Progresul Pecica – Petrolul Ploiești 1-2 (1-1)

Au marcat: Nasiru (42) – M. Roman II (19/penalty, 55)

Pecica (antrenor Dan Stupar): Zamfir – Moraru (77 Bănățan), Nasiru, Wild, T. Bodri (27 Adamcsik, 77 Novac) – Arsene, Avulumun – L. Bodri, Bozian (58 Răchită), Nortey – Borcea.

Pe bancă: Burtic – Gomboș, Salka, Matyus, Bălașa.
Cartonaș roșu: Wild (18)

Petrolul (antrenor Florin Pârvu): Eșanu – Dumitriu, Justiniano (82 Huja), Meijers, Radu – Jefferson, Diomande (82 Vraciu)  – Doua, Jair (61 Rădulescu), Mitrov (46 Grozav) – M. Roman II (72 Răducan).
Rezerve: Gavrilaș – Hanca.
Cartonașe galbene: Justiniano, Diomande.

Arbitri: Dan Buzărnescu (Craiova) – Cosmin Bojan (Târgu Mureş), Mihai Ionescu (Bradu – Argeş). Rezervă: Adelin Pavel (Osica de Jos – Olt)
Observatori: Ștefan Szilaghi (Satu Mare), Teodor Biriş (Hunedoara)

Era puțin previzibil ca o echipă de liga 3 – Progresul Pecica – să pună probleme mari unei grupări din Superliga. Petrolul Ploiești nici nu a trebuit să se întrebuințeze prea mult pentru a-și lua (toate) punctele vizate, ,,găzarii” fiind o echipă cu istoric bun în Cupa României.

Chiar dacă au făcut eforturi să nu greșească – în primul rând – pecicanii au primit un gol din penalti dictat în minutul 18, fază la care au și rămas în zece. Fundașul Wild a oprit cu mâna mingea pe linia porții, după ce Roman II a trimis-o spre gol la pasa lui Mitrov și a fost eliminat. Tot Roman II a marcat de la punctul cu VAR și misiunea gazdelor părea și mai complicată. N-a fost chiar așa, deși petroliștii au mai avut ocazii la mijlocul primei reprize, prin Mitrov și Jair. Pecica n-a fost timorată de anvergura prim-divizioarei și și-a jucat ,,cartea” cu încredere. Nasiru a egalat în minutul 42, la o recentrare bună a lui Adamcsik în fața porții, africanul marcând cu capul în poarta goală.

În repriza secundă, raportul de forțe s-a înclinat vizibil spre formația din Ploiești, care a ,,pișcat” puțin accelerația, a (re)preluat conducerea și a dat și alte emoții apărării adverse. Roman II a marcat cu capul din doi metri, fază pornită de la Radu care a centrat lung, mingea fiind trimisă spre marcator de Doua. Pecica a scăpat fără gol la bara lui Rădulescu, pus în poziție singur cu portarul de Doua, tot Rădulescu fiind cel care l-a întins pe Zamfir cu un șut la colțul scurt, portarul arădean respingând în transversală. Rafa Zamfir a arătat că ar merita să joace mai sus, având o nouă intervenție salvatoare la șutul lui Dumitriu din careu.

Și finalul jocului a fost greu pentru gazde, care au scăpat fără gol primit și din penalti, dictat tot pentru henț, la Arsene. Răducan a fost ,,hipnotizat” din nou de Zamfir, care a scos de pe centrul porții și deși mingea i-a revenit atacantului petrolist, acesta a reluat pe lângă!

Progresul Pecica rămâne cu meritul că a oferit o replică bunicică unei echipe de primul eșalon și cu ceva învățăminte, care prind bine în competiția unde activează – Liga 3 – dar și în următoarele partide de Cupa României.

Etichete: cupa romaniei, fotbal, Pecica – Petrolul, progresul pecica
Pentru pompieri orice viață contează: un cățel care s-a aventurat prea sus pe o stâncă, în zona Sebiș, a fost coborât cu autospeciala echipată pentru intervenții la înălțimi
HAY… MAMBA D-AICI! Cupa României (etapa I a grupelor)

uta otelul 3 large

URA ȘI (ÎNAPOI) LA GARĂ!

UTA – OȚELUL GALAȚI 3-1 (0-0) Au marcat: Omondi (62), Luckassen (78), R. Pop (81) – Cisotti (90+4) 25 aprilie 2024, ora: 16.45, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12°C, spectatori: 7500.…