Cel mai potrivit meci pentru copii! Romania – Andorra 4-0 (3-0)

Au marcat:  Stanciu (23), Hagi (28), R. Marin (44/penalti), Coman (50)
România (selecționer Edward Iordănescu): Moldovan – Sorescu, Drăgușin (46 Rus), Burcă, Bancu – R. Marin (60 Cicâldău), Stanciu (66 Alibec) – Moruțan, Hagi (65 M. Marin), Coman – Bîrligea (59 Mihăilă).
Pe bancă: Niță, Târnovanu – Rațiu, Screciu, Drăguș, Man, Borza.

Andorra (selecționer Luis Alvarez): Alvarez – San Nicolas, M. Vales, Llovera, Jesus Rubio (65 De Pablos) – Cervos, Rebes (86 Puyol), E. Vales (76 Jordi Rubio), M. Garcia (86 Pomares) – Sanchez (64 Victor), Vieira.
Pe bancă: J. Gomes – Fernandez, A. Gomes, Alaez, Vieitez, Viladot, Pires.

Arbitri: Kristo Tohver – Silver Koiv, Sten Klaasen (toți din Estonia).
Arbitru VAR: Pascal Muller (Germania)
15.10.2023, ora: 21,45, stadion: Național Arena, temperatura: 11 C, spectatori: 21.723

Formula de echipă folosită de Edi Iordănescu în acest meci dădea speranțe că ofensiva va funcționa.

Dar în primele 20 de minute, deși Romania a avut posesie dublă, fazele periculoase la poarta adversă au lipsit. A venit însă minutul 23, când Stanciu a înscris din lovitură liberă. Bancu a încercat să pătrundă în careu, s-a aruncat – cu întârziere – la milă și arbitrul estonian a „mușcat” și a dat. Copiii din tribune au savurat însă golul marcat în vinclu, pe colțul scurt, ca pe unul de mondiale. Și de aici, ușor poate oricine. Hagi a făcut 2-0 peste șase minute, de lângă San Nicolas, după o pasă spre centru, la marginea careului mare, dată de Bancu.

Lui Edi Iordănescu tot „i-au tremutat chiloții” și la acest scor, gesticulând de pe margine de parcă băga o garnitură de tren în depou. Numai că Andorra n-a avut atuuri în joc, decât determinarea, mai ales la intrări decisive. „Albaștrii” au apărut de câteva ori și în preajma careului gazdelor, fără să dea multe emoții tricolorilor.

Și dacă lui Bancu i-au ieșit pasiențele, „ai noștri” au dat mingea mai mult spre el, mai ales că pe stânga a fost activ și Florinel Coman. Surpriza a venit în minutul 41 de la Hagi, care – deși faza nu era la el – l-a șicanat în careu pe Garcia, andorezul a ripostat și a ieșit penalti. Răzvan Marin a marcat în minutul 44 din 11 metri și meciul era jucat.

Romania a făcut 4-0 la patru minute după pauză, la o fază creată din stânga de Ianis Hagi și finalizată din marginea careului mic de către Florinel Coman, cu stângul sub bară. Au urmat minute cu pase ale românilor la centrul terenului, cu pătrunderi spre careul advers doar când a fost mai liberă zona. Andorra s-a așezat în 5-4-1 și cum „galbenii” aveau deja goluri date peste normă, a fost doar motiv pentru copiii din tribune să facă valuri și să aprindă lanternele pe telefoane.

Rus și Mihăilă au mai bucurat micii spectatori cu câte un gol, ambele anulate însă, primul pentru fault la portar, al iar al doilea pentru offside la Alibec. Andorra a și terminat meciul în zece jucători, pentru că San Nicolas a văzut în primul minut de prelungiri al doilea „galben”.

În clasament, România urcă deocamdată pe primul loc, neînvinsă în aceste preliminarii. Cu așa echipă modestă, cu așa antrenor limitat, cu așa public (cel pentru care nu au intrat decât copii seara asta) și cu comentatori tv complet depășiți. Dar ăsta e fotbalul zilelor noastre și la nivel de competiții UEFA. Și tragem speranțe că tricolorii vor fi prezenți la turneul final. Orice e posibil!