25.11.2023, ora: 20,30, stadion: „Dr.Constantin Rădulescu”, spectatori: 5000.

CFR Cluj (antrenor Andrea Mandorlini): Sava – Mogoș, Kresic, M. Ilie, Morgan(82 Camora) – Muhar, Tachtsidis, Cvek(56 Deac) – Avounou(70 Fică) – Otele, Juricic(70 Bîrligea).

Pe bancă: Hindrich – Boben, R. Filip, Lucaci, L. Mihai.

Cartonașe galbene: Muhar, Tachtsidis.

UTA (antrenor Mircea Rednic): Fl. Iacob – Stolnik, Conte, Benga,  – Căpușă, Freitas (80 Marku), C. Mihai, Micovschi (81 Abeid) – R. Pop (46 Omondi) – Luckassen (46 Carp), Cooper (86 Fabry).

Pe bancă: Kucher – Diogo, Iurasciuc, Stahl.

Cartonașe galbene: –

Arbitri: Ionuț Coza  (Cernica – Ilfov) – Marius Badea (Râmnicu Vâlcea), Valentin Dumitru (Gherghiţa – Prahova). Rezervă: George Găman (Craiova).

Arbitri VAR: Szabolcs Kovasc (Carei) și Andrei Moroiță (Ploiești).

Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)

Delegat LPF: Romulus Gabor (Hunedoara)

SUPERMULȚUMIȚI CU ACEST PUNCT

UTA a surpins din start cu așezarea sa pe teren, cu trei jucători în linia defensivă și cu doi atacanți – Luckassen și Cooper – pregătiți să se bată în careul advers. Mingea a fost mai mult în posesia celor de la CFR, aceștia având dealtfel la final un procent de 65 la sută la acest capitol. Dar cel mai important lucru – scorul – a fost 0-0. Și pot adăuga „pentru UTA!”.

Arădenii au încercat în multe momente să-și desfășoare jocul lor de pase, pornit din apărare, pe benzi, spre mijloc, uneori și pe atac, dar clujenii au avut și ei un italian pe bancă, care știe bine lecția blocajului și a organizării în linia mediană.

Oaspeții au stat cu ochii pe Otele, știind bine ce fâșneț este, fostul utist fiind cel care a creat prima fază periculoasă de atac a gazdelor, cu pas în zece metri la Avounou, urmat de un șut pe lângă! Peste un minut Juricic a luftat la șase metri de poarta lui Iacob, pentru ca în minutul 20, la o centrare a lui Mogoș, balonul să ocolească de puțin poarta arădenilor, la reluarea cu capul a lui aceluiași Avounou.

Portarul UTA-ei a avut apoi de lucru la șutul lui Muhar și apoi la o pasă dată de Tachtsidis spre Otele, pentru ca la poarta cealaltă, Luckassen și Cooper să testeze vigilența portarului Sava, care a prins șutul ultimului. Luckassen a trecut cu mingea de linia de fund în minutul 28, stingând prematur o fază creată de Mihai, pentru ca în ultimele minute ale primei reprize, defensiva UTA-ei să reziste eroic la atacurile gazdelor.

Mircea Rednic a schimbat la pauză, iar cei intrați a fost „vii”. Omondi – surpiză plăcută – i-a așezat mingea lui Mihai, dar șutul pe jos expediat de acesta, s-a dus pe lângă poartă. În minutul 60, același Omondi a pasat din banda stângă pe cea din dreapta, de unde Căpușă a expediat mingea în bară pe colțul lung, „obiectul” fiind degajat apoi de fundașii clujeni. Raportul de bare s-a echilibrat în minutul 72, când Stolnik a respins o centrare și Tachtsidis a tras din marginea careului mare, puțin dreapta, în bara tot de pe colțul lung.

Spre finalul partidei, UTA a scăpat fără gol primit la o fază de atac a gazdelor, în care Otele a reluat din foarfecă, iar după respingere, șutul lui Camora să fie scos excelent de Iacob. Gazdele au marcat în minutul 87, dar Bârligea a făcut-o din offside, pentru ca și UTA să dea emoții clujenilor peste doar două minute, când Fabry i-a pasat lui Carp la nouă metri, dar acesta a șutat peste poartă.

În prelungiri, Iacob a mai rezolvat o minge periculoasă în fața lui Otele și Tachtsidis, scorul alb fiind meritat de arădeni, după o evoluție consistentă, în fața unei grupări ce luptă pentru titlu.

VIDEOREZUMAT

Primele impresii după joc:

MIRCEA REDNIC: Ei au avut impresia că ne domină, cu pase în lateral, cu centrări, au fost multe dueluri pe care în proporție de 80 la sută le-am câștigat noi. Au fost și mingi care au rămas în careu, la care – probabil – pe neispirația adversarului, n-a făcut ca ei să înscrie. Prima repriză mai echilibrată, dar în a doua, ei au avut o posesie și o presiune mult mai mare. Dar ținând cont și de situațiile pe care le-am avut și noi, două ocazii, una Carp cu acțiunea de contraatac, plus bara lui Căpușă, eu zic că putem să fim mulțumiți de acest punct și cu o echipă foarte bună. Băieților n-am ce să le reproșez, că au depus efort, e prima oară când jucăm cu trei pe fund, n-am avut prea mult timp să lucrăm, am crezul că și ei o să joace cu trei pe fund și nu au făcut-o și din cauza asta am avut de suferit, pentru că cei doi atacanți la un moment dat au rămas prea sus, erau unu contra unu cu fundașii lor și cei de la CFR și-au creat o spueriotitate la mijlocul terenului și asta ne-a suprins. Așa pe ansamblu, echipa a depus mult efort, ne-am apărat destul de bine și nu am luat gol. Cu șansă și cu Florin, care a avut două intervenții, suntem supermulțumiți cu acest punct. Noi multe etape am luat goluri, multe, câte două, câte trei, sigur, am și marcat, astăzi n-am fpcut-o dar nici n-am luat, pe ansamblu sânt mulțumit, totuși am jucat cu CFR. Urmează meciul cu Sibiul de acasă, de unde om juca, de la Oradea și încercăm să câștigăm cele trei puncte”

Etichete: CFR CLUJ – UTA: 0-0, cronica, mircea rednic, UTA Arad, Vali Viski
Acțiunile de sâmbătă ale polițiștilor arădeni, în județ
Actorii de Oscar Jamie Foxx și Cuba Gooding Jr., acuzați de agresiune sexuală

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…