Important e să participi alături de cei (mai) mari. Corvinul a umilit Pecica și merge în sferturile Cupei României

pecica corvinul

Cupa României (Grupa A), ultima etapă

Progresul Pecica – Corvinul Hunedoara: 0-6 (0-3)

Au marcat: – Coman (8), Lupu (30, 36, 48), Bradu (54 penalty, 90+3)

07.12.2023, ora: 17,00, stadion: „Iuliu Bodola”, spectatori: 300.

Pecica (antrenor Dan Stupar): Zamfir – T. Bodri (46 Avalumun, 57 Adamcsik), Nasiru, Wild, Aldan – Arsene, M. Salka (71 Bănățan) – Moraru, Borcea, Răchită (33 Nortey) – L. Bodri (71 Matyus).

Pe bancă: Burtic – Bozian, Gomboș, Bălașa.

Corvinul (antrenor Florin Maxim): Blaga – Pârvulescu (74 Pop), Lică (59 Nicolae), Manolache, Velisar – Hrezdac (60 Chindriș), Bradu – Lupu (69 Herghelegiu), Neacșa, S. Ion (69 Mitran) – Coman.

Pe bancă: Roman – Pocioian, Antonov, Elton.

Arbitri: Mircea Salomir (Cluj) Ioan Corb (Satu Mare), Claudiu Schiopeț (Brașov). Rezervă: Claudiu Gaitin (Timișoara)

Observatori FRF: Dan Jiga (Bistrița) și Dorin Micșa (Timișoara)

Important e să participi alături de cei (mai) mari

Progresul Pecica a fost ca un boxer de categorie inferioară, care s-a agitat, a punctat la impresia artisitică, dar nu și-a putut clătina adversarul. Care a stat, și-a ținut sus garda și a lovit când s-a ivit posibilitatea. Corvinul a fost echipa cu anvergură nu doar prin diferența de eșalon. Hunedoarenii au marcat repede, în minutul 8, când mingea pasată de Neacșa a tăiat în diagonală defensiva pecicanilor, pe care Bradu a tăiat și el, pe verticală, iar Coman a rezolvat golul, cu o fentă din careu în dreapta portarului și un șut în poarta goală.

Pecica a continuat să deseneze frumos pe gazonul noroios, unde trebuia să ai noroc să-ți meargă pasa. Dar galben-albaștrii au ajuns în careul hunedorean, unde Luca Bodri a ratat în minutul 11 singur cu portarul, același jucător fiind blocat în minutul 22, la un atac incisiv pe dreapta. Tot Progresul a trimis mingea periculos din banda stângă, în careul advers, dar faza nu a fost finalizată, iureșul pecicanilor culminând cu un nou atac stins prematur, când Manolache a fost deposedat la 25 de metri, dar Luca Bodri n-a profitat la maxim de oportunitate.

Plictisită să tot stea cu ochii pe fâșneții în galben-albastru, Corvinul a marcat golul de 2-0 în minutul 30, când mingea a circulat de la Pârvulescu din dreapta, Coman a sărit în careu peste ea, dar Lupu – venit din offside – a trimis-o în stânga portarului, după o preluare și fentă pe interior. Putea să marcheze și Pecica, dar la cornerul executat de Arsene, portarul Blaga a scos mingea de sub bară, la capul lui Nasiru. Și până la intrarea la odihnă, „greul” Corvinul a mai lovit o dată. În minutul 36, Velisar a centrat din stânga, iar Lupu a reluat mingea cu capul, din șase metri.

După pauză, Corvinul nu și-a mai lăsat sparring-partnerul să o deranjeze așa mult. Și în minutul 48, a făcut și 4-0, la o fază în care Pârvulescu a trecut ușor în careu din dreapta, a pasat la 4 metri și Lupu a marcat. Și cu presiune pe careul pecican, hunedorenii au dus scorul și la 5-0, Avalumun, proaspăt intrat, l-a faultat pe Coman la 15 metri, iar Bradu a marcat de la punctul cu var sigur, sus în dreapta lui Zamfir. Corvinul a marcat și în minutul 70 prin Mitran, dar a fost un offside, în timp ce Bradu nu l-a putut învinge pe Zamfir în minutul 74, portarul pecican scoțând excelent șutul din opt metri.

Noroi, noroi, noroi, ce să mai faci în aceste condiții? Dar „Max”, antrenorul Corvinului are un fix și-și ține echipa turată ca la 0-0, de parcă e neamț, nu moț! Când s-a putut, jucătorii ambelor grupări s-au mulțumit să joace mingea pe la mijloc, unde mai era ceva iarbă, pentru ca în minutele 89 și 90, Pecica să creeze două atacuri frumoase, prin Morau, bară de la 18 metri, pe o respingere a balonului din careul hunedorean și prin Borcea, cu o centrare periculoasă, blocată de Blaga. Corvinul n-a avut milă de adversar și i-a mai dat un gol în minutul 90+3. Coman a centrat lung din stânga, Mitran a oprit și a pasat de pe partea cealaltă, din lateralul careului mic, iar Bradu a îndeplinit o formalitate

Progresul Pecica rămâne cu mândria că a făcut parte dintr-o grupă a Cupei României, alături de două echipe din Superliga și una de frunte din Liga 2. Că au luat câte au luat, nu contează. Important e să participi. Iar despre Corvinul, o singură frază, scurtă: Jos pălăria!

VIDEOREZUMAT

CLASAMENT FINAL

cupa romaniei

Etichete: cronica de meci, cupa romaniei, Pecica, Progresul Pecica – Corvinul Hunedoara: 0-6, Vali Viski
Poliția avertizează: care e este noua metodă de țeapă online practicată în Arad
8 obiceiuri care ne afectează negativ sănătatea și 8 soluții simple care ne pot ajuta