TEAM-BUILDING în „Competiția KO”. UTA – CS Universitatea Craiova: 0-1 (0-0)

UTA – CS Universitatea Craiova: 0-1 (0-0)

UTA (antrenor Mircea Rednic): Kucher – Diogo, Benga (46 Stolnik), Markov, Abeid (85 Dumitrașcu) – Carp, Marku – Stahl, R. Pop (46 Fabry), Omondi (46 Stanciu) – Cooper (61 Leidsman).

Pe bancă: Iacob – Holst, Căpușă, Iurasciuc.

Cartonașe galbene: Markov, Abeid.

Universitatea Craiova (antrenor Cornel Papură): Lazar – Vlădoiu, Screciu, R. Silva, Bancu – Mateiu, Crețu (72 Houri), Căpățână – Isfan (58 Mitriță), Trică (58 Danciu), Ivan (72 Markovic).

Pe bancă: L. Popescu – Badelj, Ndong, Kurtic, Roguljic.

Cartonașe galbene: R. Silva, D. Tudor (antrenor portarii), Lazar.

Arbitri: Sorin Vădana – Doru Lucaciu (ambii din Cluj Napoca) și Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare).

Arbitri VAR: Horațiu Feșnic și Alexandru Cerei (ambii din Cluj Napoca)

Observatori FRF: Marcel Savaniu (Satu Mare), Mihai Duras (București)

01.11.2023, ora: 18,00, stadion: „Iuliu Bodola”, spectatori: 5000.

TEAM-BUILDING ÎN COMPETIȚIA KO

Cu un singur jucător – Abeid – titular în victoria din weekend de la FC U Craiova 1948, UTA și-a supralicitat norocul în partida jucată aseară în Cupa României la Oradea, cu CS U Craiova. Juveții au altă anvergură față de echipa lui Mititelu și chiar dacă și ei au mai inserat în echipă rezerve din campionat, au arătat totuși că sunt „cazați” în play-off.

Meciul nu are un istoric interesant de descris, chiar dacă partidele de Cupă sunt de multe ori savuroase. N-a fost cazul acum, pentru că pe ,,bezna” de pe Iuliu Bodola, UTA a fost echipa care a fugit după minge, iar Craiova cea care o are și o gestionează aproape cum vrea. Știința a și avut o primă ocazie importantă în minutul 9, când Crețu a întors în careu mingea centrată de Bancu, dar n-a nimerit poarta singur, la 11 metri!

Nici atmosfera din tribune n-a fost ca pe „Neuman” la Arad. Au cântat ei băieții – câți au fost – din facțiunile peluzei roș-albe, dar n-au putut transmite forța pe care ar fi dat-o la Arad. Știința a tot pasat, fără să spargă liniile defensive arădene, de te întrebai dacă tactica lui Rednic este să se plictisească oltenii de minge! Impresia că a fost un meci de dormit, a fost dată și de faptul că de multe ori, oaspeții au trecut la pas cu mingea la picior de centrul terenului, pentru că UTA a fost clar setată pe „economic”.

Și în lipsă de fotbal, am început – da, încă înainte de pauză – să tragem concluzii. Deci din vară, au venit vreo 25 de jucători noi, din care sunt deja și plecați, ca să avem de unde cerne și să rămână în dotare 12-14 apți de ce vrea Rednic. Bun și așa. Am avut ocazia să-l vedem mai pe larg și pe Omondi. Cum se prezintă acum băiatul, ștampila este „back to Kenya”.

Ca să nu comenteze televiziunile că ăsta nu e fotbal, Rednic a schimbat la pauză, Fabry fiind ,,scula” utilă. Andrej l-a și testat pe Lazar dacă e pe fază, șutând in minutul 50 din marginea careului, dar portarul oltean a respins în lateral. Da-n rest nu s-a schimbat nimic. Tot Craiova a fost peste UTA la posesie, la interes să producă ceva. Rednic l-a trimis în atac și pe Leidsman, dar în jumătate de oră „omul de cupă” n-a scos nimic. „Puriului” îi place de batav, probabil dacă UTA iese din cupă, îl va legitima pe Leidsman la „Liga Desavoya” pe sintetic, numai pentru a-l mai ține la Arad.

Și pentru că tot s-au perpelit să facă ceva măcar în cupă – după traseul slab din campionat – Craiova lui Rotaru a dat gol. Adică UTA l-a luat. Din acel corner de pe dreapta, „preferat” de trei ori de roș-albi la Farul și la Craiova’48. Lies Houri a bătut cornerul, iar Mateiu a băgat capul din șapte metri, mingea a lovit gazonul și s-a dus în vinclu.

Nu știu ce a vrut Rednic de la acest meci de cupă, dacă și-a bifat planul. Că UTA n-a avut nicio treabă cu spiritul „competiției KO”. Dar impresia mea este că meciul cu U Craiova, a fost tratat ca un „team-building”, cu prea puține targeturi rezolvate.

VIDEOREZUMAT

Primele impresii după joc

MIRCEA REDNIC: Nu am fost obligat, dar trebuia să fac unele schimbări, pentru că sunt jucători care au jucat mai puțin și aici era o posibilitate să apară din nou pe teren. În primul rând și pentru ei, ca să demonstreze că pot să mă bazez pe ei, că merită să fie în lotul acestei echipe. Era o șansă foarte bună pentru ei, unii au făcut-o, alții nu, pentru că nu am mai avut același joc de pase. Au fost foarte multe mingi pierdute, le-am dat posibilitatea să ne domine, să aibă o posesie bună și să-și creeze câteva situații. Dar noi nu am contat, în prima repriză chiar n-am contat în atac. A doua repriză a fost mult mai bună, am avut câteva situații prin Leidsman, dar foarte puține”.

Clasamentul la zi a Grupei D

clasament cupa

(cf. flashscore.ro)

Etichete: Cupa României Betano, grupa D, mircea rednic, UTA – CS Universitatea Craiova: 0-1 (0-0), Vali Viski
AFI Arad s-a deschis oficial
Circulația tramvaielor va fi întreruptă pe linia 3. Tramvaiele vor fi înlocuite de autobuze

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…