Diferență vizibilă între Superliga și eșalonul trei: PROGRESUL PECICA – HERMANNSTADT: 0-6 (0-3)

pecica hermannstadt scaled

Cupa României Betano, grupa A

PROGRESUL PECICA – HERMANNSTADT: 0-6 (0-3)

Au marcat: Fonseca (23, 45+1), Biceanu (32), Neguț (52,penalty), Oroian (69), G. Iancu (76)

În meciurile de cupă, diferența de eșalon ar trebui să se vadă lejer, chiar dacă echipa de nivel superior apelează la jucători mai puțin folosiți în campionat. Iar în disputa dintre Progresul Pecica din liga trei și Hermannstadt din Superliga, acest lucru s-a văzut, simțit și consemnat pe tabela de marcaj.

Sibienii au avut posesie întreaga primă repriză, au pasat, au schimbat jocul de pe o bandă pe alta, s-au demarcat, și-au respectat practic blazonul. Pecica a jucat curajos, că n-avea ce pierde din acest duel și când a putut să ducă mingea spre careul advers, a făcut-o cu câteva trasee vizibil lucrate. Așa au reușit gazdele să-i dea ceva emoții lui Muțiu – portarul sibienilor – la o acțiune la care au conlucrat Luca Bodri și Arsene. Hermannstadt a deschis însă scorul în minutul 23, la o fază nu prea convingătoare de atac. Neguț a pătruns și centrat din dreapta, Nasiru și portarul Zamfir păreau că rezolvă degajarea mingii din careul mic, dar n-au fost deciși (mai ales africanul), fapt de care a profitat Fonseca, care a reușit să trimită „obiectul” prin freza portarului, din unghiul drept al careului mic. În minutul 32 a marcat și Biceanu, tot dintr-o fază care nu spunea nimic. Mijlocașul sibienilor a preluat mingea pe axul central și când cei din zonă, gazde-oaspeți, așteptau să vadă cum continuă faza, a șutat de la 25 metri, nu prea tare dar cu puțină boltă, iar mingea a intrat în plasă, peste portarul Zamfir, surprins – ca toată lumea – de execuție. Petrescu a mai dat mingea în transversală din lovitură liberă de la 22 metri (ușor primită de sibieni), pentru ca în minutul 45+1, tot la o lovitură liberă din drepta executată de Neguț, scorul să devină 0-3. Fonseca, aflat cu spatele la poartă în centrul careului, a deviat cu latul și a marcat plasat, în stânga lui Zamfir.

Repriza secundă chiar a avut rol de antrenament pentru Hermannstadt, care a continuat să și marcheze. A făcut-o din penalty – acordat pentru fault Nasiru la Petrescu – Neguț care l-a învins pe Zamfir cu un șut în stânga sa. 0-5 s-a făcut în minutul 69, cu un gol marcat de Oroian, șut de pe 16, central, în stânga portarului, surprins din nou (Răchită pierduse prea ușor mingea pe banda dreaptă), iar Gabi Iancu a marcat pentru 0-6 în minutul 76, cu un șut din 17 metri, puțin lateral dreapta. Și de aici, cu „setul” realizat, sibienii au stat cuminți și au lăsat gazdele să puncteze la impresia artistică în ultimele secvențe ale partidei.

E un scor mare, dar nu e rușinos pentru Progresul Pecica, echipă mică, dar care a vrut să joace fotbal cu cei (mai) mari. Și câștigul din aceste meciuri, va veni în timp. Și ca o mică consolare pentru Dsn Stupar, Bogdi Bozian și băieții lor, pe lângă anvergura în joc a prim divizionarei, golurile au fost luat datorită unor mici detalii, care iată, la un duel cu o echipă solidă, te costă. Studiați, învățați și baftă la ce aveți voi de făcut în campionat. Că punctele de acolo contează.

Pecica (antrenor Dan Stupar): Zamfir – T. Bodri, Nasiru (75 Bălașa), Wild, Aldan – Arsene (63 M. Salka), Moraru – Borcea, L. Bodri (63 Bozian) , F. Nortey (46 Adamcsik) – Capătă (46 Răchită).

Pe bancă: Burtic – R. Bănățan, Gomboș, Novac.

Hermannstadt (antrenor Marius Măldărășanu): Muțiu (71 Uțiu) – Oroian, Stoica, Antoche, Ciubotaru – Murgia, Biceanu (60 Mino Sota) – Neguț (71 G. Iancu), Petrescu, Bărbuț (61 Butean) – Fonseca (60 Ad. Petre).

Pe bancă:  – Medina, Bejan, Alhassan, Bucuroiu.

Primarul orașului Pecica, pe pagina oficială de Facebook:

Etichete: Cupa României Betano grupa A, Hermannstadt, progresul pecica
Doi bărbați din Șicula și Mașloc s-au ales cu dosar penal fiindcă și-au agresat fostele
Îmbulzeală la inaugurarea celui mai nou complex comercial din Arad. Electrocasnicele, preferatele arădenilor

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…