Aveți vreo explicație pentru remiza asta? PETROLUL-UTA 1-1 (0-1)

 petrolul-uta 1-1
Distribuie:

  • Superliga, play-out, etapa 7 | PETROLUL-UTA 1-1 (0-1)
  • 03.05.2026, ora: 18,15, stadion: „Ilie Oană”, teperatura: 14°C, spectatori: 4000.
  • Au marcat: Grozav 90+7/penalty – Benga 12.

Petrolul (antrenor Mehmet Topal): Bălbărău – Diogo (81 Ricardinho), Papp, Roche, A. Dumitrescu – Dongmo (82 Hanca), Jyry – R. Pop (72 Boțogan), Rafinha (66 V. Gheorghe), Grozav – Chică-Roșă (46 Aymbetov).
Pe bancă: Krell – Prce, Ignat, Marian, Ludewig, Boateng, Mateiu.
Cartonașe galbene: Diogo, Papp. 


UTA (antrenor Adrian Mihalcea): Gorcea – Iacob, Poulolo, Benga, Van Durmen – Odada, S. Mino (83 Hrezdac) – Abdallah (89 Stolnik), Roman (77 Tzionis), Țăroi (83 Ciubăncan) – Coman.
Pe bancă: Tordai – Pospelov, L. Mihai, Popescu, Hrezdac, Tolcea, Ciubăncan.
Cartonașe galbene: Roman, S. Mino.


Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) – Marius Badea (Râmnicu Vâlcea), George Duță (Bacău). Rezervă: Ionuț Coza (Cernica-Ilfov).
Camera VAR: Iulian Dima, Cristina Trandafir (ambii din București).
Observator FRF: Liviu Ciubotariu (Galați)
Delegat LPF:  Viorel Ilinca (Pitești).


Aveți vreo explicație pentru remiza asta?  

Eu, ca și cronicar, greu accept scorul ăsta final. D-apăi ca și utist pătimaș! Pe bune, nici nu am chef de scris! Dar, musai, că meseria de gazetar include și meciuri din astea. Iau întâi bâta de baseball și dau! Virtual, normal! Băieți, pe bune, nu se poate! În paranteză vă zic, mai am semne de exclamare! 

Cum frast să nu luați trei puncte de la „sărakii” ăstia? Nu cred că ați avut echipă mai accesibilă în deplasările de până acum. Cei de la Petrolul au fost „var-ză!”, nu-i așa Alex, nu-i așa Aline? Ok, le-ați dat gol cumva, cu minge intrată de-o palmă, corner Roman, reluare Benga din fața careului mic. Da ați făcut 0-1 și asta a fost bine! Bravo UTA pentru reușită. După asta, v-ați ținut bine în jumatea lor, „v-au mâncat din palmă”, era clar că sunteți mai buni. Din minutul 30 au ajuns și ultrașii de la Arad, aveați și atmosfera asigurată. Da ce-ai făcut „Richie” în minutul 30? Ești fotbalist, Odada tată? Și Miki – fizioterapeutul – dădea gol, singur, din zece metri!  Dar tu bro, ai dat peste! Cum ai reușit?  

Ok, i-ați lăsat apoi pe „lupi” să paseze, dar cu limită linia imaginară de la 25 metri de careul vostru. E adevărat, acolo nu contează cât o freci, nu se punctează impresia artistică. Ah, vorbind de asta, pe ansamblu, meciul a fost jale! Repet, JA-LE! Hai să zic de șutul lui Rareș al nostru, dar îmbrăcat în galbenul lor. Șut pe mijloc, în brațe la Gorcea. Și mai zic că „centralul” Iulian Călin e zero barat în meserie, dar corespunde cerințelor lui „master”. Care? Îs mai mulți, la ligă, la cca… nu-mi merg majusculele în cazul ăsta. Și nu-nchei repriza fără să vă întreb, tu Abdallah, tu Roman, de ce ați fost așa deconectați la unele ecombinații din care putea ieși ceva? Ah, să întreb mai sus, la conducere? Stați să se gate sezonul! 

Păi, Aline, nici n-a început bine repriza a doua, că a trebuit să-i zic muierii „ține-mi puțin berea că are UTA penalty”. M-am bucurat că dai tu, dar știu, e mai greu să nimerești poarta de la „unșpe” decât din liberă de pe la „trizeci”. Alin ai dat pe lângă! Unbelievable! Nici nu mi-a mai trebuit berea… Ca joc de atac, hai, ați mai contat. Cu slabii ăștia nici nu se putea altfel! Ați dat și gol, dar VAR-ul i-a văzut umărul lui Poulolo în offside, după care iar mi-am notat întrebarea: deconectarea „roș-albă” de la competiție? 

Mai corect e să spun că meciul a fost cum a fost și golul… de-o palmă în plus pentru voi, UTA. Ați mai avut grade de libertate pe atac, dar nu mai continui, că trebuie să-mi bag, să scot, să tai și-i bai! La ce s-a-ntâmplat în prelungiri, cu greu îmi țin screenul deschis la laptop. Aș scrie scurt, meciul s-a încheiat nedecis, 1-1, noapte bună dragi cititori. Dar, hai că zic, ca să-mi aduc aminte peste ani. VAR-ul a căutat ceva să scoată egal pentru Petrolul și chiar a găsit. După cinci minute. Acordabil, dacă mă uit atent. Și Grozav a egalat din penalty.    

VIDEOREZUMAT  PETROLUL-UTA 1-1

Mai sunteți aici, băieți? Ați trecut de Comarnic? Ah, reveniți cu avionul acasă. Cu doar un punct în straiță. Știu, nu sunteți Inter să-i bateți pe toți, Dar sunt dezamăgit de ce ați cules de pe „Ilie Oană”. Ultrașii mei, voi maximi. Bravo!!!  



 

Categorie: Sport, Recomandări
Etichete: comentariu, etapa 7, PETROLUL – UTA: 1-1, play-out, Superliga
Distribuie:
Articolul anterior
Anul Nou Sinhalez și Tamil – sărbătorit la Arad de COMUNITATEA SRILANKEZĂ
Articolul următor
PATRIARHUL DANIEL, DOCTOR HONORIS CAUSA AL UNIVERSITĂȚII „AUREL VLAICU”

1 comentariu. Leave new

  • avatar of vlady mirescu
    Vlady Mirescu
    4 mai 2026 16:32

    nu mai contează, e matineu. nici nu m-am uitat, ce să văd? plictiseală și în teren și la televizor.

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Din aceeași categorie

caseta cu rezultate 1

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE | 5

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE, partea 5, 15-17 iunie Luni 15 iunie 2026, ora: 19,00, „Atlanta Stadium”, temperatura: 26°C, spectatori: 67.640.  Grupa H: SPANIA – CAPUL VERDE 0-0…
world cup 2026

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE | 4

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE, partea 4, 14-15 iunie Duminică 14 iunie 2026, ora: 20,00, „Houston Stadium”, temperatura: 28°C, spectatori: 68.021 Grupa E: GERMANIA – CURACAO 7-1 (3-1)…
world cup 2026

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE | 3

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE, partea 3, 13-14 iunie 2026 Sâmbătă 13 iunie 2026, ora: 22,00, „San Francisco Buy Arena Stadium”, temperatura: 28°C, spectatori: 67.966. Grupa B: QATAR…
world cup 2026

WORLD CUP 2026 – CASETA CU REZULTATE | 1

WORLD CUP 2026 | Joi 11 Iunie 2026, ora: 22,00, „Mexico City Stadium”, temperatura: 26°C, spectatori: 80.000. Grupa A: MEXIC – AFRICA DE SUD 2-0 (1-0) Au marcat: Quinones 9,…