Au marcat: Micovschi (41), Freitas (90+2,penalty) – Politic (8)

06.11.2023, ora:18,00, stadion: „Iuliu Bodola”, spectatori: 8000.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Capușă, Conte, Stolnik, Dumitrașcu – Freitas, Mihai – Micovschi(68 Omondi), Fabry (82 R. Pop), Ofosu (35 Stahl) – Luckassen (68 Cooper).

Pe bancă: Kucher – Iurasciuc*, Carp, Marku, Diogo.

Dinamo (antrenor Ovidiu Burcă): Golubovic – Costin, Lucas, Homawoo, Amzăr –  Roșu (72 Iglesias), Ilic – Ghezali, Bena (83 Larrucea), Politic (84 Bani) – Abdallah (68 Gregorio).

Pe bancă: Began – Moura, I. Roșu, Patriche, R. Grigore.

Cartonașe galbene: N. Roșu, Ilic.

06.11.2023, ora: 18,00, stadion: „Iuliu Bodola”, spectatori: 8000.

Arbitri: Andrei Moroiță (Ploiești) – Ciprian Danșa (Satu Mare), Alexandru Vodă (Alba Iulia).

Arbitri VAR: George Găman (Craiova), Ionel Dumitru (Gherghița – Prahova).

Arădenii au trăit mereu altfel unele meciuri jucate de UTA, iar cele cu Dinamo fac parte din această categorie. La Oradea, unde are casă temporară „Bătrâna Doamnă”, miza meciului era locul zece pentru roș-albii gazde. Iar pentru roș-albii oaspeți, punctele însemnau un semn al revenirii, o redresare a imaginii echipei față de suporteri.

UTA a început jocul în terenul advers, dând drumul la câteva trasee deja „marcă înregistrată”. Dar iureșul gazdelor s-a stins după cinci minute, iar Dinamo a luat inițiativa. Bucureștenii au deschis scorul în minutul 8, la o fază de atac ce nu spunea prea multe. Amzăr i-a dat mingea spre colțul stâng al careului mare lui Politic, iar de aici s-a născut golul. Politic l-a depășit ca-n curtea școlii pe Căpușă, care s-a fâstâcit la ,,bicicleta” adversarului, și-a făcut mingea spre interior și de la 15 metri a șutat puternic, pe colțul scurt, unde nu ajunsese încă Iacob. Normal că golul le-a dat aripi dinamoviștilor, UTA reușind însă să le taie, cu o pasă „meserie”dată de Fabry lui Luckassen, dar acesta a fost blocat de portarul Golubovici, ieșit oportun la minge.

Cu tot efortul de a-și defășura jocul, arădenii au fost cu o viteză în urma adversarului, care a stat foarte bine – și incomod pentru gazde – în teren. „Câinii” au derulat un contraatac tăios pe dreapta, încheiat cu un șut din cros a lui Ghezali, de la 17 metri dreapta, dar mingea a trecut după bara de la colțul lung. Gazdele s-au adunat la timp și s-au mutat cu fundașii spre centrul terenului, baiul fiind că prea multe pase au fost date pe axul central, ocupat mai atent de „albii” bucureșteni. A căror bandă dreaptă, pe atac, a fost mai uzată, grație lui Costin (fostul jucător al UTA-ei), un winger impetuos care l-a și întins pe Iacob în minutul 37, cu un șut pe colțul scurt.

Tot de la o fază pornită „din nimic”, a ieșit și golul egalizator. Căpușă, jucător vulnerabil pe apărare, dar abil pe ofensivă, a trimis o diagonală spre careul advers, Bena a șlefuit mingea schimbându-i traiectoria exact spre Micovschi, care a țâșnit și din careul mic, a plasat-o din alunecare, prin stânga portarului Golubovici, venit să închidă colțul scurt.

Dinamo a mai recuperat câteva procente la posesie după pauză, UTA așteptând momentul să demareze spre careul advers. Arădenii au fost păcăliți însă de o minge trimisă peste latura stângă a defensivei, Ghezali a intrat singur în careu, dar a preferat să încerce o colaborare cu Gregorio, care n-a putut șuta „din plin”, fiind blocat de Căpușă care s-a repliat pe zona lui.

Cei doi antrenori au schimbat „pe tabla de joc”, și-au făcut planuri să nu lase puncte adversarului, dar întreg potul a rămas la „Bătrâna Doamnă”, care a bătut Dinamo pentru prima dată „acasă, după 30 de ani.

Schimbările au fost benefice pentru UTA. Rareș Pop a fost cel care a tăiat cum a vrut defensiva oaspete, fiind și executantul periculos la cornere. În minutul 89, Rareș a trimis mingea înalt, în fața porții, iar în săritură cu Cooper, Homawoo a lovit mingea cu brațul stâng și mingea a fost respinsă din careu. S-a activat însă VAR-ul, s-a studiat faza 3-4 minute, a fost chemat și ,,centralul” Moroiță să-și aleagă decizia, care a fost: penalty. Suporterii arădeni au urmărit execuția în picioare, cu pumnii strânși, Rednic s-a întors fredonând „Săracă irima mea”, iar Freitas a trimis plasat, în plasa laterală din dreapta portarului, care deși a plecat pe minge a fost învins.

UTA a terminat pe 10 turul, după un finish execelent pe turnantă. E foarte bine, e munca lui Mircea Rednic, a staffului său, a băieților care au înțeles că la Arad, fotbalul este un fenomen social. Și dacă am tăiat – obiectiv – cu „lama”, când a trebuit, acum nu rămâne de spus decât „Bravo UTA” și normal, „Bravo” admirabililor suporteri arădeni.

uta uraaaa

Primele impresii la cald:

MIRCEA REDNIC: Am reușit să luăm cele trei puncte, nu știu dacă meritat, poate pentru că am crezut până  final. Am terminat meciul cu un forcing foarte bun din care a ieșit situația de penalty… Mă bucur că băieții nu au cedat și nu s-au lăsat influențați de dorința publicului care vroia să jucăm în față. Ne doream și noi asta, dar riscam să pierdem mingile… Nu a fost cea mai bună prestație a noastră și pentru că Dinamo a făcut, poate, cel mai  bun meci al lor. S-au închis bine, l-au blocat pe Fabry, știau că noi în mare măsură depindem de jocul lui, nici terenul nu ne-a avantajat.”

VIDEOREZUMAT

CLASAMENTUL LA ZI

clasament supeliga 15

(conform Google)

Etichete: Freitas, Micovschi, mircea rednic, SĂRACĂ IRIMA MEA!, UTA – DINAMO: 2-1 (1-1)
„HAI LA LUPTA CEA MARE!” sau „PROLETARI DIN TOATE ȚĂRILE, … UIMIȚI-VĂ!” (1)
Teatrul Național din Timișoara devine capitala europeană a teatrelor publice din Europa

uta 1 large

Un campionat de ținut minte!

UTA – FC U CRAIOVA 1948 3-1 (2-0) Au marcat: Luckassen (6), R. Pop (31), J. Pedro (67) – Ibrahim (87) 6 mai 2024, ora: 18:00, stadion: „Francisc Neuman“, temperature:…