Țuța 63, Maxim 90+3 – Cernat 16, Brândușe 39/penalty

Victoria Nădlac – Frontiera Curtici 2004 2-6

Unirea Sântana – Athletico Vinga 1-0

Savin 90+4

Etapa viitoare (23 martie): Viitorul – Ineu, Sebiș – Nădlac, Curtici – Glogovăț, Macea – Sântana, Vinga – Felnac, Beliu – Zăbrani, Păuliș – Șimand. Pâncota stă.

Ineuanii de la Beliu mai buni ca africanii de la Ineu

Dacă ăi mari de la ACB Ineu au pierdut acasă, 0-2, cu o zi înainte, și-ăștia de la echipa secundă au repetat scorul. Tot acasă, contra vecinilor și rivalilor de la CS Beliu. Oaspeții s-au montat suplimentar, dacă mai era cazul, ca să-i facă un cadou antrenorului lor, Costel Filipaș, c-a fost ziua lui. La mulți ani, mister! Ei, da Ineu’ o fi vrut să bată, că i-a pus la lucru și pe africanii ce-s eligibili (unii) la liga trei. Și-or fost cinci: Bekono, Kone, Banam, Ndoye și Toure, da diferență tot nu s-a văzut între echipe. Că Beliu, chiar fără „Moro” Purtan suspendat, știu jocul, pun probleme oricui. Plus că oaspeții au și un portar meseriaș – Mitrea – care a scos tot.

Și ca să fie odihna mai faină, belenii au dat ei gol în minutul 42, prin Cohan – șut din 14 metri pe colțul lung – după ce la fază au mai muncit Mâneran și Mașniță.

Și ca să lămurească că-s ăi mai buni din zonă, Beliu a marcat repede și după pauză, prin Călăceanu, ,,cap” la o centrare a lui Hulbăr. Io mă-ncurc deja care de unde îs, că-s prea mulți care or jucat la Ineu, chiar Costel prestând nu demult la oraș. „A fost un meci bun, echilibrat, o luptă la centrul terenului, foarte puțin s-a jucat la porți”, a zis Teo Mihuț, antrenor la ASCB Ineu, în timp ce Costel Filipaș a precizat că Sunt foarte mulțumit de băieți contra unei echipe care face doar fotbal, pe când la noi majoritatea îmbină serviciul cu sportul”

Ineu (antrenor Teodor Mihuț): Coman – Temian (61 Miculaiciuc), Clipotă, Șerban, Bekono – Kone (71 Haniș) – Banam (81 Sabău), Spătaru, Ndoye, Ioniac (81 Oprean) – Toure.

Beliu (antrenor Costel Filipaș): Mitrea – Rusu, Călăceanu, Bogdan, Hulbăr – Onoc, Cotoc (79 Morar) – D. Mâneran (84 Popovici), Cohan (84 Jurcă), Chifa (77 Ardelean) – Mașnițâ.

Trebuie să știi când și cum să joci

CS Glogovăț și Voința Macea și-or tot dat pe goluri sâmbătă, de parcă a fost ceva festival de profil. Gazdele au mâncat terenul să scoată punctele, dar nici Macea n-au fost novice. Sunt în formă băieții lui Ruben. Și-au dat ei autogol prin Veliciu în minutul 24, dar s-au mâniat și au punctat de trei ori prin Băd și Lakatos, iar după ce au condus cu 2-1 la pauză, s-a echilibrat și raportul autogolurilor, Șoltezs „făcând” 1-3! Acum, știu de la sursă (antrenorul), că măcenii au „duracellul” bine dimension și fug toate cele 90 de minute. S-or fi lăsat pe călcâie, că „Vladi” a revenit și a dat patru goluri din minutul 70 până în 90+2! Îi amintim pe „executanții” gazdelor și aici: Ianc, Mariș, Țîru și Doboș.  Așa că meciul s-a încheiat cu un 5-3 de toată frumusețea, deși măcenilor nu le-a picat bine pățania din ultima tremie din joc. De asta-i fain însă forbalul la județ.

Glogovăț (antrenor Călin Dehelean): Soltezs – Neag, Ianc(Cosma), Mariș, Ciobanu – Nicoli(Păulin), Doboș – Vasilca, Vereș, Țîru(Borhan) – Onețiu.

Macea (antrenor Ruben Pîncotan): Stănilă – Ardelean, Cati, Busuioc, Kiss(Brandabur) – Trif, Șiclovan – Fritea(Malița), Lakatos, Veliciu(Gavrilaș) – Băd.

Bravo Leo, la mai mare!

Oooo, trăiți domnul Leo! Ați început să faceți puncte. Știam eu că Victoria Zăbrani nu va mai fi în scurt timp victimă în acest retur. Și sper să nu mă înșel, că știi că țin de mic la tine! La Păulișana Păuliș s-au făcut schimbări săptămâna trecută. Și (poate) acest lucru s-a simțit în presația de sâmbătă. Vasilică Georgiu a fost schimbat pe banca tehnică cu Lucian Ciba. Interesantă schimbare, dar știe Florentin ce planuri are la gruparea de pe Valea Mureșului. Eu știu că amândoi sunt meseriași, da Lucică e ceva mai versat, că e mai vechi în breaslă. Oaspeții au condus cu 1-0 din minutul 13, prin reușita lui Cernat, cu capul, din doi metri, la un corner bătut de Varga și minge dată mai departe de Brândușe. Ultimul a marcat pentru 0-2, în minutul 39, din penalty. După pauză, Zăbraniul a fost mai legată în idei și a redus scorul tot printr-un gol marcat din doi metri, Tuța fiind fericitul realizator, dar mingea a ajuns aici de la o lovitură liberă executată de Maxim, balonul lovind și bara. Oaspeții nu s-au panicat, P. Varga a fost în fața golului de 1-3, dar a ratat singur cu portarul Brutyo. „N-ați reușit voi? Las că dăm noi atunci!” și-au zis băieții de la Zăbrani și Maxim a rezolvat golul egalizator, cu execuția etapei, șut din lovitură liberă de la 27 metri, bară la „păianjen” și gol!

„Părerea mea e că rezultatul de egalitate este unul care prezintă realitatea din teren”, a spus Leo Pința, antrenorul de la Victoria Zăbrani. Va fi destul de dificil să încerc să schimb ceva în următoarele jocuri. Dar măcar mentalitatea vreau să o schimb, ca să nu mai tratăm cu seninătate anumite aspecte din joc”, a spus nu chiar cu voce plină, antrenorul de la Păuliș. Dar știe Lucică Ciba ce are de făcut.

Zăbrani (antrenor Leo Pința): Brutyo – Costea, Hodan, Vizitiu (61 Turc), Benescu (67 Stoin) – Fărău (46 Godoci), C. Gîlcă – Fl. Dancă (46 Cleuța), N. Maxim, Zubașcu (46 Țuța) – Ghergar.

Păuliș (antrenor Lucian Ciba): Toma – E. Calancea, Cernat, Pleșca, C. Morariu (61 Berar) – Gavrilaș (61 Hrîncescu), Schinteie (68 Marc), G. Pop, P.  Varga – Brândușe, Moldovan (82 Crișan).

Ca-ntre doi foști „miniștri” ai apărării

Eu din disputa asta, am de zis în primul rând un lucru. Adică să salut doi antrenori, Remi Lung – la Podgoria Pâncota și Marin Balint – la Național Sebiș, doi fundași cum nu mai are Aradul în ziua de azi. În dulelul dintre cele două echipe, Pîncota s-a impus lejer (4-1), asta și pentru că sebișenii merg în acest retur pe o echipă cu copii, pe care-i rodează pentru un eventual alt sezon în liga patru. Numai că pentru asta, Sebișul trebuie să facă puncte, că 8 sunt puține, te duci cu ele înapoi de unde ai venit. Ca și Pâncota, Sebișul a însemnat ceva în fotbalul national, sunt orașe, ar trebui să posede „caș” să susțină performanța. Măcar în liga patru, deși eu – cel puțin – le aștept mai sus, în „Liga celor o sută”!

Pâncota (antrenor Remus Lung): Tudosă -Pașca, Gligor, Pușcaș, Țop (Neamț) – Hera (Mihoi), Steleac (Iacob) – Cl. Bălăban, Pirtea, I. Bălăban (Bulzan) – Ispas (Ștefan).

Sebiș (antrenor Marin Balint): Drăgoi – Marta (Dance), Karmanoczky (Bucur), Faur, Feieș – Hadăr, Alb – Dragoș (Indreica), Lingurar (R. Florea), Buia – Muntean (Cherchejianu).

A fost, sau n-a fost?

A fost în etapa asta și un derby strâns, dar presărat cu destule ingrediente ce-s uzate la fotbal. Victoria Felnac a fost vizitată de Viitorul Arad, liderul ce-n urmă cu o etapă pusese la respect altă pretendentă la primul loc, Unirea Sântana. Oaspeții au plimbat mingea mai mult pe timpul primei reprize, una în care au fost doar două faze mai răsărite – câte una la fiecare poartă – cu Bădăuță șuteur fără rezultat de la Viitorul și Drîglă, inexact la ultima pasă la marginea careului oaspeților. Un dezechilibru în economina jocului, s-a produs în minutul 41, când la un duel fizic între Vezan și Istin, ultimul, căzut la pământ a schițat o încercare de ripostă cu piciorul asupra mijlocașului de la Viitorul și „centralul” Nicoraș i-a dat „roșu” lui Istin.  Numai că și fără căpitan, „VI-FE” a jucat (chiar mai) bine în actul secund, dar Viitorul s-a strîns bine și ba chiar a reușit să iasă bine din presiune, marcând golul victoriei atât de importante. Vezan a centrat și Sergiu Popa a marcat cu capul. Felnacul n-a reușit să revină pe tabelă, deși Lasc a avut o ocazie bunicică, dar și arădenii ar mai fi putut da gol prin tinerii mânji Blickling și Narsesovici, care au ratat. Marius Bătrân, președinte la Victoria Felnac, a spus că Istin a fost eliminat gratuit, până la urmă au recunoscut și domnii arbitri la final, după ce au văzut imaginile înregistrate”, de la Viitorul Arad oferind declarații Gio Catanzariti, șefu cu banii, care a fost de părere că Ei nu ne-au pus mari probleme, până la urmă noi ne-am atins scopul și suntem fericiți”. Normal! Că viața e roz pe primul loc!

Felnac (antrenor Dănuț Mițiți); Rusu – Mocan, Tugulescu, Istin, Tomuț –  Mitu, Măgulean (86 Merca), L. Olariu (77 Lasc),  D. Morariu, Drîglă – Pasăre.

Viitorul (antrenor Flavius Pavel): Gârlea – Stoianovici, Pantea, Munteanu, Topai – Gîlcă (66 Kocsis), Sg. Popa – Blickling, Vezan, Bulboacă (61 Narsesovici) – Bădăuță (81 I. Pașcu).

felnac viitorul

Șase! Deschideți Frontiera!

Ba, a mai fost un derby etapa asta. Ai,ai, îmi amintesc – ca tânăr jurnalist – că la un meci Curtici – Nădlac, am stat baricadați în vestiar, eu și arbitrii, localnicii fiind furioși că a bătut atunci Nădlacul. Un „Aro” a tras în gura vestiarului, noi am ieșit și am sprintat până în mașină, dar tot am luat niște umbrele peste umeri, că eu îș înalt și n-au ajuns la cap! Sâmbătă, la dulelul dintre Victoria Nădlac și Frontiera Curtici, n-a mai fost cazul de lupte de vestiar. Curticiul are echipă de altă anvergură și s-a impus cu un lejer 2-6, cu „duble” Șulea, Avrămuțiu și Dochița. Nădlăcanii și-au pus și ei în cont două goluri – Denis Dancă și Bukva – adică, per total, au marcat meseriașii din cele două echipe. Frontiera e acolo, a patra și stă la pândă să sară mai sus, că e scurtă distanța spre top. Iar Nădlacul, are ea calcule de puncte cu trupele de la mijloc în jos și așa cum știu echipa, dar și pe antrenorul Cornel Nădăban, se poate.

Nădlac (antrenor Cornel Nădăban): Cighirean – Sturz, Kocsis, Perța(Nemeș), Sinkovicz(Popovici) – Taloș, Beracko – Coriteac, D. Dancă, Mazuch(Ov. Bozian) – Bukva.

Curtici (antrenor Norbert Jozsa): Popescu – Zsogo(Gurban), N. Varga(K. Varga), Bercu, Deta(Abrudan) – Lazea, Al. Pavel – Huțanu(Dochița), Avrămuțiu, Bonchiș – Șulea(Blănaru).

nadlac curtici

Până la urmă basca a zburat în aer!

La meciul dintre Unirea Sântana și Athletico Vinga era fain să stai în preajma băncii gazdelor și să-l urmărești pe Știli Abrudean cum dă cu basca de pământ. N-o avut bască, dar era fain să posede una. Că Sântana a ratat atât de mult, că nici Știli, care a jucat „o mie de meciuri” și a antrenat în alte „o mie”, n-a avut șansa să vadă ratări din doi metri, din centru, din unghi, să vadă cum ai săi Stanciu și Kozma au dat câte o bară. Ratangii au fost – îi pârăsc acum – Kozma, Stanciu, Abraham, Olteanu și Pașca, dar până la urmă Știli a „dat” cu basca în aer, pentru că echipa sa a dat – în sfârșit – un gol în al patrulea minut de prelungiri. Cam la ultima fază aprinsă la poarta adversă. Copil a centrat lung din corner, Abraham a reluat cu capul, portarul Gherghel a respins, dar Savin a fost acolo și a băgat mingea în poartă dintr-un metru. 1-0, victorie, suntem încă pe-acolo, și-au spus cei de la Sântana. Vinga și-a jucat cartea, că doar n-a venit la o echipă cu pretenții să o domine, să o bată. Nu! Dar Athletico merită aprecieri, pentru că și pentru eu punctele contează. N-a fost acum, dar poate „autobaza” va fi mai productivă în altă deplasare. „Am dus mingea bine, prin joc constructiv, până la 20 de metri de poartă, dar am ratat nepermis”, a spus Știli Abrudean după joc. Ia-ți bască Știli, da-ți doresc să ai ocazia să dai cu ea numa în aer, nu de pământ. Vasi Topac, care antrenează dar și joacă la Vinga, a recunoscut că Nu am venit cu intenția de a ne apăra la Sântana, doar că așa ne-a dus jocul…Mai aveam de rezistat vreo 60-70 de secunde”. Nu-i bai, Vasi, capul sus și spor la puncte!

Sântana (antrenor Adrian Abrudean): Mureșan – Ali Tolmbaye, Burlă, Nistor (75 Stanciu) – Politic (46 Bortiș), Simion, Copil, Ursoi (64 Savin) – Olteanu (60 Marc), Abraham, Pașca (46 Kozma).

Vinga (antrenor Vasi Topac): P. Gherghel – Cohuț, Zlătar, Drăgulescu, Zavastian – Cîșlaru, Topac, Grozavu, B. O. Sterciuc – Mateucă – Roșu (88 Suciu).