UTA, tot fără victorie acasă. Burlă ratează un penalty pe final

uta pandurii 3

UTA – Pandurii Târgu Jiu  2 – 2 (1 -2)

Pe o ploaie măruntă am asistat la un joc frumos între două echipe ce au practicat un joc deschis. Gazdele nu au simţit gustul victoriei pe teren propriu în vreme ce oltenii se simt mai bine în deplasare. În primele minute oaspeţii au fost mai prezenţi în joc.
Minutul 8 oaspeţii cer penalty dar mingea l a lovit în spate pe Cîrstocea, a urmat o lovitură de colţ în urma căreia mingea lovită cu capul a trecut alături.  În replică Hristei a reluat cu capul un balon în braţele lui Stanca. Lovitură liberă obţinuă de Curtuiuş la jumătatea primei reprize, Burlă trage în zid. În minutul următor, Ciprian Rus trage din alergare Grahovac scoate de la rădăcina barei.
Minutul 26 Burlă a respins în corner şutul lui Vasilescu după o acţiune personală. UTA suferă la relaţiile de joc, oaspeţii mai omogeni. Minutul 33, centrare de pe stânga Stahl, Hilistei reia alături. Minutul 43, gazdele au cerut penalty, dar mingea a fost respinsă din plonjon cu pieptul. Minutul 63, ocazie dublă pentru UTA şutul lui Cîrstocea a fost respins de Stanca, ca api reluarea lui Curtuiuş în blocaj, Ciucă a fost nevoit să faulteze.  UTA a înscris în finalul primei reprize şi imediat la reluare semn că avea un ascendent moral. Todea a schimbat registrul tactic prin înlocuirea lui Scutaru şi introducerea lui Polgar. Deşi nerefăcut complet a fost introdus şi Strătilă. În minutul 70, Cîrstoea execută un corner de pe dreapta şi Mădălin Ciucă a relat cu capul din 6 metri. Centrare Jorza în minutul 77, dar lovitura de cap a lui Florea a fost pradă uşoară pentru experimentatul Stanca. Pandurii au preferat să renunţe la reacţii ofensive, UTA mai prezentă în joc.  Minutul 83, centrare Burlă din lovitură liberă, dar acelaşi Ciucă reia slab cu capul în braţele portarului. În minutul 87, Homei îl faultează pe Florea, şi  lovitura de pe punctul cu var a lui Burlă în dreapta portarului, este respinsă de Stanca. UTA rămâne fără victorie acasă pe un loc retrogradabil. În etapa următoare, UTA se deplasează la Timişoara.

Aşa s-a marcat:

Minutul 15, eroare a lui Scutaru care are prim-planul la o minge devită cu capul, de Rus dar trece prin faţa lui Dodoi, marcatorul oaspeâilor a înscris din careul mic pe lângă Grahovac, 0 – 1.

Minutul 30, Dodoi a fost aultat în careu de Manea care nici nu a protestat a executat şi a înscris fostul arădean Ciprian Rus, care  avut decenţa de a nu se bucura, 0 – 2.

Minutul 44, corner executat de de pe partea stângă, Curtuiuş, prelungeşte cu capul şi Florea pune latul 1 – 2

Minutul 52, acţiune prelungită de atac şi Hilistei trage din 15 metri cu piciorul drept în poarta fostei sale echipe 2 – 2

UTA: Grahovac – Manea, Scutaru, Ciucă, Burlă – Jorza, Cîrstocea – Stahl, Florea, Hlistei – Curtuiuş. Au mai evoluat: Polgar, Strătilă, Toma. Antrenor: Cristian Todea.

Pandurii: Stanca – Homei, Brînzan, Lung – Vodă, Raiciu, Şut, Vasilescu – Pîrvulescu, Rus, Dodoi.  Au mai evoluat Şendroiu, Durkovic, Dănăricu. Antrenor: Marcel Ploaie.

Arbitri: Florin Andrei (Tg. Mureş) – Radu Despa (Baia Mare), Răzvan Nistoran (Reşiţa). Rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei).

Observatori: Ştefan Szilaghi (Satu Mare), Christian Petropoulos (Alba Iulia)

Etichete: burlă, curtuius, stanca, Todea, UTA
Colegiul de Conducere a CCIA Arad este alături de familia domnului Gheorghe Leucuta, vicepreședinte al CCIA
Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad face parte din CONSORȚIUL UNIVERSITĂȚILOR EUROPENE ȘI CHINEZE [FOTO]

uta otelul 3 large

URA ȘI (ÎNAPOI) LA GARĂ!

UTA – OȚELUL GALAȚI 3-1 (0-0) Au marcat: Omondi (62), Luckassen (78), R. Pop (81) – Cisotti (90+4) 25 aprilie 2024, ora: 16.45, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12°C, spectatori: 7500.…