Succes convingător al arădencelor în „Grupa Roșie”: ICIM – Universitatea Cluj 88-62

icim cluj martie

FCC ICIM Arad a izbutit ieri seară în polivalenta arădeană 3-a victorie consecutivă în campionat și prima pe teren propriu în Grupa Roșie cu Universitatea Cluj 88-62 Pe sferturi a fost (27-18, 14-18, 22-12, 25-14). A fost un frumos cadou pentru spectatori in sala Victoria după 4 meciuri jucate în deplasare.

Arădencele au avut parte în primele 20 de minute de o replică mai tare decât se așteptau din partea adversarelor, o echipă tânără aflată pe ultimul loc. Cu Henderson în zi bună la aruncări, clujencele au ținut aproape în primele două sferturi, la 4-5 puncte diferență. Cândva acestă confruntare reprezenta marele derby al Transilvaniei și sala devenea neîncăpătoare

„Galben-albastrele” nu au mai repetat greșelile făcute în partida tur când au cedat surprinzător pe final. După pauza mare, cursul jocului a fost doar într-o singură direcție. Duetul Williams – Hadzovic (49 de puncte împreună) a rezolvat problema învingătoarei pentru cel mai clar succes arădean în actualul sezon din Liga Națională de Baschet Feminin.

FCC ICIM a reușit 14 puncte marcate succesiv în a doua parte a sfertului 3. Un număr de 64 de puncte din totalul de 88 au venit de la titulare. Cel mai mare avantaj pe tabelă de scor pentru echipa gazdă a fost de 27 de puncte.

Următorul joc pentru formația galben-albastră va avea loc miercuri, de la ora 18:00, la Sala Sporturilor Victoria. La Arad se va juca returul întâlnirii cu Sepsi Sf. Gheorghe din Cupa României. Din păcate parcursul în cupă e ca și încheiat pentru arădence care în tur au pierdut în această săptămână la un scor categoric 90 – 55.

Flavia Ferenczi a revenit la Arad

Pe plan sportiv după succesul de la Brașov gruparea arădeană și Flavia Ferenczi au ajuns la un acord pentru restul sezonului în curs. Astfel, sportiva în vârstă de 28 de ani a revenit la gruparea arădeană.

Are peste 200 de meciuri jucate în primul eșalon și are mai mult de 2.000 de puncte înscrise în Liga Națională în această perioadă. Cel mai bun sezon al său a fost în 2011-12, când a jucat peste 1.000 de minute în campionat (medie de 34.46 în 31 de meciuri) și a marcat 464 de puncnte (15 puncte pe meci).

În actuala ediție de campionat a evoluat până de curând pentru Olimpia CSU Brașov și a avut o medie de 13.1 puncte.

În urma rezultatelor mai puțin favorabile din actualul sezon, Marcel Urban managementul echipei a făcut toate eforturile posibile pentru a redresa din mers situația FCC ICIM-ului.

De-a lungul timpului, Ferenczi a mai evoluat pentru echipele din Oradea, Satu Mare și Cluj-Napoca.

Să mai spunem că, cu o zi înainte de meci, adică de mărțișor baschetbalistele de la ICIM au inaugurat 10 scaune de alăptat la secția Neonatologie din cadrul spitalului județean Arad, actiune supervizată de managerul Marcel Urban

FCC ICIM: Hadzovic 27 puncte, Williams 22, Lee 12, Mercea 11, Fodor 9, Ciotir 4  și Ardelean 1.

U Cluj: Henderson 25, Morse 12, Părău 8, Begenisic 6, Bot 5, Cenean și Maxim cu câte 3 puncte fiecare.

Etichete: ICIM Arad, Marcel Urban, maxim, u cluj, williams
”The Lily of Life” (Crinul Vieții) – o lucrare REGALĂ… pentru că „iubim aceleași frumuseți și înțelegem aceleași vise”
[ACTUALIZARE] „Perversul din DUBA ALBĂ” a fost identificat de polițiști ca fiind un bărbat de 52 de ani din Craiva. A fost amendat cu 1.000 de lei…