28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500.

Poli Iași (antrenor Tony da Silva): Lung – Todoroski, Fl. Ilie, Bouhenna, Ispas (63 Allanzinho) – Marchioni (79 Jatoba), Bordeianu – Stefanovici, Roman, Bettaleb (72 Kabran) – Sg. Buș (63 Harisson).
Pe bancă: Ailenei – Martak, Katanec, Samayoa, Itu, Gheorghiță, Ciobanu.
Cartonașe galbene: Bordeianu, Todoroski.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Diogo (46. Căpușă), Stolnik, Conte, Lawrence (55 Trif) – Mihai, Vulturar (77 Lopez) – R. Pop (71 Stahl), Omondi, Micovschi (55. Imoh) – Luckassen.
Pe bancă: Kucher – Iurasciuc, David, Tudorie.
Cartonașe galbene: Luckassen, Imoh.

Arbitri: Andrei Chivulete (București) – Andrei Constantinescu (București), Florian Vișan (Galați). Rezervă: Andrei Moroiță (Ploiești).
Arbitri VAR: Claudiu Marcu (Constanța), Alexandru Filip (Constanța).
Observator FRF: Marian Salomir (Cluj)
Observator LPF: Dan Potocianu (București).

Debordanți și pragmatici în actul secund

Odată ce a scăpat de grijile cu lupta pentru retrogradare, UTA a abordat partida din Copou cu siguranța unei echipe care mai luptă doar pentru o clasare cât mai sus, care-i crește considerabil și bugetul din drepturile „tv”. Politehnica Iași în schimb, a fost gruparea care era obligată se se prindă de orice fir, pentru a rămâne măcar în zona barajelor ce pot duce spre liga secundă. Așa că băieții antrenați de simpaticul Tony au încercat să țină UTA masată din start în careul propriu. Și tactica asta i-a ținut pe ieșeni aproape jumătate din prima repriză. Roș-albii lui Rednic, au ajuns să vadă poarta adversă doar în minutul 18, când Omondi a avut front liber la 22 metri, dar a tras pe lângă bara din stânga portarului Lung.

În apărare, ardăenii – cu Stolnik și Conte ziduri mobile – au respins orice încercare de centrare, sau de spargere a zidului defensiv, astfel că gazdelor le-a rămas varianta șutului de la distanță. Pe care Marchioni l-a încercat de la 30 de metri, dar Iacob a parat, din două mișcări, balonul. Și fazele fixe erau o variantă pentru gazde, iar la un corner din partea stângă bătut de Roman, mingea s-a dus cu efect pe poartă, dar Iacob a respins din reflex, cu piciorul. Pentru ca în finalul reprizei, Marchioni să mai încerce un șut din 30 de metri, la care Iacob s-a culcat pe mingea venită pe centrul porții.

Ieșenii au fost ceva mai „nervoși” după pauză, având în spate și un public care s-a trezit că trebuie să facă atmosferă pentru a-și ajuta favoriții. Dar ocaziaa mare a venit la poarta lor. Omondi și Trif a combinat pe stânga, ultimul a pasat în centrul careului, de unde Rareș Pop a șutat, dar s-a interpus pe traiectorie Ispas care și-a salvat involuntar poarta. Cu tot dramatismul din jocul gazdelor, era evident că UTA va puncta. Și arădenii au făcut-o în minutul 62. La un contraatac pe stânga, Omondi a pasat în latura careului mare lui Rareș Pop, acesta a trecut prin fentă de Bouhenna, a trimis din unghi mingea spre poartă, iar Imoh a deviat-o în plasă din careul mic.

După ce au intrat în avantaj, UTA a mai avut un atac tăios, cu Rareș Pop la centrare din stânga și cu Căpușă finalizator din 14 metri, balonul fiind parat de Lung. Ieșenii – din teren și din tribună – au început apoi să solicite penaltyuri la orice minge jucată în careul oaspeților, iar VAR-ul a arătat clar în minutul 70 că pe Mihai l-a lovit mingea în cap și nu în mână. Cei de la Poli au mai avut o zvâcnire în minutul 78, dar Stolnik a scos de două ori mingea din fața liniei porții, răspunsul roș-albilor venind printr-un contraatac a lui Stahl, blocat la sacrificiu de fundașii adverși. Care nu au mai avut ce să facă la faza din minutul 85, când UTA a marcat pentru 0-2. Urcat pe dreapta, Căpușă a pasat vertical, Inoh a deviat pe lângă linia defensivă ieșeană, Luckassen a demarat, a intrat în careu și a marcat pe sub portarul Lung.

UTA a plecat din dulcele târg al Ieșilor cu toate cele trei puncte, care puse alături de celelalte patru scoase lunea trecută la Ploiești și joi cu Oțelul, plasează gruparea din Arad pe primul loc din play-out. Mai sunt două etape însă. Acasă, cu „Craiova 48”, o echipă la fel de disperată ca Poli Iași și apoi, un final la Dinamo, tot o grupare măcinată de locul retrogradabil. Dar pentru fanul arădean, „doar UTA contează” și Doamne mulțam că avem o vară fără stres, adică fără baraj. Bravo UTA, bravo Mircea Rednic!

Primele reacții la final:

Mircea Rednic: „În prima repriză am avut câteva situații bune de a marca, nu am făcut-o, fotbalul se joacă pe goluri. Repriza a doua a fost, cred eu, repriza noastră și datorită schimbărilor. Au adus un plus în față, unde până atunci nu am contat, cu Kevin și cu Imoh, doi atacanți foarte puternici, au pus multă presiune pe fundașii centrali, care au greșit. Și apoi i-am suprins pe contraatac și am reușit să înscriem.

Așa se joacă acuma în play-out, ținând cont că am jucat luni, joi și acum (n.r. duminică). N-a fost ușor, au fost meciuri grele, mă bucur că am terminat cu victorie, am venit pe primul loc, acuma le-am dat două zile libere, după care pregătim meciul cu Craiova lui Adrian Mititelu, prietenul meu. Ne dorim să rămânem pe prilul loc din play-out până la final și cred că la lotul pe care-l am, cred că merităm. Mai ales și după disputa cu Galațiul, care a fost cea mai bună echipă pe care am întâlnit-o și pe care jocul a fost mai echilibrat. Am reușit dă câștigăm cu ei, e un lucru pozitiv, ne-a dat încredere, moral și nouă și suporterilor.

Sunt ferm convins că la meciul cu Craiova o să fie stadionul plin și sper sp terminăm și acest ultim meci acasă cu o victorie. A fost bine în acest sezon, se spunea că noi vom fi prima echipă care retrogradează. Am început greu, normal, când schimbi douzecișiceva de jucători și tot atâți au venit, pe unii i-am nimerit, pe alții nu i-am nimerit, dar cred că acum am reușit să ne formăm un lot bun.

Echilibrat, cu concurență, acum ați văzut, am jucat prima repriză cu Diogo, după aia a intrat Căpușă, pe stâînga la fel, Kemar și apoi Trif, e concurență, asta aduce plus la echipă. Cu inima stau bine, mai un medicament, mai o amețeală, asta-i viața, dar mergem înainte”.

REZUMAT VIDEO – sursa Prima Sport

Etichete: poli iasi, UTA
[Profile în câteva linii] IARINA-LIZICA MIUȚA
Horoscop | La ce trebuie să fie atente zodiile în această săptămână

uta dinamo scaled

SĂRACĂ IRIMA MEA!

UTA – DINAMO: 2-1 (1-1) Au marcat: Micovschi (41), Freitas (90+2,penalty) – Politic (8) 06.11.2023, ora:18,00, stadion: „Iuliu Bodola”, spectatori: 8000. UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Capușă, Conte, Stolnik,…