Frontiera Curtici – Podgoria Pâncota 2-2

Athletico Vinga – CS Glogovăţ 2013 1-0

O. Sterciuc 60

Național Sebiș a stat.

Unii preocupați să joace, iar ceilalți să câștige

Ei bine, a făcut ce-a făcut Știli Abrudean și a dus Unirea Sântana în fața fotoliului de lider. Iar sâmbătă, venise momentul să-l și probeze, sau măcar să fie „co-rege” alături de Viitorul Arad, grupare care odată ce a iernat aici, n-ar mai coborî decât atunci când se va muta într-un alt „regat” mai galonat, adică în ețalonul trei. „Turnirul” dintre lider și pretendentă s-a disputat pe arena „Banatul” din Sânnicolau Mic și bine au făcut. Că au fost spectatori, a fost atmosferă și a fost și fotbal, peste limitele fotbalului județean. Și ăsta e și meritul celor ce au bătut mingea, că mulți – mai ales din curtea lui Gio Catanzariti – au strâns în carieră o sumedenie de meciuri în primele două eșaloane. Și acum, chiar dacă mai au fire cărunte în păr, tot au glezna fină, știu să de o pasă, o centrare și normal… goluri. Ne-a arătat asta Ovidiu Vezan, cu două reușite semnate înainte de a se încheia primele douăzeci de minute. Mai întâi, Ovi a dat-o din unghi închis-închis, lateral dreapta, mingea s-a dus pe lung, a lovit bara și altă bară și a poposit în plasă. Era minutul 8, iar peste zece minute, Vezan n-avea cum să ierte din careul mic, mingea ajungând acolo din centrarea lui Topai și prelungirea cu capul a lui Blickling.

Sântana n-a fost însă doar spectatoare în această parte a jocului. Ci între cele două goluri a avut ocazia să dea și ea unul, dar la cornerul executat de Copil, Abraham a trimis mingea cu capul, în bară! Avantajul luat, plus insistența tot mai sîcâitoare a Sântanei, au tras Viitorul spre propriul lor careu, arădenii având și un portar inspirat – Gârlea – care a scos ce a putut și mai mult decât atât. Dar și băiatul ăsta de la Timișoara e om nu robot și n-a mai putut face nimic la reluarea din foarfecă a lui Olteanu, care a marcat pentru Sântana în minutul 72. Acest 2-1 a rămas scor final, pentru că Viitorul s-a închis atent, chiar dacă au făcut-o cu un om mai puțin în efectiv, Rotar fiind eliminat după ce s-a luat la harță cu Mitruț Copil. Și iacă cum Viitorul s-a distanțat iar – la șase puncte – de locul doi, dar mai e mult până departe, iar Flavius Pavel, antrenorul arădenilor a fost realist, spunând că E devreme să vorbim despre locul unu, acum avem o deplasare foarte grea la Felnac, din care vrem să luăm tot trei puncte”. Și Știli Abrudeana zis una bună la final, citez: Din punctul meu de vedere, acest joc trebuia câștigat, nu jucat, ca să zic așa”. Bine zici Știli, așa că dacă mai vreți fotoliul, câștigați. Da și jucați! E simplu, că și la Loto dacă nu joci, nu câștigi!

Viitorul (antrenor Flavius Pavel): Gârlea – Stoianovici, Pantea, Munteanu, Topai – Fl. Gâlcă (73 Kocsis), Sg. Popa – Blickling, Vezan (62 I. Pașcu), Bulboacă (73 Rotar) – Bădăuță.

Sântana (antrenor Adrian Abrudean): Mureșan – Ali Tolmbaye, Burlă, Nistor – Politic, Simion, Copil, Savin (71 M. Pașca) – Stanciu (46 Olteanu), Abraham, Kozma (46 Ursoi).

Academia de încasat goluri

Pentru că prima echipă cu numele ACB Ineu s-a dus cu treabă la Oradea să joace cu FC Bihor în Liga 3, cei de la formația secundă au strâns ce-au mai avut în ogradă și s-au dus să joace în deplasare cu Păulișana Păuliș. Mi-e jenă și nu-mi place deloc să scriu despre măceluri, dar dacă a fost, o fac. Păulișul le-a dat 17 celor de la Ineu, echipă pentru care dacă jucau Leu’, Țuți Rusan și chiar nea Teo Jușcă, nu luau atâtea! Ineul – ca fotbal – mi-a fost și-mi este dragă de când scriu în presa sportivă arădeană. Știu problemele, dar lăsați-o naiba că umiliți niște copii pentru ambiții aiurea. Nu cu mulți ani în urmă așa pățea și UTA2. Și ei au desființat echipa. Sau mai stați să faceți suta? Că acum văd că aveți 88 de goluri luate. La mai multe, dacă așa vreți. Dar a zis primarul că la vară schimbă foaia. Om vedea, că știe Călin Abrudean cum e și cu fotbalul, a fost acolo cu noi când ne-am bucurat de Tricotaje. Ce mare diferența dintre acea echipă și cea de azi…

Păuliș (antrenor Vasilică Georgiu): Toma – Gârna, Cernat, Pleșca, C. Morariu (Hrâncescu) – Gavrilaș (Berar), Schinteie – N. Marc (M. Grogorean), P. Varga, G. Pop (D. Grigorean) – Brândușe (Moldovan).

Ineu (antrenor Teo Mihuț): Coman (Vidican) – Danciu, Sabău, Oprean, Temian – Hanis, Guti – Dudaș, Condea (Helciug), Al. Pop – Banam.

Fotbalul te răplătește, fotbalul te pedepsește

Voința Macea se simte bine în debutul acestui sezon. Și acest lucru s-a văzut în evoluția și mai ales scorul obținut pe teren propriu, cu Victoria Nădlac, grupare din aceeași zonă modestă a clasamentului. La început, Nădlacul și-a scos colții, dar băieții lui Cornel Nădăban n-au muscat suficient pentru a puncta și pe tabelă. Asta pentru că au ratat Dancă, Bozian și Chepețan. Măcenii au intrat „în tură” ceva mai târziu, semnalul atacurilor fiind dat de Edu și Lakatos, după care gazdele au marcat când privirile tuturor erau spre ușa de la vestiare. Cati a marcat pentru Macea, la capătul unei acțiuni în care Lakatos și Băd dăduseră în bară! Oaspeții au mai rata tuna imediat după pauză prin Goldiș, după care Voința s-a detașat fără drept de apel, la 4-0, scor cu care s-a și încheiat meciul. A marcat Edu, cu capul, din centrarea lui Fritea, a marcat și nădlăcanul Lakatos, la o centrare a lui Kiss, după care tabela a fost „aromată” de Busuioc, care a dat gol singur cu portarul. Ruben Pîncotan  a fost mulțumit de prestația echipei sale, Voința Macea, spunând: Îmi felicit fotbaliștii pentru cum s-au pregătit în această iarnă și acum culegem roadele, fotbalul ne răsplătește”. Stare de spriti diferită – pe bună dreptate – a avut-o Cornel Nădăban, antrenor la Victoria Nădlac, care a explicat că atunci Când ai vreo 9-10 ocazii mari în două meciuri și nu dai niciun gol fotbalul te pedepsește”. Unii răplătiți, alții pedepsiți, ăsta-i fotbalul!

Macea (antrenor Ruben Pâncotan): Stănilă – Kiss (86 Berciu), Ardelean, Edu (79 Marița), Busuioc – Trif (86 Cătuneanu), Cati, Fritea (79 Șt Șiclovan), Lakatos – Brandabur (46 Veliciu), Băd.

Nădlac (antrenor Cornel Nădăban): Cigherean – I. Beracko (76 Perța), Luculescu (82 Popovici), Kocsis (46 Sinkovicz), Taloș – Mazuch (46 Goldiș), Sturz – Chepețan, Coriteac, Bozian – D. Dancă (82 Nemeș).

macea nadlac

De-ar fi fost mai scurt meciul cu zece minute

La Beliu se spunea pe vremuri că bate numai toaca. Și formația antrenată de Costel Filipaș cam asta încearcă să facă acasă, unde pentru ei nu contează numele adversarului din serie. Sâmbătă CS Beliu a jucat bine trei sfert de meci, a condus cu 2-0, dar în final s-a ales doar cu un punct. Și asta pentru că Victoria Felnac, echipă bună dealtfel, cu pretenții îndreptățite de podium, a avut un finiș roditor, reușind să echilibreze balanța în ultimele 15 minute ale partidei. Mâneran și-a ispășit lunga suspendare și și-a făcut reintrarea cu un gol marcat din marginea careului mic, la o pasă a lui Cotoc. Gazdele au avut și barele propriei porți aliate, acolo șutând Mitu și D. Morariu de la „VI-FE”. Beliu s-a distanțat la 2-0 imediat după pauză, Mașniță fiind cel care l-a învins pe ,,secularul” Floriiiiin Rusu!!! Numai că belenii au fost tot mai incomodați de terenul greu, udat zile-ntregi de ploaie, lucru de care Felnacul a profitat în ultimele zece minute de joc. Mitu a marcat în minutul 83 – promițător băiatul ăsta – și peste patru minute Tomuț a egalat, după care, gata! La vestiare, la duș și la o bere, că cine știe ce mai pățeau belenii dacă mai era timp. Glumesc, pentru că știu – și o știau și cei de le Felnac – ce joacă echipa lui Filipaș. Că belenii le făcuseră zile fripte și-n tur, unde băieții lui Dănuț Mițiți sunt lei! Dealtfel fostul atacant meseriaș, acum antrenor la Victoria Felnac a și semnalat că am fost puțin cam timorați, puțin cam speriați, din păcate, lucru pe care eu nu mi-l doresc și sper ca acest lucru să pot să îl remediez cât mai repede”, în vreme ce Costel Filipaș a explicat că în echipa sa au apărut nesincronizări în defensivă și le-am permis să ne egaleze pe final de meci”

Beliu (antrenor Costel Filipaș): Mitrea – B. Rusu, Jurcă (32 Chifa), F. Bogdan, Hulbăr – Onoc, Cotoc (32 Călăcean) – Mâneran, Purtan, Cohan – Mașniță.

Felnac (antrenor Dănuț Mițiți): Fl. Rusu – Mocan, Tugulescu, Istin, Tomuț – Mitu, S. Măgulean, D. Morariu, Drîglă- Pasăre (81 Merca), Lasc (66 L. Olariu).

beliu felnac

Și norocul face parte din joc

Nici Frontiera Curtici nu mai are turația cu care ne-a obișnuit în tur, lucru paradoxal din vreme ce echipa s-a întărit iarna asta. Cu Remus Lung „vulpoi bătrân” pe bancă, Podgoria Pâncota a jucat de la egal la egal cu ,,grănicerii” și a și reușit în final să scoată remiza. Toate golurile – patru – s-au dat în actul secund, Curticiul marcând două, după care a fost rândul Pâncotei să puncteze tot de atâtea ori. Deta a marcat pentru 1-0, cu un șut la colțul lung din 12 metri, scorul fiind majorat peste cinci minute când gazdele au beneficiat de un penalty. Avrămuțiu a fost faultat în careu de Pușcaș, iar Șulea l-a executat pe Tudosă de la punctul cu var. Avrămuțiu a fost după aia faultat din nou în careu – de portarul advers – Pavel a executat penalty-ul, dar Tudosă a scos, oblindu-și greșeala. Pâncota s-a mobilizat în final, s-au dus peste gazde cu tupeu, Cl. Bălăban a redus din deferență și tot el a egalat când mai erau cam zece secunde din prelungiri, cu un gol la mingea a parcurs axa Pașca, degajere – Bulzan, deviere cu capul la autor. Realitatea este că am luat doar două puncte și trebuie să mergem mai departe și să ne pregătim mai bine”, a comentat Norbert Varga, ,,veteranul” fotbalist de la Frontiera Curtici, care a condus echipa de pe bancă pentru acest meci. Remus Lung, antrenor la Podgoria Pâncota, a fost de părere că E doar meritul băieților că nu au renunțat și obținem un punct pe cât de norocos, pe atât de meritat, zic eu”

Curtici (antrenor Norbert Jozsa): Popescu – Dochița (46 Avrămuțiu), Bercu, Gurban, Blănaru (65 Abrudan) – Al. Pavel (86 K. Varga), Lazea – Deta, Huțanu, Bonchiș (65 Zsogo) – Șulea (80 Lolea).

Pâncota (antrenor Remus Lung): Tudosă – Gligor, Pușcaș, B. Cotoc (72 Al Pașca), Țop – Hera, Steleac – Cl. Bălăban, Pirtea, I. Bălăban (77 Iakob), – Ispas (72 Bulzan).

Nu (mai) trage dom’ Onaca!

Mai sunt și alte grupări care au horoscopul bun în luna lui mărțișor. Șoimii Șimand a scos iar o victorie, de data asta pe teren propriu, contra celor de la Victoria Zăbrani. Vor zice unii, „ce mare șmecherie, că ăia ai lui Pința sunt varză”. Nu mai e chiar așa. Că Leo și-a strâns ceva feciori care știu ce se face cu lopta și acum problema e să se obișnuiască puțin care pe unde fuge, pe unde o dă, pe unde-o primește. Șimandul s-a respectat însă și a dat un gol încă din minutul 9, ca să lămurească problema cu cine e mai îndreptățit la trei puncte. Mandache a încercat o centrare, mingea s-a dus în bară – mai bine! – a deviat taman la Roza, care n-a putut rata din careul mic. Haț, că Zăbraniul a echilibrat tabela după unșpe minute, golul fiind dat în proprie poartă de către șimăndanul Onaca. Au urmat momente mai bune ale oaspeților, dar ce-a contat la pauză e că șimăndanii au avut 2-1 în cont. Petre Măgulean a înscris din pasa lui Sechel și apa a fost mai bună în cele 15 minute de odihnă. Leo le-a zis băieților de la Victoria că pot mai mult, aceștia l-au ascultat și au egalat în debutul reprizei secunde prin Ghergar. Cum? Cu șut în vinclu, normal, că nu-i etapă fără din astea! Dar speranțele celor de la Zăbrani s-au stins peste doar trei minute, când Sechel a făcut 3-2, cu capul, la un corner executat de Martin. Cei de la Zăbrani s-au „tăiat” definitiv, după ce portarul lor – Brutyo – i-a dat din greașeală mingea lui D. Varga de la adversari, care s-a conformat și l-a trimis pe Brutyo s-o culeagă din plasă. Avem jucători de valoare care au rezolvat meciul. Din sezonul viitor ne-am propune mai mult”, a explicat Jany Ruska, antrenorul de la Șoimii Șimand, iar Leo Pința, antrenor la Victoria Zăbrani a spus că eUn scor care nu reflectă aspectul jocului. Sper ca până la meciurile următoare să ne orientăm și să ne așezăm în așa fel încât să nu mai facem aceste greșeli”. Hai Leo, că sunteți mai aproape de ce trebuie. Baftă!

Șimand (antrenor Jany Ruska): Mureșan (73 Galeancu) – D. Varga (73  Cl. Ujoc),  Engelhardt (73 Ujoc), Peia, Onaca – Sechel, Dolga (23 I. Rus), Roza, A. Cordoș (7 Martin), Mandache – Măgulean (73 Ciupuligă).

Zăbrani (antrenor Leo Pința): Brutyo – Costea (75 Țuța), Vizitiu (75 Suătean), Hodan, Stoin (Benescu) – Godoci, Turc (56 Dancă) – Zubașcu (56 I. Varga), Maxim, C. Gîlcă – Ghergar.

simand zabrani

Lei cu bogații, mielușei cu săracii… în puncte

Athletico Vinga a scos o victorie „aur”, metalul nu partidul! Mai ales că adversarul n-a fost unul abordabil, CS Glogovăț fiind mai degrabă o echipă imprevizibilă. Care a smuls punct etapa trecută liderului și acum s-a făstâcit lângă celebra catedrală. N-am derulat filmul jocului, dar jocul a fost echilibrat o oră, până când Sterciuc, cu B.O. ca inițiale la numele mic, a marcat golul care i-a bucurat atât de mult pe vingani. E o demonstrație că în seria asta poate bate oricine pe oricine. Bine, păstrând unele reserve, dar sună fain! Care grupare va sparge tiparel etapa viitoare? Vom vedea!

Vinga (antrenor Vasi Topac): P. Gherghel – Cohuț, L. Zlătar, Drăgulescu, Zavastian – Achim, Cîșlaru(Roșu) – Sterciuc(Suciu), Topac, Rosus – Mateucă(A. Zlătar).

Glogovăț (antrenor Călin Dehelean): Soltezs – Neag, Ianc, Mariș, Ciobanu – Vasilca, Onețiu – Doboș(Diarra), Ruja, Domide(Borhan) – Țîru.

Clasament

liga 4 clasament etapa17

Etichete: Athletico Vinga – CS Glogovăţ 2013 1-0, CS Beliu – Victoria Felnac 2-2, fotbal, Frontiera Curtici – Podgoria Pâncota 2-2, LIGA 4 ARAD, Național Sebiș, Păulişana Păuliş – ACB Ineu II 17-0, Şoimii Şimand – Victoria Zăbrani 4-2, Viitorul Arad – Unirea Sântana 2-1, Voinţa Macea – Victoria Nădlac 4-0
[email protected]. Episodul 38 | Vlad Gheorghe – De la IT la muzică
S-a stins „Flacăra Roșie”… Ziaristul Romulus Dubăț a murit la 54 de ani

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…