Leac pentru inima lui „coach”

uta craiova

UTA – FC „U” CRAIOVA 1948:  3-2 (2-2)

Au marcat: J. Pedro (13), Micovschi (28), Fabry (63,penalty) – Bauza (22), Dragu (42)

02.03.2024, ora: 14,00, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12 , spectatori: 10.000.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Trif (83 Lopez) – Freitas (46 Omondi), J. Pedro (77 Vulturar) – R. Pop (46 Mihai), Fabry, Micovschi (90+4 Morar) – Luckassen.
Pe bancă: Kucher – Conte, Iurasciuc, David, Stanciu.
Cartonașe galbene: Benga.

FC U Craiova (antrenor Valentin David): R. Popa – Negru, Kvakic (83 V. Pop), Lekiatas, Dragu – Achim,  Albu – Baeten(76 Sidibe), Bauza, Bahassa(64 Ibrahim) – Chițu (77 Blănuță).
Pe bancă: Gurău – Enache, Blidar, M. Ilie.
Cartonaș galben: Sidibe.
Eliminat: Eduard Zalgin (oficial)

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu (ambii din București), Mihai Marica (Bistrița). Rezervă: Sorin Vădana (Cluj)
Arbitri VAR: Horia Mladinovici, Radu Ghinguleac (ambii din București)
Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)
Delegat LPF: Florin Bătrânu (Timișoara)

Cele trei puncte puse în joc sâmbătă, au fost absolut necesare „Bătrânei Doamne” pentru a se uita cu liniște înapoi în clasament, dar și pentru a rămâne cu privirea ridicată în față, peste linia ce delimitează „top 6” de echipele ce vor lupta pentru menținere în primul eșalon.

Și așa cum se spune în folclorul fotbalistic, UTA s-a urcat pe ei de la primul fluier al arbitrului, albaștrii de la Știința fiind sufocați (acesta este cuvântul) în primele 15 minute, când au fost masați în propriul careu. Luckassen a avut deja o ocazie în minutul 2, „cap” din șase metri, peste, la un corner bătut de Pedro, iar Rareș Pop l-a întins în minutul 12 pe portarul Popa cu un șut din 22 metri, respins de sub transversală.

Oltenii erau parcă „numărați în picioare” și n-au putut evita golul care a venit în minutul 13. Joao Pedro a combinat cu Fabry pe zona centrală, a reprimit pentru șut la 20 metri, de unde portughezul a trimis puternic și a marcat în dreapta portarului, lângă bară. UTA și-a permis să respire câteva momente, în care a fost egalată. Baeten a trimis în fața porții din lovitură liberă de pe dreapta, iar Bauza, infiltrat la opt metri în fața lui Benga, a deviat mingea în poartă, în stânga lui Iacob. Imprecizia defensivei arădene i-a băgat în joc pe juveți, care au încercat să profite de o eventuală cădere de moment a gazdelor. N-a fost cazul de emoții pentru roș-albi, pentru că în minutul 28, UTA a trecut iar în avantaj. La o fază rapidă de atac, pornită de Joao Pedro, Luckassen a sărit peste minge care a ajuns la Micovschi pe stânga, a venit centrarea, fundașul advers Dragu a respins, dar balonul a fost urmărit în careul mic de Micovschi care l-a plasat în poartă din unghi închis.

Ei, de aici UTA – lecuită de statul în repaus – a ținut presiunea în terenul advers, dar Luckassen n-a reușit nici acum să-l învingă pe Popa, la centrarea „pe cap” primită de la Rareș Pop în minutul 35. Și Micovschi a ajuns în poziție de șut patru minute mai târziu, dar a „bărbierit” mingea cu dreptul din zece metri și n-a nimerit poarta. N-a fost o desprindere a UTA-ei, dar a venit o nouă egalare în minutul 42. Oltenii au prins flancul drept neașezat bine pe defensivă, Dragu a primit o pasă printre, a intrat în careu urmărit de Rareș Pop și a șutat de la 12 metri pe colțul lung, mingea intrând în poartă la rădăcina barei din stânga lui Iacob. Cu așa joc deschis, în cele șase minute de prelungiri ale reprizei ne așteptam, la un  „3-3”, dar asta a fost tot pentru primul act.

Cu modificări în efectiv, UTA a rămas cea care a dictat ritmul în teren și după pauză, iar Micovschi și-a pus mingea pe stângul „a la Robben” – pe interior din dreapta – a șutat violent din 22 metri, dar n-a prins cadrul porții „la milimetru”.

Peste trei minute și Stolnik a fost aproape de gol, reluând cu o alunecare din opt metri balonul primit de la Omondi, dar Popa a reținut. Atacurile din 3 în 3 minute au fost încununate cu o nouă desprindere pe tabelă a UTA-ei, venită în minutul 63. La o luptă pentru minge în careu, Luckassen s-a întors spre a ieși din cadrul de ,„16”, talonat de fundașul advers Kvacic, a existat un contact fizic între cei doi jucători, început din careu, căzătura atacantului utist fiind în afară. VAR a studiat „problema” și a dat…penalty pentru UTA! Fabry a tras de la 11 metri și a marcat pe centrul porții.

Deși mai erau mai bine de 30 de minute, plasele porților nu au mai fost deranjate. Omondi a fost bramburist în acțiunile pe care le-a avut, problema arădenilor fiind cum să-l oprească pe fâșnețul ăsta de Bauza, care a înșirat pe banda stângă trei „roșii” în minutul 90+2, noroc că Sidibe n-a găsit soluție să-l învingă pe Iacob de la 12 metri.

Meci frumos pentru orice suporter, apăsător pentru „inima cardiacă” a lui Mircea Rednic, al cărui nume a fost scandat la final de un întreg stadion. Da, leacul pentru inima lui „coach” nu poate fi mai bun decât „medicamentul” venit din inima suporterilor făcuți fericiți de o echipă croită pe „inima și sufletul” unui technician de top în țara noastră. Și la Arad încă se visează frumos!

rednic 1

VIDEOREZUMAT

Mircea Rednic, la Conferința de presă de după meci

Etichete: Fabry, J. Pedro, mircea rednic, stadion Francisc Neuman, uta craiova
Atleta Denise BEJAN și-a apărat titlul de CAMPIOANĂ NAȚIONALĂ U16 la Probe Combinate cu 5 recorduri personale!
Acțiunile din trafic ale polițiștilor din ultimele 48 ore s-au soldat cu: 1 dosar penal, 14 permise reținute, 11 certificate de înmatriculare retrase și 413 sancțiuni contravenționale

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…