Pe „Neuman” ca în deplasare, dar cu puncte: UTA – POLI IAȘI 1-0 (1-0)

Stadion „Francisc Neuman”; teren acceptabil; vreme excelentă pentru fotbal, spectatori: 8000.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Fl. Iacob – Rodrigues, Benga, Markov(66 Stahl), Abeid – Carp(54 Freitas), Marku – R. Pop(54 Mustacă, 88 Mihai), Fabry, Dumitrașcu – Cooper(66 Leidsman).

Rezerve neutilizate: Kucher – Roganovic, Negoescu, Iurasciuc.

Cartonașe galbene: Carp, Leidsman, Abeid.

Poli Iași (antrenor Leo Grozavu): Ailenei – Martac, Samayoa, Katanec, Șerban – Roman(82 Mogoș), Bordeianu, Jatoba(60 Ciobanu) – Gheorghiță(90 Itu), Vojtus(60 Hlistei), Phelipe.

Rezerve neutilizate: Celeadnic – Tincu, Stefanovic, Vasvari, Fl. Ilie.

Cartonașe galbene: Martac, Gheorghiță, Samayoa, Phelipe, Samayoa, Hlistei.

Cartonaș roșu: Samayoa.

Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureş) – Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Mihăiță Necula (Bucureşti). Rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei)

Arbitri VAR: Istvan Kovacs (Carei), Raul Ghiciulescu (Lugoj).

Când ai avantaj și reușești să ții cu dinții de el

Că a fost Iașiul, sau era altă echipă din asta, de ,,play-out”, meciul trebuia câștigat. Că altfel era deranj pe ,,Neuman”. Și Rednic probabil că așa și-a făcut lecțiile pentru acest meci.

Pe teren, UTA n-a ajuns în careul advers până la gol. Galbenii din Iași au ținut mai bine mingea, dar mica posesie nu le-a servit la nimic. În schimb roșii lui Rednic și-au rezolvat deschiderea scorului, „specialitatea casei” în etapele scurse până acum. În minutul 8, Iacob a lansat mingea pe dreapta, Diogo și-a făcut treaba și a avansat pe bandă așa cum scrie în fișa postului, a combinat cu Pop și a trimis mingea spre centrul terenului, pe linia de 16. Dumitrașcu, aflat pe traiectorie, a lăsat mingea în spate lui Fabry, care a preluat și a marcat, cu un șut în dreapta portarului Ailenei.

De aici, ordinul a fost să fie păstrat avantajul. Și dacă se poate, să fie dozat efortul. Așa că Iașiul și-a crescut posesia minut cu minut și și-a translatat echipa spre careul lui Iacob. Care a avut ceva emoții la scărița lui Phelipe, de la 35 metri. De efect, dar fără efect. Așa că echipamentul galben-fosforescent al ieșenilor s-a desfășurat mai bine pe verdele gazonului de pe Neuman. Iar UTA s-a văzut că este echipa mai nelucrată. Și fanul, ,,porcul ăla bețiv”, s-a întrebat tot mai des, cât rezistă arădenii?
Până la finalul primei reprize am mai observat un lucru. Că ieșenii sunt vulnerabili în propriul careu – dar UTA n-a prea putut să ajungă acolo. Spre minutul 40, ieșenii s-au urcat cu cinci jucători în careul gazdelor, dar parcă Rednic s-a inspirat din filozofia mea. Roș-albii au repetat trei idei și au ținut de ele. Și au mai băgat „autobaza”, au ținut cum-necum de avantaj. Care era să se năruie în ultimul minut de prelungire, când defensiva UTA-ei a fost ridiculizată de ieșeni, dar Phelipe a ratat incredibil din careu, de și fotografii din spatele porții rămăseseră uluiți!

După odihna (mai) așteptată de arădeni, Poli Iași a început să toace iar terenul advers

Roman a tras din vole de la 25 metri, dar Iacob a respins de sub transversală! Și în aceste minute, UTA a părut echipa de ligă inferioară, care a intrat ,,pe șest” în avantaj și a făcut orice să producă supriza. Deși adevrsarul jucase în eșalonul secund cu două luni în urmă.

Rednic a împrospătat unșpele cu forțe noi de pe bancă, a redistribuit și unele posturi, a acționat să ia punctele. Spectatorii au simțit și văzut că UTA vrea, au și strigat „Hai dă-le goool…”, dar prezența – firavă – în atac a arădenilor a fost benefică doar apărării. Că pericolul acolo era, pentru că ieșenii au tot încercat să facă ceva pe atac. Banca arădenilor a strâns din dinți în minutul 80, când Samayoa a marcat la o lovitură liberă din dreapta, dar guatemalezul era în ofside…pe care VAR-ul lui Istvan Kovacs l-a analizat degeaba.

În Superliga poți câștiga puncte și așa, rupt în fund”, dar dacă ai un antrenor dibaci, ai ceva potential – cu adversar de același nivel -, ai public și nu te fură arbitrii, merge.
Pe Calea Aurel Vlaicu, pâlcurile de suporteri și-au spus unul altuia în drum spre casă, ,,bine c-a fost așa”!
Ce bune sunt astea trei puncte! Și astea două săptămâni de pauză!

REZUMAT VIDEO

Primele impresii după joc:

Leo Grozavu: „Fotbalul e pe goluri, pragmatismul astăzi a invins. Am primit un gol mult prea ușor, asta e, mergem înainte”.

Mircea Rednic: „Am avut șansă, sunt trei puncte foarte bune pentru moral. Avem două săptămâni de pauză care vin foarte bine. Rareș a vrut să dribleze in prima repriză vreo patru adversari, a vrut poate să ne dribleze și pe noi. La fel și cu Mustacă în repriza secundă și l-am schimbat”.

Foto cover: UTA Arad @ Facebook

Etichete: mircea rednic, sport, Srtadion „Francisc Neuman”, UTA, uta poli iași
Ioța dă strike! Din nou pe Podul Traian
[ACTUALIZARE 2] Notarul Adrian Vlai, familia Colțeu și Ocolul Silvic Privat Nadăș au fost achitați de instanță în dosarul privind infracțiunea de abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave, respectiv instigare la abuz în serviciu și tăinuire

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…