Dacă tot e să pierdem, măcar să facem egal!

România (antrenor Edi Iordănescu): Moldovan – Manea, Drăgușin, Burcă, Bancu – M. Marin(65 Olaru), R. Marin – Sorescu(56 Moruțan), Stanciu(87 Cicâldău), Coman(56 Mihăilă) – Alibec(65 Pușcaș).

Pe bancă: Târnovanu, Aioani – Rațiu, Screciu, Rus, Camora, Hagi.

Israel (antrenor Alon Hazan): Glazer – Dasa, Vitor, Goldberg(77 Lemkin), Revivo – Peretz(73 Abu Fani), Lavi – Yehezkal(72 Kanichowsky), Gloukh, Solomon – Turgeman(62 Weissman).

Pe bancă: D. Peretz – Jaber, Safuri, Kinda, Baribo, David, Davidzada, Gerafi.

09.09.2023, ora: 21,45, stadion: Arena Națională, spectatori: 48.000.

Meciul de aseară cu Israel și cel de marți cu Kosovo, puteau aduce în mare proporție, calificarea României la turneul final Euro 2024. Tricolorii trebuiau să căștige cele două meciuri de pe teren propriu, având în plus avantajul unei arene pline, cu aproape 50 de mii de suporteri.

Cu o clasare în clasamentul FIFA la 40 de locuri sub noi, Israelul era un adversar de nasul nostru. Dar care mai este nivelul naționalei noastre? Că din ce am văzut aseară, ne-am dat seama cât de departe de cerințele fotbalului modern suntem.

Din start s-a văzut că israelienii sunt mai bine înfipți în teren, pe tot parcursul partidei având o posesie dublă. Și atunci când ai balonul, controlezi jocul, iar adversarul fuge după minge, sau stă adunat în jumătatea proprie. Da, așa a făcut România, care a etalat o tactică subțire, bazată de 2-3 atuuri, în speță Stanciu, Coman și Alibec. Iar fazele de atac ale tricolorilor s-au născut cu forcepsul, prima fiind un cap pe spate trimis din careu de Burcă, la o lovitură liberă trimisă fie ce-o fi.

Jocul combinativ al israelienilor a fost tăiat o singură dată în minutul 27, când România a și reușit să dea gol.

Coman a declanșat un atac rapid pe dreapta, a schimbat partea, lung, spre Alibec, mingea a ajuns la vârful nostru cu puțină șansă, acesta s-a oprit, a pasat ușor în lateral lui Stanciu, acesta a tras de la 18 metri, portarul Glazer s-a fâstâcit și a respins în față, iar Alibec, venit la urmărire, a trimis cu plasat cu latul, în dreapta portarului

Deși vizibil inferioară în joc, România a mai încercat să ajungă la poarta adversă, Stanciu ridicând spectatorii în picioare cu un șut expediat în minutul 30. În rest, atunci când am ajuns cumva în preajma careului israelienilor, n-am avut viteză la combinații, s-a jucat încetișor, să fie încheiată cumva faza.

Jucătorii israelului au văzut ce și cât pot românii și au confiscat jocul în repriza secundă. În minutul 53 s-a făcut 1-1, cu un gol marcat de Gloukh, care a pătruns în careu și a șutat inteligent pe colțul lung, în stânga portarului Moldovan, prin spatele picioarelor fundașilor noștri centrali, care se repliau. Un gol de Oscar, cum este și prenumele atacantului israelian de la RB Salzburg.

De aici, relevante sunt figurile celor din anturajul direct și indirect al naționalei noastre. Israelienii s-au jucat cu mingea, pentru că jucătorii lor știu la ce folosește acest obiect. N-au mai reușit să marcheze și pentru că ,,galbenii” lui „Yedi” au avut bulan. Așa a fost în minutul 76, când Gloukh a pătruns în careu și-a făcut mingea din stânga pe interior și a tras în rădăcina barei din dreapta lui Moldovan. În schimb, când am avut și noi un culoar liber spre poartă, ne-am arătat antitalentul. Pușcaș a tras mai rău decât ar fi făcut-o șoferul de pe troleibuzul 86, din stația de lângă Arena Națională. „Pușki” ne-a reamintit că n-are nicio treabă cu acest sport, poate reușeam mai mult dacă fiul lui „tata Puiu” l-ar fi băgat pe Hagi. Nu pe Ianis, pe Gică, că tot stătea îngândurat în tribună.

La ocazia oaspeților din minutul 89, românii, în frunte cu Burleanu și Iordănescu senior au strâns din nou din buci, iar cei 50 de mii de suporteri au început să huiduie. Ăsta este efectul implicării în fotbal a unor indivizi ca Burleanu, care au doar meritul că sunt oamenii partidului, nu contează care.

REZUMAT VIDEO

Cea mai bună caracterizare a jocului României a fost oferită de fostul mare internațional Viorel Moldovan, care a spus că suntem „incapabili să jucăm fotbal”, acesta intrând chiar mai profund în problemă spunând că în fotbalul nostru e „propagandă multă, mult bla-bla-bla”. Dar costumații frezați, sau pupătorul de icoane nu au scrupule și susțin la conducerea naționalei un diletant, care și-a dovedit încă o data limitele. Și așa, vorba lui Vio Moldovan: „Nu merităm să ne calificăm”.

Etichete: Arena Națională, cronica, Edi Iordănescu, Preliminarii EURO 2024, ROMANIA – ISRAEL: 1-1
[AI DE PUII MEI] Cum ar suna un plot de film de comedie cu Gheorghe Falcă în rol principal?
Un „frățior de-al nostru din Vâlcea”, URMĂRIT NAȚIONAL, o ardea rangă prin centrul Lipovei… până azi-noapte, când „efective de jandarmi și polițiști” l-au condus la pușcărie

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…