Pirtea 3/penalty, Ispas 14, 56 – Doboș 58/penalty, Țîru 79

Frontiera Curtici 2004 – Victoria Felnac 2-0

Dochița 34, Avrămuțiu 72

Voința Macea și Victoria Nădlac au stat.

Etapa viitoare, a 22-a (13 aprilie): Păuliș – Viitorul, Zăbrani – Macea, Glogovăț – Nădlac, Șimand – Vinga, Felnac – Sebiș, Sântana – Pâncota. Beliu și Curtici vor sta.

Aveți grijă de Vezan

Viitorul Arad s-a obișnuit  cu arena „Banatul” din Sânnicolau Mic, că să bată la rând tot ce-ntâlnește în serie, era obișnuită cam de când a început acest campionat, în care are doar o înfrângere și trei remize. Chiar dacă pe Șoimii Șimand nu-i dovedești așa ușor, Vezan și restul trupei lui Gio Catanzariti au făcut-o. De fapt Vezan a făcut-o, că el a dat ambele goluri, deși – știu – nu joacă singur. Dar Ovi e cu execuția, cu glezna fină, că de aia mai vine la fotbal când alții antrenează prin „ȘampionLig”. Oaspeții au fost arțăgoși, s-au luat la luptă la mijloc, dar în minutul 12, Ovi le-a pus mingea în poartă de la douj’ de metri și a rezolvat „1-0”-le pentru Viitorul. Cu toată strădania, Șimandul n-a reușit să-l deranjeze pe Gârlea – băiatul din poarta gazdelor – decât o dată, prin Petre Măgulean, dar timișoreanul și-a făcut treaba pentru care face naveta și a respins.

Și ca să aibă liniște și-n repriza secundă, Vezan a mai dat un gol, destul de repede (min.52), în cazul ăsta pentru că a fost la locul potrivit (adică cam la unșpe metri de poarta adversă) și a dat-o-n poartă cu latul. Mai spun că de fază s-au mai ocupat în prealabil Stoianovici și Bădăuță. Cu 2-0 – care a fost și scor final – Viitorul s-a preocupat să fie păstrată diferența, Soimii având un șut mai cu ștaif, a lui Cordoș, din afara careului, dar a rămas cu am stabilit Ovi Vezan. Care a și spus după meci că la Viitorul „Suntem în grafic, doar la mâna noastră”. Și de la Șimand, căpitanul Andrei Peia a spus-o pe față, că la acest joc  „a contat decisiv calitatea lui Vezan”. Ai grijă Ovi, fă infiltrații, manâncă pizza, sau ce-are bun Gio și hai să vedem dacă vă mai bate cineva în returul ăsta. Că la Șimand, știu cât vrea și ce poate Jany Ruska. Și poate ne arată la anul!

Viitorul (antrenor Flavius Pavel): Gârlea – Stoianovici, Pantea, Munteanu, Topai (78 Bier) – Fl. Gîlcă (78 Sg. Popa), Kocsis – Blickling (84 Narsesovici), Vezan, Rotar (57 Bulboacă) – Bădăuță (84 Catanzariti).

Șimand (antrenor Jany Ruska): Mureșan – D. Varga, Engelhardt, Peia, Onaca – Cordoș, Roza (89 I. Rus) – Sechel, Martin (71 Dolga), Mandache – P. Măgulean.

viitorul simand 1

Cu Mașniță în rolul principal!

Eu tot așteptam o nouă ispravă a celor de la CS Beliu. Și a venit etapa asta. Oau, ce victorie au reușit băieții antrenați de Costel Filipaș! Că adversarul n-a fost unul de duzină, ci un fost lider, Păulișana Păuliș. Care are pe bancă și un antrenor meseriaș, venit de curând, pe nume Lucică Ciba. Numa că belenii le știau baiurile, că și-n tur îi bătuseră, la ei acasă (bine…la Șiria). Ca-ntrun film vechi american, prologul a fost plictisitor, și-a durat toată prima repriză. Numa că după pauză a început acțiunea. Și la Beliu, în rol principal de „killer” a fost Mașniță. Un băiat pe care-l știu de mic, de la Ineu, din trupa cu Șulumberchean, Voștinar și alții (ca la genericul filmelor). Ei bine, Mașniță al nostru – sau al Beliului – a făcut franjuri apărarea adversă și a uzat plasa porții Păulișene de trei ori. Prima dată a făcut-o din penalti, după ce D. Crișan în faultase chiar pe „criminal”. 2-0 a fost pentru Beliu cu un gol de „las-o acolo!”, că Bogdan Rusu n-a avut unde s-o dea din 30 de metri, decât în vinclu! Apoi Mașniță a plasat mingea în poartă cu un șut de pe „16”, după care s-a odihnit puțin, să-și încarce arma. Pe care a mai uzat-o o dată în final de joc – min.87 – când a pus latul la mingea dusă până în careu de Zamă și Cohan. Așa că „Șică” Ciba n-a înțeles nimic, sau poate de abia acum a început să-nțeleagă că are de reglat niște chestii, chiar dacă Păulișul n-are treabă anul ăsta cu primul loc. Costel Filipaș cred c-a mai dat un ceaun (deși a trecut ziua lui), sau ar mai fi putut să o facă, savurând filmul cu acțiune atât de reușită, în care protagonist a fost Mașniță. Antrenorul Beliului a și subliniat că În repriza a doua a fost o singură echipă pe teren”. A fost și Păulișul acolo, dar i-ați făcut voi invizibili, c-atunci când sunteți toți, sunteți calmi și nu vă șicanează arbitrul, vă iese filmul bine. Bravo!

Beliu (antrenor Costel Filipaș): Mitrea – Rusu, F. Bogdan, Călăceanu, Hulbăr – Morar (76 Zamă), Purtan – Popovici (63 Cohan), Cotoc, Chifa, Mașniță (87 Moise).

Păuliș (antrenor Lucian Ciba): Toma – Calancea, Crișan, Pleșca, Varga – Berar (72 I. Bogdan), N. Marc, Schinteie, Găvrilaș – Moldovan, Brândușe (72 C. Morariu).

beliu paulis

Nu l-ați „împușcat”, v-a executat!

Veniți weekendul trecut cu mâna goală de la vecinii din Sântana, Frontiera Curtici s-a încordat să fie o gazdă feroce pentru Victoria Felnac, o echipă „grea” dealtfel, pe orice teren. Mai bine de jumate de oră s-a jucat care pe care, până ce s-a activat Avrămuțiu pe „modul de gol”. În minutul 34, i-a pus mingea pe cap lui Dochița, de-abia intrat, dar dacă tot a venit așa bine mingea, a dat-o tot bine, în poartă. „VI-FE” s-a-ncordat puțin și Lasc l-a-ntins serios pe Popescu,  – portarul gazdelor – dar fără să fie gol, pentru ca Pasăre, să alunece în încercarea de a urmări mingea. Și Frontiera și-a păstrat suveranitatea, reușind să mai penalizeze odată defensiva Felnacului și implicit poarta lui Florin Rusu. Scorul a fost majorat de Avrămuțiu – normal! – al cărui servant pe nouă metri a fost Gurban. Și eroul Curticiului, cam meci de meci, i-a produs și o eliminare lui Țugulescu, care ca ultim apărător n-avea cum să-l oprească pe meseriașul atacant, care scăpa singur.

Bucuros de rezultat – cum altfel? – Norbi Jozsa, antrenor la Curtici, a spus că „Am fost o echipă în adevăratul sens al cuvântului”. În vreme ce Dănuț Mițiți, vechiul meu prieten ce antrenează Felnacul a precizat că Le-am zis băieților că trebuie să-l controlăm pe Avrămuțiu și exact Remus a fost omul meciului, ne-a executat”. Dane, eu în loc „să-l controlăm”, am citit „să-l împușcăm”. Dar și așa, Avrămuțiu tot vă executa. Că (iar) a fost ziua lui…bună!

Curtici (antrenor Norbert Jozsa): Popescu – Huțanu, Bercu, Blănaru, Zsogo (31 Dochița) – Al. Pavel, Lazea – Deta, Avrămuțiu (87 Abrudan), Lolea – Sulea (57 Gurban).

Felnac (antrenor Dănuț Mițiți): Fl. Rusu – Mocan, Țugulescu, Istin, Tomuț – Mitu, D. Morariu, S. Măgulean, Drîglă – Lasc, Pasăre (68 Leucuța).

Pirtea se simte-n largul lui unde a pășit în fotbal

Pe arena unde în urmă cu zece ani se jucau meciuri din eșalonul secund, Podgoria Pâncota a reușit un nou succes – al treilea consecutiv – contra celor de la CS Glogovăț, un adversar care nu s-a predat ușor. Asta o spune și scorul final, 3-2, deși la zece minute după pauză, gazdele conduceau cu 3-0! Trupa antrenată de Remus Lung a început practic jocul de la 1-0, pentru că Pirtea a înscris în minutul 3, din penalty, tot el fiind cel faultat de Ianc. Glogovățul a ratat în schimb o astfel de lovitură, prin Onețiu, pentru ca spre sfârșitul primului sfert de oră, Pâncota să se distanțeze la 2-0, în urma unei faze create de Pirtea și Mihoi și finalizată de Ispas. Jucător care a „recidivat” în actul secund, marcând în minutul 56 din pasa lui Pirtea. Oaspeții au marcat și ei, prin Doboș, care a transformat un nou penalty primit, pentru ca scorul să se strângă la un gol diferență, după reușita lui Țîru din minutul 79. A urmat un final aprins, dar nu s-a mai schimbat nimic pe tabelă, Pâncota trăind clipa magică a unei echipe neînvinse în etapele jucate în acest an.

„MVP”-ul meciului a fost experimentatul jucător George Pirtea (27 ani), pe care nu-l deranjează faptul că „muncește” în weekend în eșalonul patru. Atacant în „linia de trei” din spatele vârfului, Pirtea a explicat că Sunt liniștit la Pâncota, am din nou plăcerea de a juca fotbal, mă bucur de aceste 9 puncte făcute în ultimele trei meciuri și încă toate meritate”.

Pâncota (antrenor Remus Lung): Tudosă – D. Gligor, Pușcaș, Vl. Cotoc, Iacob – Cl. Bălăban, I. Bălăban – Steleac, Pirtea, Mihoi(Neamț) – Ispas(Bulzan).

Glogovăț (antrenor Călin Dehelean): Soltezs – Neag(Diarra), Mariș(Vasilca), Ianc, Ruja – Domide(Ciobanu), Doboș – Onețiu, Țîru, Cl. Vereș – Păulin(Borhan).

Știli și-a „antrenat” jucătorii pe o arena dragă lui

Ce altceva putea să facă Știli Abrudean cu jucătorii săi de la Unirea Sântana? Să-i urmărească cum joacă într-un meci pe puncte cu regim de ,,meci test”. Copiii de la Național Sebiș – antrenată în liga trei de Știli – s-au străduit să nu ia multe, dar tot au luat cinci! La pauză a fost 0-2, cu goluri Olteanu și Abraham, pentru ca după pauză, Sântana să fie mai productivă, grație golurilor marcate de Filimon și Kozma, de două ori. Nici nu l-am mai sunat pe Știli pentru concluzii, că sunt de prisos. Că la Sebiș, asta e anvergura anul campionatul ăsta.

Sebiș (antrenor Marin Balint): Drăgoi – Marta, Karmanoczky, Faur, Onoc – Lingurar, Alb – Feieș(Brad), R. Florea, Buia(Bogdan) – Indreica(Bucur)

Sântana (antrenor Adrian Abrudean): Mureșan- Ursoi(Paven), Politic, Ali Tolmbaye(Bortiș), Nistor – Copil, Simion – Olteanu(Kozma), Filimon(Marc), Burlă – Abraham(Pașca).

Întâi la piață și-apoi la fotbal!

Sâmbătă dimineață m-am întâlnit cu Leo Pința în Piața Mică. Și i-am strigat „Leo, ești cel mai bun antrenor din Arad, dar nu bați pe nimeni!”. „De astăzi începem să facem puncte” mi-a spus Leo. Și Victoria Zăbrani s-a dus acasă la Athletico Vinga și a bătut-o cu 2-0, cu câte un gol de repriză, date de Stoin și Godoci. Și mă gândesc că n-a fost chiar ușor. Da Vinga n-are – sau îs puțini – jucători cu experiență, bravo lor că încearcă, își joacă șansele cum pot ei mai bine. Dar e greu, știu Vasi…În schimb la Zăbrani, sunt ceva „cunoscuți”, iar Leo știe și muncește să-i lege. Cât de bine, văd eu „live” sâmbătă, că Leo m-a chemat la „super-meciul” Zăbrani-Macea. Mă duc, că nu-l dă pe „Eurosport”! Sper să nu fie „tusea cu junghiul”, că atunci plec la boltă să beau o izmă!  Vă povestesc eu lunea viitoare. Pa!

Vinga (antrenor Vasi Topac): Krajcar – Mateucă, Sterciuc(Suciu), Zlătar, Topac – Drăgulescu, Cohuț – Cîslaru (Zavastian), Achim, Grozavu – Rosus (Roșu).

Zăbrani (antrenor Leo Pința): Brutyo – Fărău (Zubașcu), Hodan, Turc (Vizitiu), Benescu – Godoci, Maxim – C. Gîlcă, Cleuța (Costea), Stoin (I. Varga) – Ghergar (Goia).

Clasament:

clasament liga 4 etapa 21

Etichete: Athletico Vinga – Victoria Zăbrani 0-2, CS Beliu – Păulişana Păuliş 4-0, fotbal, Frontiera Curtici 2004 – Victoria Felnac 2-0, LIGA 4 ARAD, Național Sebiș – Unirea Sântana 0-5, Podgoria Pâncota – CS Glogovăţ 2013 3-2, Rezultatele etapei a 21-a, victoria nadlac, Viitorul Arad – Şoimii Şimand 2-0, vointa macea
[ACTUALIZARE] Tânărul dat dispărut din casa de tip familial „Robert Blum” de la Lipova a fost găsit în gara din Arad
PSD va propune un parcurs predictibil pentru introducerea salariului minim european în legislația românească

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…