Au marcat: Rivaldinho (24), Artean (50) – Mocovschi (7), Fabry (27)

Farul (antrenor Gică Hagi): Aioani – Sîrbu (46 Dussaut), Boli (86 Sali), M. Popescu, Kiki – T. Băluță, Artean – Budescu, Gustavo (46 L. Munteanu), Grameni (76 Borgnino) – Rivaldinho (65 Doicaru).
Pe bancă: Buzbuchi – Queiros, Marins, N. Popescu.
Cartonașe galbene: L. Munteanu, Doicaru.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Diogo, Benga, Conte, Abeid – Freitas, Mihai (78 R. Pop) – Micovschi (78 Carp), Fabry (63 Omondi), Ofosu (62 Căpușă) – Cooper (55 Luckassen).
Pe bancă: Kucher – Stolnik, Marku, Stahl.
Cartonașe galbene: Iacob.

Arbitri: George Găman (Craiova) – Mircea Orbuleț (București), Adrian Popescu (Craiova). Rezervă: Valentin Porumbel (Oltenița).
Arbitri VAR: Sorin Costreie (Voluntari), Andrei Moroiță (Ploiești).
Observator FRF: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea).
Observator LPF: Ion Cățoi (București).
26.10.2023, ora:20,00, stadion: „Viitorul” Ovidiu, spectatori: 6500.

UTA o ține din egal în egal de cinci etape, incluzând și restanța jucată aseară cu Farul. E bine că nu pierde, dar nu-i așa de bine că nu câștigă, măcar din când în când. Sigur, Mircea Rednic și elevii săi ar fi vrut să ia toate punctele și chiar puteau să o facă, la Petrolul, cu Rapid și acum, la Ovidiu, cu Farul. Cauzele pentru care n-au făcut-o nu au fost toate de competența roș-albilor.

Aseară, pe malul lacului Siutghiol, UTA a făcut cel mai bun meci (hai, repriză), din acest campionat.

După câteva minute de dezmeticire pe arena lui Gică Hagi, arădenii s-au așezat pe tot terenul și au mânuit bine „joystickul” în jocul încins cu constănțenii. Și primul semn că UTA „e bine”, a fost dat de Freitas, care a „ras” bine zona din fața defensivei oaspete, iar la prima cale liberă spre poarta adversă, UTA a marcat. A fost un contraatac lansat de la centrul terenului, Ofosu a pătruns și i-a pasat lui Micovschi, care a plasat o diagonală din zece metri, lângă bară, pe colțul lung. Și așa, la capătul primelor zece minute, pe stadion se auzea doar mica galerie arădeană care scanda „UTA Arad – UTA Arad!”

Pe acest fond, Fabry a avut în minutul 11 mingea pe cap, singur la opt metri, dar n-a dat pe poartă! Faza a fost admirată cu siguranță și de Gică Hagi, fiind pornită dintr-o țesutură de pase și o centrare perfectă a lui Diogo.

Și pentru că arbitrii au dat nas trișorilor în „o mie de cazuri”, adversarii au început să cadă în careu, Gustavo fiind penibil la încercarea din minutul 15. Ce mi-a plăcut a fost că atunci când Farul a interceptat mingea, roșiii arădeni s-au răspândit repede și bine în dispozitive, până ce gazdele au readus mingea pe atac.

Dar a venit și prima greșeală, care a costat-o pe UTA un gol. Budescu a executat un corner de pe dreapta (doar la aceste faze l-am văzut pe teren), mingea a fost respinsă din careu, Grameni a recentrat însă din stânga, iar Rivaldinho, nemarcat, a reluat-o în plasă din opt metri. Bine că jucătorii lui Rednic și-au reparat imediat greșeala, iar marcator a fost Fabry, dator și el cu un gol (cel irosit mai înainte). Fabry i-a dat o pasă lungă lui Ofosu, acesta a ajuns pe latura stângă a careului de „16”, și-a dat mingea mai lung spre centrul careului, unde a apărut Fabry și a șutat-o sec în poartă, din 12 metri

Pe parcursul primei reprize au mai fost câteva aspecte prin care UTA s-a detașat și a arătat ca o echipă. Condusă iar, Farul nu a putut avansa decât până la 30 de metri de poarta adversă, pentru că de acolo a fost UTA! Echipă care i-a lăsat pe „albaștrii” lui Hagi să paseze cât vor ei, dar pe lat și în zona de centru a terenului. UTA a fost clar mai vie, a știut ce vrea și asta le-a provocat dureri de cap lui Hagi și secundului său Anghel, care își masa tâmplele.

Mi-a plăcut – din nou – vâna lui Micovschi, dar și traseul new de pase „marca Mircea” așa venind și ocazia din minutul 44, cu centrare Micovschi și vole din 6 metri, peste, a lui Ofosu, bun și el, deși mai are de recuperat. Și cum am spus că toți șmecherii caută drama în Superligă, repriza s-a încheiat cu un teatru în care „Budi” s-a făcut de rușine cu o simulare lângă Abeid.

Hagi a schimbat pe dreapta după pauză, unde Sârbu putea fi depășit și de un copil de mingi, dar noutatea a fost că Farul s-a „aprins”. Și a luminat mult mai bine ca-n prima repriză. Arădenii iar au gafat și s-a făcut 2-2 în minutul 50. Budescu a bătut iar un corner din dreapta, iar Artean a șutat de lângă Freitas, din zece metri și l-a învins pe Iacob. UTA a fost pusă mai mult în impas în actul secund, pentru că Farul a jucat cu pase tăioase pe verticală, ceea ce nu făcuseră în prima repriză. Cu toate astea, arădenii au mai amenințat poarta lui Aioani în minutele 51, centrare Diogo, cap Micovschi peste și 52, prin Ofosu, șut din stânga scos de Aioani în corner. Și Benga a dat un „cap” sănătos la un corner din stânga, dar n- fost să fie cu gol.

Normal în ciclul de joc al unei echipe, UTA s-a tăiat prin minutele 65-68 și Farul a atacat mai lejer. A venit apoi și o ploaie torențială care a dizolvat jocul ambelor grupări, dar din minutul 75, când s-a oprit „torențiala”, UTA s-a mobilizat să facă iar legea, sub huiduielile unui public jenant, care a protestat la orice decizie a arbitrilor, indiferent în ce sens era dată.

S-a terminat egal, agreat până la urmă de ambele tabere, deși punctul a fost câștigat de Farul, iar punctele, pierdute de UTA. O vorbă uzată de Gică Hagi în „flash-uri” se portivește acum UTA-ei, după jocul de la Ovidiu „am făcut bine, am fost bine pe atac… și pe apărare am fost bine, dar nu așa de bine, e bine că nu am pierdut și am luat un punct”.

Bravo UTA! Bravo Mircea Rednic!

REZUMAT:

Primele impresii:

MIRCEA REDNIC: „A fost o repriză bună, chiar foarte bună, cu o echipă care joacă, mai ales acasă. Am avut momente în care am reușit să-i surprindem, cu o posesie bună, cu schimbări de direcție. Păcat că acolo în fața porții nu am fost prezenți sau lucizi, pentru că mingea a venit în careu. Normal că mi-aș fi dorit să câștigăm, sunt supărat că am luat două goluri dintr-un corner și jumătate. Mă deranjează când luăm gol din faze fixe”

Etichete: Artean, FARUL – UTA 2-2 (1-2), Gică Hagi, mircea rednic, Rivaldinho
[ACTUALIZARE] IPJ Arad a transmis un punct de vedere cu privire la declarațiile medicului Lehel Pal: „A fost întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă. Sănătatea și integritatea corporală a persoanelor este prioritară, urmând ca toate procedurile de cercetare penală să fie continuate atunci când starea de sănătate a victimelor o permite”
„Lacrimi printre hohote de râs”, cu Dan Puric și Adrian Naidin, la Arad

uta 1 large

Un campionat de ținut minte!

UTA – FC U CRAIOVA 1948 3-1 (2-0) Au marcat: Luckassen (6), R. Pop (31), J. Pedro (67) – Ibrahim (87) 6 mai 2024, ora: 18:00, stadion: „Francisc Neuman“, temperature:…
uta dinamo scaled

SĂRACĂ IRIMA MEA!

UTA – DINAMO: 2-1 (1-1) Au marcat: Micovschi (41), Freitas (90+2,penalty) – Politic (8) 06.11.2023, ora:18,00, stadion: „Iuliu Bodola”, spectatori: 8000. UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Capușă, Conte, Stolnik,…