UTA – FC VOLUNTARI 4-3 (1-2) | Și acum se mai marca dacă se mai juca!

uta fc voluntari

UTA – FC VOLUNTARI 4-3 (1-2)

Au marcat: J. Pedro (38, 90+6), Omondi (50), Tudorie (79) – Nemec (28), Armaș (45+1), Merloi (90+2).

18.03.2024, ora: 17,30, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12°C, spectatori: 8000.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Căpușă, Conte (46 Stolnik), Benga, Diogo (77 Lopez) – Freitas (34 J. Pedro), Mihai – R. Pop(46 Omondi), Fabry(70 Tudorie), Micovschi – Luckassen.

Pe bancă: Kucher – Iurasciuc, Trif, David, Vulturar, Morar.

Cartonașe galbene: Omondi, J. Pedro.

Voluntari (antrenor Florin Pârvu): Fernandez – Turda, Matricardi, Armaș – Boboc, Crepulja, Rață(76 Cascini), Aliji (86 Merloi) – Dumiter (60 Carnat), Nemec, D. Andrei.

Pe bancă: Vâlceanu – Munteanu*, Ciobanu, Droppa, Cocian, Voican*.

Cartonașe galbene: Turda, Merloi.

Arbitri: Marcel Bîrsan – Radu Ghinguleac (ambii din București), Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Florin Mazilu (Satu Mare).

Arbitri VAR: Viorel Fluieran (Craiova), Alexandru Filip (Constanța).

Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare)

Delegat LPF: Marian Ivan (Brașov).

Bafta ține cu cei puternici

Era greu să te aștepți ca un meci din debut de „play-out”, jucat luni după amiaza, când nu toată lumea cu abonament ajunsese de la lucru, să fie atât de disputat, să aibe atâta suspans. UTA și FC Voluntari au oferit de regulă meciuri terne, cam jumătate din ele încheiate cu remiză. Dar de data asta s-a jucat total altceva. S-a jucat care pe care.

Debutul meciului nu anunța „schimbări majore” față de alte lupte amintite. S-a jucat mai mult în zona cercului de la centrul terenului, doar o gafă a lui Conte făcută în minutul 3 era să coste, dar Benga a făcut o deposedare de manual la Dumiter, care intra singur în careu. UTA a avut și 3-4 minute când a avansat cu fundașii la centru, dar asta n-a ținut decât până spre finele primului sfert de oră.

Și de atunci, tot mai evident a fost faptul că echipa reactivă este FC Voluntari, în timp ce UTA a părut fără vână, lentă și prea gânditoare. Ilfovenii au știut una și bună. Ai mingea, fuga repede cu ea spre careul advers. Și filosofia asta a produs gazdelor multe suferințe. Boboc i-a centrat din dreapta lui Nemec, acesta a pus capul din șapte metri, dar Iacob a scos mingea de sub transversală. La un minut, Doru Andrei a pătruns ușor pe stânga, a trimis mingea în fața porții, Conte a luftat (băiatul ăsta e horror după ce e revenit din suspendare), Boboc a șutat din unghi închis, iar mingea a șters bara transversală. Voluntariul și-a continuat asalturile în careul advers, Boboc i-a pus mingea pe cap și lui Armaș, dar mingea reluată de masivul fundaș a lovit și ea transversala! Până la urmă „celeștii” din vecinătatea capitalei tot au marcat, în urma unei faze petrecute în minutul 28. Aliji a centrat din colțul stâng, pe ,,bara a doua” lui Turda, acesta a plasat mingea cu capul spre bara din dreapta lui Iacob, iar Nemec a deviat tot cu capul, dintr-un metru, mingea în poartă

Roș-albii lui Mircea Rednic au încercat să-și scuture fața și chiar și-au revenit – măcar moral – grație unui gol căzut din…gheata lui J. Pedro și umărul lui Armaș, din care mingea șutată de pe 18 metri a intrat în plasă, pe mijlocul porții. Numai că suporterii arădeni n-au avut parte de o pauză liniștită, pentru că Voluntariul și-a preluat avansul de un gol, chiar în primul minut de prelungiri. Tot după un corner – cum antrenați băieți fazele fixe? – Doru Andrei a centrat din dreapta, iar Armaș a trimis mingea cu capul în poartă, jos, în stânga lui Iacob, de lângă un Conte în transă

Nici Rednic n-a avut pauză liniștită, l-a reținut în vestiar pe Conte, l-a trimis la treabă pe Omondi și bine a făcut. Că jucătorul kenyan a reușit să egaleze în minutul 50, cu un cap din șase metri, profitând de centrarea bună a lui Fabry și marcajul prost a fundașilor adverși. Baiul e că cei de la Voluntari și-au continuat tirul de parcă au fi vrut să mute poarta arădenilor. Pentru că oaspeții au tras de 22 ori la poarta UTA-ei, lucru pe care nu-l consemnezi așa de des! Doru Andrei a zguduit bara transversală a porții lui Iacob cu o ghiulea din lovitură liberă de la 30 metri și tot el l-a încercat (greu) pe portarul gazdelor, cu un nou șut din 22 metri, la continuarea fazei. Numai că față de prima repriză, cei ce au prestat pentru UTA au făcut-o mai bine, iar echipa s-a străduit să țină piept unui adversar dificil. Și asta le-a adus răsplată arădenilor. În minutul 79, la un atac pozițional, Omondi a pasat din centru, din preajma liniei de „16”, spre stânga, lui Micovschi, acesta a preluat a pătruns scurt pe bandă, a centrat „tăiat” în gura porții, de unde Tudorie, venit la întâlnire, a deviat mingea cu capul, pe colțul lung, jos la rădăcina barei, salutând bucuros publicul pentru primul gol marcat la noua sa echipă. Au trebuit șase minute ca bucuria să fie confirmată și de VAR, dar UTA a avut în sfârșit avantaj, 3-2!

Rednic a avut unele „mesaje” față de „amicii” care l-au mai admonestat pe parcursul jocului s-a răfuit și cu banca de rezerve adversă, dar și-a schimbat din nou mimica în minutul doi de prelungiri al partidei, când Voluntari a egalat. Carnat a pătruns și a centrat din stânga, pe partea opusă, unde a apărut Merloi, nemarcat, care a pus capul din plonjon și … punct și de la capăt! Totuși, n-a fost (un) punct pentru Voluntari, pentru că Joao Pedro a mai scos un șut din bagaj, tocmai în minutul 90+6! La primul și singurul corner de care UTA a beneficiat, Micovschi a executat, Lopez a reluat cu capul spre poartă, Armaș a respins pe 17 metri, de unde Pedro al nostru a plesnit mingea din prima și „obiectul” a poposit în poarta lui Fernandez, în stânga acestuia, lângă bară!

Ei, ce să mai spui la un astfel de meci, cu astfel de deznodământ, fericit pentru toată suflarea „roș-albă”?

Că a fost o dispută în afara tiparelor ce se derulează pe la noi prin Superliga. Că primul „11” la care a apelat Rednic a fost unul „corect”, cu piese puse pe locul lor. N-au fost toate în normativul știut, n-a fost bai. Că de asta au venit și alții la Arad. Rednic a schimbat pe cine și cu cine era de pus în loc. Pentru că pe „turbionatul” Conte îl puteai înlocui doar cu Stolnik, pe amețitul Freitas era logic să-l schimbi cu J. Pedro (doar nu cu unul din copiii David sau Vulturar), Ariel fiind ținut în caz că era nevoie de o altă soluție în defensivă. La Rareș, Omondi era calificatul pe post, iar pentru a da gol, era normal să-ți bagi „milionul de oiro” – Tudorie fiind longilin, fâșneț și cu execuție. Așa că inspirația a venit logic, din ce ai prin curte. Dar bravo celor ce au intrat, bravo celor ce au rămas și bravo tuturor roș-albilor că au rezistat „luptei de gherilă” la care au fost supuși. Și sub „focurile automate” ale Voluntariului, au ieșit victorioși, că și bafta face parte din joc, în geneneral spunându-se că norocul ține cu cei puternici.