17.02.2024, ora: 14,00, stadion: ,,Anghel Iordănescu”, temperatura: 8°C, spectatori: 670.

Voluntari (antrenor Nicolae Dică): Fernandez – Ricardinho, Turda, Matricardi, Boboc – Cascini (87 Ciobanu), Crepulja – Dumiter (80 Carnat), Răduț (71 D. Andrei), Popescu (80 Florea) – Nemec.

Rezerve: Vâlceanu – Paz, Armaș, Cocian, Rață, Aliji, Droppa, Voican.

Cartonașe galbene: Ricardinho.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Diogo – Mihai, J. Pedro (56 Freitas) – Micovschi (70 Fabry), Morar (56 Stahl, 74 R. Pop), Omondi – Luckassen(70 Tudorie).

Rezerve: Kucher – Iurasciuc, Trif, Lopez, Vulturar, David.

Cartonașe galbene:

Arbitri: Horațiu Feșnic – Doru Lucaciu (ambii din Cluj) – Alexandru Vodă (Alba Iulia). Rezervă: Iulian Dima (București).

Arbitri VAR: Claudiu Marcu (Constanța), Cătălin Popa (Pitești).

Observator FRF: Eduard Dumitrescu (Pitești)

Observator LPF: Ion Craiu (București)

Inspirați cei care n-au dormit de după amiază

Disputele dintre FC Voluntari și UTA au fost în mare parte echilibrate, în condițiile în care cinci din cele nouă întâlniri dintre cele două grupări pe prima scenă s-au terminat la egalitate.

Meciul de ieri a fost tern, greu de urmărit chiar și pentru un fan înfocat pentru care „doar UTA contează”, sau care își „împarte viața alături de Voluntari”. Totuși cine a rezistat ca sâmbătă după prânz să nu ațipească, a văzut că e rost de puncte pentru UTA în câmpia Vlăsiei, gazdele cu Dică pe bancă fiind o echipă slăbuță, fără multe idei. Roșiii lui Rednic au avut însă în dotare câteva ,,teoreme”, pe care le-au aplicat obsesiv și bine au făcut, că până la urmă, una a dat roade și a înclinat balanța.

Ei, din fotbalul puțin practicat pe gazonul arenei „Anghel Iordănescu”, spectatorul care n-a dormit de după amiază a tresărit la faza în care s-a auzit parcă pe fundal „piesa asta este hit, Vlad Morar(u) n-a murit!”, adaptare după Boier Bibescu și Don Baxter. Vlăduț, pus de Rednic în mijlocul liniei ofensive din spatele vârfului, a expediat mingea de pe „16”, pe diagonală, în bara din stânga lui Fernandez, semnalul din minutul 7 fiind că UTA vrea punctele, cum dealtfel și plănuise „Puriul”. Și apoi parcă a ațipit și el, fiind acolo, la număr. Și faza din minutul 19 a crescut adrenalina pe banca oaspeților, când, la o centrare a lui Căpușă, Luckassen s-a debarasat de adversar și a plasat mingea cu capul, puțin pe lângă poartă. „Vârful” arădenilor i-a mai testat și portarului Fernandez vigilența, cu un șut modest, reținut de „voluntar”.

Ambele careuri au fost călcate întâmplător pe parcursul primei reprize, dar în minutul 30, când au făcut-o gazdele, UTA era să primească gol. Iacob a fost însă pe direcția mingii reluate pe poartă, din zece metri, de către Dumiter, mingea fiind deviată cu reflex scurt, peste poartă. Roș-albii au răspuns cu un atac rapid purtat peste patru minute, la care Diogo a centrat, iar Luckassen l-a țintit cu capul pe Fernandez, după care Boboc a degajat mingea salvator. În finalul reprizei, Omondi s-a împiedicat în gazon, talonat de Ricardinho, iar arbitrul a trimis echipele în pauză, nefiind cazul de VAR.

După ora 15 a fost și mai mare plictis pe arena din Voluntari. Mingea a fost bătută din „16” în „16”, la UTA funcționând vizibil doar modulul vigilență, transpus în „să nu-i lăsăm să ajungă la poarta noastră”. N-au funcționat la capacitate toate piesele lui Rednic, n-au mai ieșit combinațiile de „tiki-taka” ca altădată, dar și așa, a ieșit golul. Că „Puriul” a făcut schimbări, care de data asta au produs, au tranșat jocul. În minutul 77, Căpușă a centrat – clasic – din dreapta, mingea s-a dus la cinci metri, pe capul micuțului Fabry, care a deviat-o în poartă de lângă Ricardinho, în dreapta lui Fernandez. Marcatorul, „emoționat” de reușită, i-a transmis lui „coach” un fel de „vaffanculo” în slovacă, Rednic i-a arătat obrazul, dar a înghițit gestul că elevul lui, așa nemulțumit, i-a adus golul de trei puncte.

Pentru că Voluntariul a fost ușor de ținut în frâu până la fluierul final, gazdele părând o herghelie de cai rătăcită în pădurile Vlăsiei, ce se-ntindeau odată pe teritoriul acestui orășel satelit al capitalei. UTA? E bine că strânge puncte „albe” pentru zile „negre”, ușurându-și munca din play-out, zonă în care ar merita – și sper să reușească – să fie în top. Că pentru alte vise, nu-i cazul la Arad.

fabry ok

Primele reacții după joc:

Mircea Rednic: Sunt trei puncte, înainte de meci spuneam că vom face tot ce e posibil ca să le câștigăm. A fost un meci de luptă, nu cred că a fost plăcut ochiului, dar noi, din punct de vedere tactic și defensiv am arătat foarte bine. Nu le-am dat posibilitatea să-și creeze ocazii, au avut foarte puține. În prima repriză noi am avut o bară, am avut și o ocazie clară a lui Kevin, mă bucur că am reușit să câștigăm. Jucătorii care au intrat au făcut diferența și chiar aveam nevoie de un echilibru acolo la mijlocul terenului, cu Marcelo și cu Fabry. Sunt trei puncte cu o echipă cu care ne luptăm pentru evitarea retrogradării, avem șapte puncte față de ei”

Rezumat video:

Etichete: Fabry, FC Voluntari, FC VOLUNTARI – UTA 0-1, mircea rednic, UTA
Suitable Flesh – Ultimul scenariu al lui Stuart Gordon vede, în sfârșit, lumina zilei
Grindeanu a anunțat lansarea în licitație a Contractului pentru execuția Drumului Expres Arad – Oradea

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…