Gloria Lunca Teuz Cermei – Progresul Pecica 1-1

SSU Politehnica Timișoara – CS Socodor 3-0

FC Bihor Oradea – Şoimii Lipova 1-0
A. Popa (90+4)

Etapa viitoare, a 4-a (15 septembrie): Peciu – Cermei, Buziaș – Ineu, Socodor – Pecica, Lipova – Periam, Poli – Bihor.

Apa minerală, mai bună ca cea din Mureș

Periamul a pierdut din nou. Asta nu mai este o știre în debutul acestui campionat. Bine, Buziașul are ceva jucători mai răsăriți, cu globetrotterul Bădăuță în avanposturi, care a și marcat. Pentru gruparea din stațiunea timișană a mai dat unul și Pamfile, fost lipovean sezonul trecut. Sâmbătă, Periamul vine la Lipova, unde în mod normal nu-i rost de puncte.

Fără gol în Parcul Central și bine c-a fost așa!

Ineul s-a împiedicat din nou în Parcul Central. Bine că nu au pierdut, că Peciu Nou a avut o mână de ocazii. Dar Cristi Sculici, antrenorul copiilor româno-africani de la ACB Ineu și-a dirijat echipa să scoată ceva. Și cu puțină baftă au scos. Oaspeții au avut ocazii – ratate – prin Enciu (o veche cunoștiință a druckerilor din județul nostru) și prin Buza, în timp ce ineuanii au avut și ei ceva speranțe la șutul lui Udrescu și apoi, la un alt șut a lui Banam, ambele respinse atent de poartarul Brașoveanu. Numa că în repriza secundă, Peciu Nou a fost singura distribuitoare de șuturi mai acătării spre și la poartă. Timișanul Radu a avut probleme cu capul, că n-a reușit să-l folosească corespunzător la reluarile din careu, o minge fiind blocată de portarul gazdelor, Merșca, chiar din vinclu. Și dacă veteranul Merșca s-a încălzit la fazele astea, a maai respins apoi două șuturi sănătoase, ambele expediate de oaspetele Bud. Nici Fandel – singur la 14 metri – n-a putut da gol Ineului, vă vine să credeți? Și așa acest zero-zero e mirific pentru gazde. Că Sorin Gheju, antrenorul celor din Peciu, precis și-a gratulat elevii cu vorbe de duh, în autocar, la plecarea spre casă.  Problema e că am făcut jumătăți din ceea ce am antrenat”, a explicat Cristian Sculici, antrenorul de la ACB Ineu. Ok, Cristi, cealaltă jumătate las-o s-o facă băieții acasă, lucru mult mai educativ de făcut sâmbătă seara, în loc de o vizionare a meciului naționalei.

Ineu (antrenor Cristian Sculici): Merșca – Voștinar, Clipotă, Bekono, Spătaru – Șerban (75 Ndoye) – Rucăreanu (75 Susan), Buza (46 Călin), Kone, Udrescu (75 Nica) – Banam (75 Toure).

Peciu Nou (antrenor Sorin Gheju): Brașoveanu – Rosenblum, Mera, Radu (68 Fandel), Dobie (90 Ștefan) – Bud, Scutaru (50 Gania), A. Ignea, Buză – Giuricici (68 Voroș) – Enciu.

Nu s-a putut mai mult

Cermeiul și Pecica și-ar fi dorit toate punctele, în întâlinirea directă din weekend. După ce au început molcom, la adormirea advresarului, cele două grupări s-au trezit la fluierul centralului din minutul 20, care a dat 11 metri la o lovire a mingii cu mâna în careu, făcută de Toma Bodri. Perenyi, omul cu șutul de la Cermei, a tras el, dar nu destul de plasat și Rafa Zamfir a respins. Mingea i-a revenit executantului, dar nici acum n-a tras mai bine, lopta mergând peste poartă. Băiatul ăsta ce a ratat penalti, a tras rău și după pauză, ratând din 12 metri. Se întâmplă. Numai că Luca Bodri i-a arătat cum se face, șutând sănătos sub transversală și ducând Pecica în avantaj. Numai că Cermeiul a avut soluție și a restabilit egalitatea. Daniel Vasilcin, venit de la defuncta Pobeda, a transformat o lovitură liberă de la…Șicula, arătând că este unul din cei mai meseriași din serie la astfel de faze fixe. Vasilcin a mai dat o astfel de lovitură, dar Zamfir a reușit spă scoată în corner de pe colțul scurt. Pecica a încercat să preia conducerea, Bozian n-a avut precizie la un șut pretențios, în timp ce Novac, a tras aiurea din fața porții. Și Cermeiul putea să puncteze, dar zamfir a scos șutul lui Wilfred. Meritam sută la sută victoria”, a decretat Radu Popa, antrenorul de la Cermei. Iar Dan Stupar, antrenorul de la Progresul Pecica s-a plâns că e regretabil faptul că luăm din nou gol din nimic”. Așa că egalul n-a mulțumit pe nimeni.

Cermei (antrenor Radu Popa): Balica – Balazs, Siminiceanu, Lazăr, Siminic  – Piț, Wilfred – Botaș (62 Gruiescu), Vasilcin (89 Hațegan), Șiel – Perenyi (54 Țurcanu).

Pecica (antrenor Dan Stupar): Zamfir – T. Bodri, Nasiru, Gomboș, Aldan – Arsene, Avulumum – M. Salka (89 Bălașa), Bozian, Răchită (46 Novac) – L. Bodri.

Au avut un singur dor…

Fanii lui Poli Timișoara au lansat săptămâna trecută sloganul „Mai avem un singur dor, să batem pe Socodor”. Și Poli le-a dat 3-0. Așteptat, neașteptat, oaspeții s-au speriat poate de atmosfera cu fumigene lansate de galeria lui Poli, de aureola echipei. Că în rest, datele problemei erau cunoscute. Gigi Cameniță, antrenorul care are hârtia cu calificarea necesară pentru a sta pe bancă, a recunsocut că băieții de la Socodor n-au fost în ziua lor bună. Dar nu ești Manchester City să bați la rând toată seria. Socodorul au șase puncte, e bine pentru o nou promovată după 3 etape.

Poli a deschis scorul prin arădeanul David Popa, care a băgat mingea în poartă din 6 metri, după un corner. Apoi, în primul minut de prelungiri din prima repriză, timișorenii s-au desprins la 2-0, cu un gol marcat de Pureca, șut din 13 metri sub transversală. David Popa le-a mai dat unul conjudețenilor, cu un șut din întoarcere, pe lung, lângă bară. Înainte de acst gol, Turcuș de la Socodor a fost eliminat. Nu-i bai băieți. Socodorul a arătat că are față de eșalonul trei. Baftă!

Poli (antrenor Paul Codrea): Murariu – Haloş, Bocşan, Huminic (75 Vlaicu), Taub – Tudoran (50 Ciurel),  Pureca (75 Oprea), I. Rotariu, Marincu (67 Prună) –  D. Popa, Pașcalău (67 Avramescu).

Socodor (antrenori Tibi Darazs, Gigi Cameniță): Mucha – Ciornei (46 Copil), Pele, Țoca, Clej – Turcuș, Șerengău (46 C. Covaci) – Lezeu, Mintaș (46 Șulea), Pirtea (86 Chiș) – Câmpan (67 D. Covaci).

Înfrângere la urcarea în autocar

FC Bihor a trecut pe coate, pe genunchi și de Șoimii Lipova, pe care au bătut-o la ultima fază, când oaspeții se uitau unde a tras autocarul. Primul sfert de oră s-a jucat ,,de la tibie în sus”. Și efectul a fost că Gavra a plecat în minutul 13 rupt, la vestiar. Șoimii aveau tactica de contraatac făcută pe experimentatul vârf și Todea a trebuit să-și reconfigureze distribuția. Iar prima grijă a fost betonarea culoarelor ce duc spre poarta lui Iliescu. În lipsă de spații, s-a tras de la distanță. Gunie de la Bihor, respectiv Jichici de la lipovani, dar fără efect pe tabelă. Mai mult la mijloc s-a jucat și repriza secundă. Șimăndan și Ciubăncan au avut șanse să deschidă scorul, replica Bihorului venind la șutul lui Chindlea, razant cu transversala. Șoimii au rămas însă din minutul 80 fără Said, eliminat la al doilea galben și greul acum a venit pentru defensivă. Poarta lui Iliescu a rezistat la atacurile bihorenilor finalizate de Sg. Jurj și Chindlea, dar Adelin a scos mingea din plasă la ultimul atac al partidei. Ciubăncan a dat mingea la adversar, a urmat un contraatac, Chindlea a pătruns pe stânga și a șutat, Iliescu și-a făcut treaba și a respins în lateral, dar acolo era Popa, care a trimis din șase metri pe colțul lung, în poartă. „E păcat de rezultat, de efortul băieților, pentru că ne-am luptat de la egal cu o echipă ce are tot ce-i trebuie pentru a ataca promovarea. Inclusiv arbitraje bune”, a comentat rezultatul Cristian Todea, antrenorul de la Șoimii Lipova. V-am zis eu din prima etapă că locul unu e antamat?

FC Bihor (antrenor Florin Farcaș): Pânzariu – C. Jurj, Stan (46 A. Popa), R. Farcaş, Stoian (46 Ioviţă) – Gunie, B. Vasile (63 Drăgan) – Moga (75 Chindlea), Sorian, I. Ban (63 Hosu) – Sg. Jurj.

Şoimii Lipova (antrenor Cristian Todea): Iliescu – Candreanu (83 Puta), Petruţ, Bain, Obinna – Brad (64 Blickling), Said (eliminat min.83), Jichici, Șimăndan – Ciubăncan, Gavra (13 Dinu, 83 D. Salka).

liga3 clasament etapa3

Etichete: etapa 3 clasament, LIGA 3 - seria 8, radiografia etapei a 3-a
„Ia o carte, pune o carte” – Mica bibliotecă publică din Gai
Altă noapte de acțiuni ale polițiștilor: 1 dosar penal, 366 de sancțiuni contravenționale, 25 de permise reținute și 14 certificate de înmatriculare retrase

uta 1 large

Un campionat de ținut minte!

UTA – FC U CRAIOVA 1948 3-1 (2-0) Au marcat: Luckassen (6), R. Pop (31), J. Pedro (67) – Ibrahim (87) 6 mai 2024, ora: 18:00, stadion: „Francisc Neuman“, temperature:…
uta dinamo scaled

SĂRACĂ IRIMA MEA!

UTA – DINAMO: 2-1 (1-1) Au marcat: Micovschi (41), Freitas (90+2,penalty) – Politic (8) 06.11.2023, ora:18,00, stadion: „Iuliu Bodola”, spectatori: 8000. UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Capușă, Conte, Stolnik,…