Gavra 53, Dinu 55/penalti / Enciu 15, Bud 28/penalti, Ignea 48, Mera 87

SSU Politehnica Timișoara – Progresul Pecica:  5-0

Popa 31, Curescu 33, 35, Ciurel 52, R. Bănățan 83/autogol

FC Bihor – Gloria Lunca Teuz Cermei:  6-0

Moga 11, Gunie 13, Sg. Jurj 15, 48, 64, Chitaș 28

Etapa viitoare, ultima a turului (20-21 octombrie): Ineu –  Socodor, Buziaș – Lipova, Cermei – Periam, Pecica – FC Bihor, Peciu Nou – Poli Timișoara.

N-a fost rost de puncte pentru  „academicieni”

Avântul Periam – ACB Ineu 2-0 (1-0)

ACB Ineu s-a dus cu „Avânt” peste Mureș la ultima clasată. Și după un joc slab, „academicienii” au trecut râul înapoi, cu ultimul loc în brațe. Că l-au „furat” celor de la Avântul Periam. Cum? N-au jucat nimic. Adică au avut ei, ineuanii, momente când au ținut mingea, dar golurile, banii și punctele au rămas în zestrea timișenilor. Care s-au scos în ultimele două etape, cu victorii acasă cu Socodor și acum cu Ineu. Armand Popescu – fotbalist cu nume de film regizat de Sergiu Nicolaescu – a dat primul gol în minutul 33, la o fază în care Mager a centrat, Baranyi a reluat cu capul, Merșca a respins și golul a fost marcat. Numai că Popescu a pățit-o la finalul primei reprize, când s-a ciocnit cap în cap cu colegul său, Oancia și a plecat cu ambulanța la spital, având pometele contuzionat. După pauză Periamul a mai dat un gol, prin Viașu, care a interceptat o pasă slabă dată „acasă” de Voștinar și a trimis mingea în poarta goală după ce l-a driblat și pe Merșca. Nu e liga trei de Ineu, dar cum pică doar cine vrea, ACB-ul poate scrie următoarea scrisoare: ,,Dragă FRF, aflați de la noi că iar suntem ultimii în serie. Nu știu ce tot au colegele cu noi, de ne bat ca pe carpete. Așa că vă rugăm, cererea aia cu loc în liga cu o sută, să ne-o updatați că vrem și la anu să înfrângem pe aici”.

Periam (antrenor Răzvan Leuca): Gârlea – Baeram, Mureşan, Popescu (46 Cochințu), Mager (80 Spulber) –  Oancia, Mânecan (58 Olteanu) – Filip (58 Gălățan), Viașu, Stefanciuc – Baranyi (81 Toma).

ACB Ineu (antrenor Cristian Sculici):  Merșca – Voștinar, Clipotă, Șerban, Bekono – Zdrențan – Ndoye (80 Ioniac), Călin (89 Temian), Kone (80 Roșu), Miculaiciuc (46 Nica) – Toure (46 Banam).

Nu vă puneți cu Mucha!

CS Socodor – Phoenix Buziaș 0-0

CS Socodor n-a pierdut etapa asta. Asta e deja știre! De ce n-a (mai) pierdut? A spus-o cel mai clar Tibi Darazs, antrenorul sub mâna căruia s-a creat echipa asta: „Mulțumită lui Lucian Mucha. A avut o zi excelentă, a scos vreo patru goluri ca și făcute”. E clar că cei de la Phoenix Buziaș au venit după puncte în „patria verzei”. Dar portarul gazdelor a respins tot ce era uman și inuman. Bravo Luci! „Suntem mulțumiți de rezultat, Buziașul este o echipă bună, le-am stricat socotelile. Au venit la noi cu gândul la victorie, dar Mucha le-a refuzat-o”, a mai explicat Darazs, care acum, cu încă un punct în zestre, așteptat de cinci etape, a precizat și țelul principal al micuțului club: ,,Am încheiat partida cu patru copii pe teren, ăsta este obiectivul nostru, să creștem copii, să le dăm minute și să ne pregătim jucătorii de mâine din propria pepinieră”. Și acum, când au resimțit gustul punctelor, Tibi Darazs mai vrea, planul său pentru ultima etapă din tur fiind:„Mergem la Ineu, nu avem nimic de pierdut, sperăm să nu pierdem”. După care puneți în aplicare și ce m-a zis Gigi Cameniță sâmbătă dimineață: ,,Mai avem un singur dor, să batem la Socodor”. Baftă Tibi, baftă ,,Becu”!

Socodor (antrenor Tiberiu Darazs): Mucha – Turcuș, Gherheș, Pele(46 Caia), Țoca – Clej, Mintaș(46 Copil) – Ciornei (65 Calău), Lezeu (77 Șulea), D. Covaci (65 C. Covaci) – Câmpan.

Buziaș (antrenor Cosmin Petruescu): Lăpădat – Nagy (75 Savu), Nicolescu, Mada (46 Angeli), Pamfile – Grancea, Mitre (75 Sturzu), Horcea, Românu (75 Lică) – Bădăuță, Pădurariu.

Șoimii debusolați

Șoimii Lipova – CSC Peciu Nou 2-4 (0-2)

A fost un weekend de uitat repede pentru cei de la Șoimii Lipova. Pentru că băieții antrenați de Cristian Todea au stat rău la toate capitolele, cu excepția „calupului” de vreo 20 de minute de după pauză, când au produs și ei ceva în atac și chiar dădeau impresia că pot face remontada. N-a fost să fie, pentru că Sorin Gheju a strâns o echipă de „vulpoi” la CSC Peciu Nou, capricioasă, dar capabilă să bată pe orice teren. Timișenii au avut chef de fotbal pe malul Mureșului și show-ul a fost pornit de Marco Enciu, care a marcat cu capul din plonjon. Apoi Obinna a comis-o în propriul careu, iar Bud a marcat din penalti, oferind confortul necesar unei echipe în deplasare. Și oaspeții au arătat că nu fac concesii și la revenirea din pauză, Ignea marcând spectacular, cu vole fără preluare, din „16”, pe colțul lung. Ei, dar acum s-a produs un declic la lipovani, care au strâns scorul la 2-3, în două minute (53-55). Gavra a marcat din pasa lui Șimăndan și Dinu a înscris din penalti, după ce Brașoveanu – portarul advers – l-a faultat pe Șimăndan. Lipova s-a mai agitat câteva minute, dar Peciu a liniștit finalul de joc, cu un gol marcat de veteranul Mera. Șoimii n-au decât să se reseteze și să recupereze de afară punctele pierdute. N-au ei treabă boldată cu promovarea, dar obrazul subțire cu rezultate se ține. Din acest eșec Lipova rămâne cu concluzia lui Cristi Todea: „Ne-am stins repede, am fost ca un chibrit și speram să fim artificii”.

Lipova (antrenor Cristian Todea): Buta – Blickling, Candreanu, Puta, Obinna – Brad (46 Dinu), Said, Jichici, Șimăndan (79 M. Vlad) – Ciubăncan, Gavra.

Peciu Nou (antrenor Sorin Gheju): Brașoveanu – Bud, Mera, Matei, Ureche – Gania (60 Ștefan), Ignea- Voros (46 Vlădic), Dobie (60 Scutaru), Făndel (86 Radu) – Enciu (86 Turcaș).

Când arbitrii umblă la „acordul fin”

Politehnica Timișoara – Progresul Pecica 5-0 (3-0)

Dan Stupar este de mult un antrenor consacrat. Serios, profesionist, așa cum a fost ca și fotbalist. Iar el, mai mult ca alții (rar la un arădean), respectă numele Poli Timișoara. Club pentru care a jucat și unde a și antrenat – puțin – în debutul carierei. Dar cu tot respectul arătat de Stupar clubului timișorean, eșecul sever suferit de Progresul Pecica pe arena Electrica, are un damf ce afectează fotbalul. Dezamăgit de unele aspecte din meciul de la Timișoara, antrenorul Dan Stupar a precizat că Poli „e un club pe care eu îl respect foarte mult, dar dacă e să iau iau așa, momentul jocului, dezechilibrul a fost în momentul penalti-ului. Nu contest faptul că n-ar fi fost penalti, dar a fost în opinia mea un penalti la care se impunea și galben, nu direct roșu cum s-a întâmplat. Nu aș vrea să fiu răutăcios, dar tenta de arbitraj mi s-a părut rea intenționată, sau tentă pro Poli Timișoara. Dar trebuie să fiu realist și să mă setez pe greșelile echipei mele, pe jocul echipei mele, dar din păcate noi nu putem să influențăm ceea ce înseamnă cariera unui arbitru, în schimb arbitrii pot să ne infulențeze nouă cariera și bineînțeles posturile sau serviciile. Iar dacă n-a făcut-o intenționat, a greșit, dar a făcut-o foarte mult într-o direcție, asta este părerea mea”. Prima jumătate de oră a fost echilibrată, dar Poli a primit un penalti, la o fază în care Curescu a urmărit mingea respinsă de portarul Zamfir, dar Wild l-a împiedicat. Penalti clar, dar centralul  Darius Iviniș din Zlatna i-a dat „roșu” fundașului pecican, deși regulamentul precizează la astfel de faze că se dă ,,galben”. De aici Poli a zburdat și a mai marcat de patru ori, pentru că după cum a recunoscut Dan Stupar, „echipa nu a avut reacție și nu de fiecare dată momentul în care ai om în minus, poți să faci aceeași figură frumoasă, sau să suplinești lipsa acelui om în minus”. Pe vremuri, nu chiar îndepărtate, în folclorul fotbalistit circula o vorbă: ,,ca să promovezi, trebuie să dai de băut și primului rând de spectatori din tribună”. Bihorul a bătut la Ineu cu procente primite de la arbitru, acum Poli este arătată cu degetul că a primit ajutor să decoleze peste Pecica. Promovați băieți, dar hai, că să nu mai înviem cooperativa. Ok?

Poli (antrenor Paul Codrea): Murariu – Haloș (54 Marincu), Bocşan (75 Lazăr), D. Roșu, Taub (63 R. Ciurel) – Curescu, Pureca (86 Oprea) , Olariu, Prună – D. Ciurel (54 Mura) – D. Popa.

Pecica (antrenor Dan Stupar): Zamfir (58 Burtic) – M. Salka, Nasiru (51 Gomboș), Wild, T. Bodri (75 Bănățan) – Moraru, Avalumun – Borcea, Răchită (58 Capătă), Adamcsik – L. Bodri (58 Bălașa)

Fără vlagă în viitoarea casă a „Bătrânei Doamne”

FC Bihor – Gloria Lunca Teuz Cermei 6-0 (4-0)

Gloria Cermei este o echipă mică, în formare, dar una care și-a propus și vrea să joace fotbal.,,Sămădăii” au avut câteva sincope, mai ales acasă, unde au pierdut – nemeritat – puncte, dar sâmbătă, la Oradea, adversarul a fost de alt nivel, iar rezultatul spune tot. Cei de la Cermei nu au apucat să probeze suprafața terenului de pe Iuliu Bodola, că FC Bihor a și avut 3-0. Cu goluri marcate din 2 în 2 minute (11,13,15), de către Moga, Gunie și Sergiu Jurj. Și de aici, ce să mai faci încă 75 de minute? Să nu mai iei multe. Bihorenii au mai dat însă trei, Cermeiul strângând însă raportul de forțe în reprize secundă, e drept, una în care gazdele n-au mai insistat prea mult pe ,,măcel”. Și în acest sens, lui Radu Popa, antrenorul de la Cermei, nu i-a rămas decât să recunoască că „într-adevăr Bihorul e o echipă cu un nivel peste tot ce e la noi în serie, de la organizare până la echipă și fotbalul pe care-l joacă. Dar e puțin frustrant, dureros, pentru că am luat atâtea goluri cât n-am luat până acum în tot campionatul, dar asta este, mergem înainte”. Ok, Radu, nu cu liderul vă faceți voi punctele, dar așa cum ai zis ,,Luăm primul meci cu Periamul, jocurile noastre sunt cu echipele astea, care sunt acolo lângă noi. Avem șansa noastră și repet, trebuie să obținem maxim, să prestăm același joc bun pe care l-am făcut până acum acasă, cel puțin. Dar dacă ne recuperăm mental și fizic după un asemenea meci, consider că stă la latitudinea noastră să câștigăm cele trei puncte în meciul cu Periam”.

FC Bihor (antrenor Florin Farcaș): Pînzariu – C. Jurj, Calugher (60 G. Cherman), Farcaș, Stoian (60 Ioviță) – Gunie, Ban (60 Paublusztig) – Bactăr (60 Chindlea), Moga, Chitaș – Sg. Jurj (77 A. Cherman).

Cermei (antrenor Radu Popa): Balica – Balazs(65 Stamorean), Siminiceanu (34 Ssemakula), Lazăr, Siminic – Piț (52 Hațegan), Wilfred – Gruiescu, Țurcanu, Bunea (34 Siel) – Sîntean (52 Vasilcin).