Marius Copil a pătruns în sferturi la turneul din Mouilleron le Captif

marius copil adev

Așa cum era de așteptat arădeanul Marius Copil l-a întâlnit azi în optimile turneului de la Mouilleron le Captif, dotat cu premii totale de 92.040 euro pe italianul Paolo Lorenzi, favoritul zece al turneului care a trecut ieri de francezul  Rayane Roumane locul 411 ATP în minim de seturi 2 – 0. Confruntarea de azi a fost una echilibrată, în primul set arădeanul a cedat primul set cu 6 – 2. Copil (28 ani, 90 ATP) a obţinut victoria la capătul unui meci care a durat două ore şi 12 minute, după ce a condus cu 4 – 2, apoi a salvat o minge de meci la 5-6 în tiebreak-ul setului secund, la 6-5 pentru italian. Copil fusese condus şi cu 5-2 în tiebreak, dar a reuşit să revină în meci, dominând  apoi setul decisiv.Sportivul legitimat la CSM Arad a reuşit 8 aşi şi a avut o singură dublă greşeală, în timp ce Lorenzi (37 ani, 118 ATP) a contabilizat 6 aşi şi 6 duble greşeli.

A fost în final Marius Copil –  Paolo Lorenzi,  2-6, 7-6 (6), 6-2. Marius şi-a asigurat un cec de 2.480 euro şi 18 puncte ATP. Marius Copil, al şaselea favorit, va juca în sferturi cu învingătorul dintre italianul Jannik Sinner (18 ani, 127 ATP) şi cehul Lukas Rosol (34 ani, 152 ATP).

Articol asociat:

Marius Copil s-a calificat în optimile turneului de la Mouilleron – Captif din Franța

Etichete: Arad, atp, Jannik Sinner, Marius Copil, Rosol csm
83 de trasee DISPAR de pe harta transportului public arădean începând din decembrie! Florin Tripa: „CJA trebuie să organizeze licitația traseelor de transport în favoarea cetățenilor, nu a firmelor de casă“
UTA joacă un amical la Bekescsaba, iar meciul va fi, în premieră, LIVE pe YouTube