul secund al cupei, acolo unde va evolua săptămâna viitoare, în data de 9 august.

Prima reacție după acest meci maraton a venit de la Teo Mihut, asistentul lui Cristi Sculici pe banca Ineului:

„Prima repriză a fost dominată teritorial de noi, dar a lipsit pasa finală, nu am fost foarte periculoși. Repriza a doua nu am mai fost la fel de proaspeți, nu prea s-a respectat ceea ce am vorbit la pauză, iar planul tactic a fost dat peste cap în minutul 70 la eliminarea lui Kone, o eliminare corectă pentru două cartonașe galbene, nimic de reproșat arbitrului.

Prelungirile le-am jucat pe un fond de oboseală pe care îl considerăm normal pe undeva, pentru că venim după trei săptămâni de pregătire pe plan local și am jucat peste 50 de minute cu un om în minus. Sperăm să fie doar oboseala de vină. Mai așteptăm jucători tot pe filiera africană, sperăm să ajungă cât mai repede, pentru că mai avem aproximativ trei săptămâni până la prima etapă, care se va juca în data de 25 august.”

Din tabăra gazdelor, cel care a oferit detalii despre meci a fost Radu Popa, marcator al golului doi pentru Cermei și secund al lui Roli Nagy:

„Am fost puțin descoperiți la meciul acesta de cupă, dar l-am onorat destul de bine. Lotul a fost făcut relativ repede, jucători aduși în
grabă, noi am început antrenamentele de doar o săptămână. Juniorii aduși de la LPS Banatul nu au putut fi încă înregistrați și vorbim despre jucători care ar fi fost de bază pentru noi. Am fost nevoiți să jucăm inclusiv cu juniori de 15 ani, iar în poartă l-am avut pe Tulcan care are 16 ani. El a venit de la Apateu și a fost la primul joc pentru noi, în singurul amical pe care l-am avut până acum nu a putut juca. Dar este un portar de mare viitor, un copil serios, cu un joc de picior bun și o talie excelentă. Mă mir că nu a fost transferat de alte echipe până acum. Revenind la joc, pot spune că a fost un meci foarte bun de pregătire pentru noi, în condițiile date.

Modificările de la pauza au schimbat cursul jocului. Nu avem ritm de joc și de aceea spun că pentru noi a fost o pregătire foarte bună,
chiar dacă meciul s-a întins până la loviturile de departajare. Mai asteptăm câțiva jucători, cel mai probabil vor veni încă doi seniori și
doi juniori.”

Gloria Cermei: Sas – Siminiceanu, Pavel, Lazăr, Hațegan, Ghiuruțan (Bulzan), Vasilcin, Piț, Gruiescu (Radu Popa), Mateucă (Țurcanu),
Grigore (Andrieș)

Antrenori: Roland Nagy și Radu Popa

ACB Ineu: Tulcan – Voștinar, Clipotă, Șerban, Nica – Zdrențan (Goia) – Ndoye (Miculaiciuc), Spătaru (Kone), Călin (Banam – Roșu), Udrescu -Toure.
Antrenori: Cristian Sculici și Teo Mihuț

Arbitri: Tudor Jurcă – Cristian Cășuț, Sergiu Găluți.

Etichete: ACB Ineu, gloria cermei, primul tur al Cupei României ediția 2023-2024