Roșiii fură mai buni în Bănie!

uta la craiova scaled

„U” CRAIOVA 1948 – UTA 2-3 (1-2)

Au marcat: Chițu (29), Van Durmen (60) – Fabry (37/penalty), Ofosu (41), Micovschi (64).

„U” Craiova (antrenor Giovanni Constantino): Gurău – Negru (73 Mascarenhas), Compagnucci, Henriques, Padula – Achim (57 Asamoah), Buta (73 Blănuță) – Van Durmen, Ibrahim(56 Sidibe), Bahassa (86 Blidar) – Chițu.
Pe bancă: R. Popa – Albu, Vl. Pop, Iordache.
Cartonașe galbene: G. Constantino (antrenor)

UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Căpușă, Stolnik, Conte, Abeid – Mihai, Freitas – Micovschi (80 Diogo), Fabry (80 R. Pop), Ofosu (57 Stahl) – Luckassen (73 Cooper).
Pe bancă: Kucher – Benga, Stanciu, Dumitrașcu, Marku.
Cartonașe galbene: Luckassen.

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș) – George Neacșu (Câmpulung Muscel) și Adrian Vornicu (Iași). Rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Arbitri VAR: Ionuț Coza (Cernica) și Ferencz Tunyogi (Zalău)
Observator FRF: Marian Salomir (Cluj)
Delegat LPF: Marian Bucurescu (București)

29.10.2023, ora: 14,00, stadion: „Ion Oblemenco”, temperatura: 24°C, spectatori: 6500.

Mircea Rednic și-a trimis echipa pe teren să câștige, că s-a săturat de atâtea remize. Și UTA a invadat din start jumatea adversă, căutând culoare de finalizare. Dar gazde au fost oltenii lui Mititelu, care au încercat de prin minutul 5 să țină la puțin respect roșiii arădeni.

Gazdele au tras un prim șut pe poartă prin Buta – jucător promovat la senori de Șoimii Lipova – dar Iacob n-a avut emoții. Apoi Craiova a încercat să creeze, iar UTA s-a apărat, pe 2-3 linii. Jocul a fost și static în unele momente, dar, după primul sfert de oră, a fost vizibil că UTA nu are personalitate, nu e echipa care vrea să joace. Oltenii au fost în aceste momente bătăioși, arțăgoși, luptând  pentru orice balon.

Arădenii au apărut timid în atac doar în minutul 18, când Ofosu și-a tot căutat un culoar de șut pe ,,16”-le oltean, dar a șutat anemic, pe centru, în brațele lui Gurău. UTA a crescut în ofensivă, pe câteva acțiuni purtate de Fabry. Acesta a tras tare în minutul 19, de la 22 metri, dar Gurău a respins de sub transversală, iar peste două minute Freitas putea să marcheze, dar șutul său din 9 metri, după un corner, nu a prins poarta.

UTA a început să translateze cu ușurință jocul pe atac, arădenii fiind mai mobili și mai rapizi, ca în prima jumătate de repriză. Iar la o verticalizare pe atac, Luckassen a deviat o minge cu călcâiul, Fabry a pătruns pe culoar liber pe centru, a șutat, dar mingea a lovit bara laterală din stânga lui Gurău!
Și când se credea că e pe val, UTA a luat gol. Faza a pornit de la un fault la Luckassen la centrul terenului, Chițu i-a pasat pe stânga lui Bahassa, acesta a urcat și a centrat la 6 metri, unde tot Chițu a ajuns, nemarcat și a trimis mingea cu capul în poartă.

Golul primit a ambiționat roș-albii, care au avut un final de repriză excelent. În minutul 32 Fabry a tras din semi-întoarcere, din centrul careului, iar Gurău a respins de lângă bara din dreapta sa. La corner, Freitas a încercat să reia cu capul, dar a fost boxat în freză de Gurău, urmând apoi o pauză de trei minute până când VAR și apoi „centralul” Barbu s-au dumirit că e penalty. Fabry a șutat tare pe centru, în stânga lui Gurău, și a restabilit egalitatea. Roș-albii au zburdat pe teren și au produs o nouă fază care trebuia să le aducă gol. Mihai a dezvolat bine un atac cu pasă pe dreapta spre Ofosu, acesta a intrat pe culoare liber în careu, dar a șutat de la 12 metri pe lângă poartă.

Și așa cum merita pentru prestația din final, UTA a plecat cu avantaj în pauză. La o combinație Abeid-Fabry-Micovschi, ultimul a centrat de pe linia de fund, iar Ofosu a reluat din vole, din 12 metri, marcând în dreapta lui Gurău.

După pauză s-a luptat cu garda jos, fazele derulându-se – spre deliciul publicului neutru – dintr-un careu în altul. Oltenii s-au milogit să primească penalty-uri, tertip de jucători blazați, dar fazele fixe au dăunat iar roș-albilor. La un corner de pe dreapta (of măi băieți, nu învățați lecția asta?), Mihai a reluat greșit înapoi, iar Van Durmen a plasat în poartă cadoul primit.

Reacția UTA-ei a fost rapidă și scorul a devenit 2-3. Abeid a centrat lung, fundașii centrali ai Craiovei au „bărbierit” mingea care a ajuns la Stahl, acesta a pătruns în careu, a reușit să trimită balonul lui Luckassen, acesta s-a întors, a fentat pe interior și i-a pasat în continuare, spre stânga, lui Micovschi, care a rezolvat golul din cinci metri.

În ultimul sfert de oră din timpul regulamentar, „Știința lui Mititelu” și-a reașezat jocul pe combinații progresive, iar UTA a stat la pândă, că poate-poate. „Leii albaștri” antrenați de scurt timp de Gio Constantino au presat fără putere, însă atacurile au fost ușor respinse de defensiva lui Rednic, fost „ministru” în domeniu.

N-a mai fost loc de „surprize neplăcute”, iar UTA a plecat din Bănie cu o victorie importantă, dorită, muncită și meritată. Vine „cupa” cum o fi ea, iar Mircea Rednic și elevii săi trebuie musai să bată etapa viitoare și pe Dinamo „acasă” la Oradea.
Ok, băieți?

Primele impresii după joc:

MIRCEA REDNIC: „Greu, mă doare capul. Victorie meritată, așteptată de toată lumea. Perioada asta a fost grea, jucătorii care sunt aici au început să se integreze, am avut bară, situații de a marca, am spus că importantă e echipa. Sunt exigent că am pățit-o în ultimele două meciuri în care am pierdut puncte. Meciurile grele acum încep, vine și meciul de cupă. Echipă a fost de nota șapte, mai este până la 10. Kevin a avut două situații în care putea da pase, Andrey la fel, trebuie să acumulăm puncte, că am pierdut multe pe mâna noastră, trebuie să recuperăm. Ar fi păcat să nu legăm cu încă o victorie. Și alte echipe au venit pe vârfuri și au avut probleme. Sunt lucrate aceste faze, cu Rapid tot de la portar am făcut 11 pase consecutive și am dat gol, sunt exerciții lucrate, băieții au început să înțeleagă dar mai au mult de muncă. Lotul e foarte bun, am concurență, e greu că jucăm din trei în trei zile, cei de acasă să fie pregătiți să scoatem un rezultat bun în Cupă”.

VIDEOREZUMAT

Etichete: Fabry (37/penalty), Micovschi (64)., mircea rednic, Ofosu (41), „U” CRAIOVA 1948 – UTA 2-3
Un minor de 6 ani și două femei au ajuns la spital în urma unui accident rutier, pe drumul Târnova-Șilindia-Cuied
[Profile în câteva linii] CLAUDIA IUGA

uta 1 large

Un campionat de ținut minte!

UTA – FC U CRAIOVA 1948 3-1 (2-0) Au marcat: Luckassen (6), R. Pop (31), J. Pedro (67) – Ibrahim (87) 6 mai 2024, ora: 18:00, stadion: „Francisc Neuman“, temperature:…
uta dinamo scaled

SĂRACĂ IRIMA MEA!

UTA – DINAMO: 2-1 (1-1) Au marcat: Micovschi (41), Freitas (90+2,penalty) – Politic (8) 06.11.2023, ora:18,00, stadion: „Iuliu Bodola”, spectatori: 8000. UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Capușă, Conte, Stolnik,…