Inimile suporterilor și schimbările lui Balint au salvat un punct prețios în lupta UTA-ei pentru menținerea pe loc de play-off

uta rapid 1

UTA  – FC Rapid Bucureşti 2-2 (0-2)

Aseară pe arena din Calea Aurel Vlaicu, într-o atmosferă incendiar-empatică, arădenii au salvat un punct, grație schimbărilor inspirate după pauză.
UTA e neînvinsă acasă în acest sezon.

Au marcat: Ioan Hora (83 – penalty), Liviu Antal (85), respectiv Alexandru Albu (16, 21).

Oaspeţii au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Alexandru Albu (16, 21), fost jucător al arădenilor, primul după un corner executat de Antonio Sefer, iar al doilea în urma unei aruncări de la margine, şutul fiind deviat de mijlocaşul lituanian Modestas Vorobjovas.

UTA a revenit în ultimele zece minute, prin golurile reuşite de Ioan Hora (83 – penalty), după un fault comis asupra sa de Alexandru Dandea,

şi de Liviu Antal (85), din centrarea lui Roger. Meciul a contat pentru etapa a VIII-a din primul eșalon fotbalistic.

În runda următoare UTA merge la Sfântu Gheorghe, meci programat în 18 septembrie.

DECLARAȚIILE ANTRENORILOR DUPĂ MECI

„Un amestec de emoții și trăiri pentru noi acest meci. Au fost două reprize total opuse pentru echipa mea. Am început bine jocul, cu ocazia lui Miculescu, dar momentul psihologic a fost de partea adversarului. La prima lor ocazie au marcat, a venit repede și golul doi de niciunde, pe o minge aruncată în careu și deviată de noi în poartă. Ne-a fost greu să reacționăm, nu s-a întâmplat nimic notabil pentru noi în prima parte. Mai mult, Rapidul putea să facă 3-0 și cred că atunci era gata pentru noi. Dar, mă bucur pentru reacția echipei, a doua repriză a fost cea mai bună făcută de noi în acest sezon, împotriva unei echipe bune, grele, care se apără bine. Blocul lor defensiv s-a comportat destul de bine, dar noi am crezut în potențialul nostru, am avut multe ocazii de poartă. E covârșitor raportul de ocazii, pe final am egalat și, dacă mai era puțin din meci, am fi câștigat. Dacă luăm repriza a doua cu ocaziile, cu presiunea pusă pe Rapid, o echipă care până etapa trecută nu luase gol, am pierdut două puncte, dar nici nu uităm că în minutul 80 scorul era încă 0-2. Îi felicit pe băieți pentru repriza a doua, dar e și o lecție pentru noi. Trebuia să gestionăm mai bine unele momente din faze fixe, golurile au venit de nciunde, trebuie să fim mai responsabili. Dar, una peste alta, vreau să mă axez pe aspectele pozitive din acest meci, care au apărut mai ales în repriza a doua”, a spus Balint.

uta rapid 2

„Cred că am făcut un joc bun. Cred că despre meci vrei să vorbim, nu despre mine… Am făcut un joc bun prima repriză și s-a văzut asta și pe tabela de marcaj, am condus cu 2-0, cred că băieții au făcut un joc la fel de bun și în a doua repriză, doar că am avut două momente în care, na, se mai întâmplă. UTA a pus o presiune foarte bună a doua repriză, dar până la urmă cred că este un rezultat convenabil pentru ambele participante. Aș vrea să le mulțumesc suporterilor noștri, care au făcut un efort să se lupte cu galeria UTEI, care a fost foarte frumoasă. UTA a dovedit că este o echipă care a confirmat în Liga 1 anul trecut și anul acesta obiectivul lor principal cred că este playoff-ul și cred că va fi foarte greu pentru orice echipă să câștige chiar și un punct aici” , a declarat Matei.

Pancu – obiectiv!

Daniel Pancu, fost jucător și antrenor al Rapidului și al echipei naționale, a fost aseară în studioul emisiunii Digi Sport Special, după meciul pe care UTA și echipa giuleșteană l-au încheiat la egalitate, scor 2-2.

„O atmosferă extraordinară, jucători implicați 100% din minutul 1 până în minutul 90. O primă repriză controlată de Rapid, care marchează după două faze fixe, mai are o ocazie după un aut, iar la pauză, Balint îl schimbă pe Passaglia, un jucător foarte sigur, dar destul de lent. Împotriva unei apărări supraaglomerate era foarte greu să destabilizezi cu un astfel de joc.

Mai introduce un vârf, pe Hora lângă Dangubic. Ubbink vine undeva în spatele lor, rămân doar cu Vorobjovas în zona centrală. Multe ocazii, cornere, ocazie clară Benga, Hora. Până la urmă, sunt răsplătiți ca efort și ca joc”, a spus Pancu.

Pancu s-a arătat surprins de abordarea Rapidului din partea secundă, dar și de cei care au intrat pe parcurs în echipa lui Mihai Iosif.

„Rapid, în repriza a doua, n-a existat, n-a contat. Nici schimbările venite, Marzouk și Pănoiu, nu aduc nimic. Te-ai fi așteptat să vină cu prospețime, să scoată un fault, un aut. Carnat e obligat să joace fundaș dreapta după accidentarea lui Goge. Moise nu aduce nici el un plus de pe bancă. Până la urmă, un rezultat echitabil.

Rapidului, dacă îi lipsesc doi jucători, de pe bancă încă nu are soluțiile care să îi înlocuiască pe titulari”, a mai spus Pancu.

Echipe de start

UTA Arad: Fl. Iacob – Vukcevici, Erico, Benga, Șliakov – Passaglia, Vorobjovas – Ubbink, Miculescu, Roger – Dangubic

Rezerve: Balauru, Tomozei, Fl. Ilie, Medimorec, Bustea, Isac, Antal, Hora, Mercioiu

Antrenor: Laszlo Balint

Rapid: H. Moldovan – Goge, Dandea, Săpunaru, Morais – Carnat, Crepulja, Albu, Sefer – Hlistei, Ad. Bălan.

Rezerve: Drăghia, Marzouk, R. Ilie, Stahl, Pănoiu, Alami, R. Moise, Florica, Dr. Grigore

Antrenor: Mihai Iosif.

Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Marius Omuţ (Satu Mare)

Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) – CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) – LPF

clasament etapa8

Etichete: Alexandru Albu, BalintRapid, ioan hora, UTA
Răzvan Balaban, unul dintre cei mai îndrăgiți profesori-oameni din Arad, a plecat dintre noi la doar 41 de ani
ACB Ineu e cu maxim de puncte

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…