Au marcat: Rrahmani (1, 82), Bădescu (13), Burmaz (90+6) – Micovschi (44)

28.02.2024, ora: 21,00, stadion: Rapid, temperatura: 11°C, spectatori: 12.179.

Rapid (antrenor Cristiano Bergodi): Aioani – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Bădescu – Oaidă, Djokovic (61 Hromada) – Krasniqi (69 Burmaz), Hasani (55 Funcho), Petrila (55 Papeau) – Rrahmani.
Pe bancă: Drăghia – Cristea, El Sawy, Cîrjan, Burmaz.
Cartonașe galbene: Krasniqi, Hromada

UTA (antrenor Mircea Rednic): Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Diogo (86 Trif) – Mihai, Freitas (82 J. Pedro)  – Micovschi, Fabry (77 Morar), Omondi (86 David) – Luckassen (77 Tudorie).
Pe bancă: Kucher – Stanciu, Iurasciuc, Lopez.
Cartonașe galbene: Căpușă, J. Pedro.

Arbitri: Cătălin Popa (Pitești) – George Neacşu (Câmpulung Muscel – Argeş), Adrian Popescu (Craiova). Rezervă: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov).
Arbitri VAR: Rareș Vidican (Satu Mare), Andrei Moroiță (Ploiești).
Observator FRF: Corneliu Fecioru (București)
Delegat LPF: Viorel Anghelinei (Galați).

Ușor cu pianul pe scări!

Rapidul l-a salutat pe Rednic c-a (re)venit cu treabă în Giulești, dar „vișiniii” n-au stat apoi pe gânduri și i-au dat „Bătrânei Doamne” cu „terenul în cap” în mai puțin de 15 minute. În secunda 54, Benga i-a dat un assist în fața porții lui Hasani, acesta a șutat dar Benga, repliat, a respins de pe linia porții, mingea a ajuns la Rrahmani, care a marcat cu un vole din opt metri!

UTA s-a tăiat în iureșul de debut al gazdelor și a mai primit un gol în minutul 13. La un corner de pe dreapta, Petrila a centrat, mingea a deviat în fața careului mic, iar Bădescu – debutant în Superliga – a șutat de lângă Mihai și a marcat în dreapta portarului Florin Iacob.

La 2-0, Rapidul a lăsat-o mai moale, dar tot a fost „jupânul” pe teren, în condițiile în care adversarul a arătat o alură de sparring-partner, roș-albii fiind debusolați complet pe noua arenă de lângă Podul Grand. Și așa, „vișiniii” au avut mai liber pe atacuri, unul fiind finalizat de Hasani cu un trasor de la 24 metri, puțin pe lângă bara din stânga lui Iacob. Dar și UTA a ajuns amenințător la poartă un minut mai târziu (38), când Micovschi a pasat în centrul careului, iar Fabry a tras fără preluare, imprecis, lângă bara din stânga portarului Aioani.

UTA a venit sus după minutul 30, încercând să arate ce a pregătit pentru deplasarea asta, dacă tot au venit cu pretenții să nu piardă în București. Și perioada cât a ocupat jumătatea adversă a adus arădenilor un gol care i-a reintrodus în calculele făcute când au plecat de acasă. Era minutul 44, când Căpușă a dat o centare înaltă din banda sa – nu mai spun de calitatea ei – iar Micovschi a plasat mingea în poartă, cu capul, de la opt metri, dintre visătorii Brown și Săpunaru. Și uite așa, „Bătrâna Doamnă” a mai dres din minutele pierdute în debut, în care „n-a fost pe teren”.

După pauză, „celeștii” din Arad (culoarea echipamentului de deplasare) au arătat mai echipă.

Diogo i-a centrat pe cap lui Luckassen, dar acesta a reluat pe lângă din șase metri, în stânga portarului, pentru ca la următorul atac (min.52), Freitas să expedieze o bombă de la 25 metri, cu stângul, mingea fiind scoasă cu greu Aioani. Rapidul a scăpat fără gol primit și un minut mai târziu, când după un corner a lui Fabry, mingea  a fost trimisă cu capul pe spate de Stolnik, puțin lângă bara a doua.

Cam în toată repriza secundă, UTA a jucat ca acasă cu Rapid. Arădenii au avut posesie, au presat constant spre careul gazdelor, au căutat să ajungă la finalizare, dar deși au fost stăpâni în terenul advers, poarta lui Aioani a rămas nepercutată. Au încercat gazdele să o facă, prin Burmaz, care a șutat de pe „16”, dar peste, rapidiștii fiind puși însă vizibil în impas de pressingul arădenilor. Rapid a mai avut o ocazie ce putea duce la desprindere în minutul 80, când Benga a respins  la sacrificiu la o acțiune a lui Funsho, dar Benga a salvat prin alunecare un șut de gol. A venit desprinderea pentru gazde în minutul 82, când Omondi a pasat de la centrul terenului la adversar (are Rednic feblețile lui), tranziția pozitivă a venit ușor, iar Rrahmani și-a valorificat caliatea de ,,puncheur” kosovar, oferind suporterilor de sub pod să strige „Bum Eeeee!”.

Dacă nu „întârzia” la meci primul sfert de oră, „Bătrâna Doamnă” ieșea din joc ceva mai onorabil.

Dar în final, trupa lui Rednic iar a luat patru în capitală, deși se marșa pe ideea – preluată și de unii fani arădeni – că echipa joacă bine cu cei din „top 6”. Aiurea! Florin Iacob a luat în prelungirea prelungirilor un gol „de sub podul Basarab”, Burmaz ridiculizând goal-keeper-ul arădenilor ca pe un novice în breaslă.

Scorul spune tot. Prestația bună a arădenilor din actul secund, rămâne ca plus pentru ce ar putea echipa cu grupările de nasul ei. Visele mărețe prind bine, dar să ne uităm și la pătura noastră. Și (repet), ce bine ar fi ca UTA să se mențină în zona 8-10! Așa că băieți, ușor cu pianul pe scări!

VIDEOREZUMAT

Mircea Rednic, în conferința de după meci

Etichete: mircea rednic, rapid - uta, Superliga, „Bătrâna Doamnă”
ISTORIA E O CURVĂ IAR POLITICA, LUPANARUL EI (XV). Sfârșitul filmului? Basme, basme, basme…
Teatrul Național din Timișoara, două nominalizări la Premiile UNITER 2024. Teatrul arădean nicio nominalizare

uta otelul 3 large

URA ȘI (ÎNAPOI) LA GARĂ!

UTA – OȚELUL GALAȚI 3-1 (0-0) Au marcat: Omondi (62), Luckassen (78), R. Pop (81) – Cisotti (90+4) 25 aprilie 2024, ora: 16.45, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12°C, spectatori: 7500.…