UTA a zdrobit Național Șebiș, în Cupa României. Curtuiuș și-a recăpătat pofta de gol

curtuius

Național Sebiș – UTA 1 – 4 (0 – 2)

La mijlocul acestei săptămâni, UTA a evoluat într-un joc oficial de Cupa României, la Sebiș, pe terenul echipei de liga a treial. A fost un bun prilej pentru antrenorul Cristi Todea de a vedea la lucru jucători care nu au evoluat atât de mult în acest sezon. UTA s-a impus fără probleme și așteaptă meciul de campionat de la Șiria când primește vizita celor de la Pandurii Târgu Jiu.
„A fost un meci pe care l-am controlat, am reușit să înscriem și să ne descătușăm. E importantă această victorie pentru moralul jucătorilor noștri, dar va trebui să muncim în continuare mai mult. Rămânem modești, încă nu am realizat nimic. Într-adevăr, mergem mai departe în Cupa României, dar mai avem mult de muncă pentru a ajunge unde ne dorim. Sperăm să prindem gustul victoriilor, de aceea e importantă cea de azi. Vrem să continuăm pe această linie. Din păcate Florea are o accidentare urâtă și e incert pentru meciul de campionat ”,
a declarat Cristi Todea. UTA a trecut mai departe în 16-zecimile Cupei României.
Așa s-a marcat:
Minutul 18, Curtuius pasează pentru Florea, care înscrie cu lob elegant peste Poiană, 0 -1.
Minutul 30, Centrare de pe dreapta Curtuius, Florea reia din prima la colțul scurt, stabilind astfel scorul la pauză, 0-2
Minutul. 65, acțiune personală a lui Jorza, pasează la Curtuius și acesta înscrie pentru 0-3.
Minutul 75, Dică, excecută excelent o lovitură liberă de la 25 de metri și reduce din diferență, 1 – 3.

Minutul 90, acțiune de atac rapidă pentru UTA și Curtuiuș reuțește dubla. 1 – 4.

Național: Poiană – Postoarcă, Pintea, Dumitrache, Siminic, Saulescu, Vereș, Ruta, Pâslaru, Petculescu, Ionică. Au mai evoluat: Dică, Susan, Enciu Antrenor: Alin Chita.
UTA: Barna – Polgar, Manea, Scutaru, Dinculescu – Stahl, Jorza, Pacurar, Carstocea – Curtuius, Florea. Au mai evoluat: Toma, Adili Buleică. Antrenor: Cristi Todea.
Arbitri: Sergiu Popa (Aiud) – Daniel Lar, Răzvan Soporan (ambii Baia Mare). Observatori: Vasile Rad (Arad), Ioan Mureșan (Timișoara)

Etichete: adili, Arad, cristi todea, cupa romaniei, curtuius, Național Sebiș, UTA
[ȘTIREA POZITIVĂ A ANULUI] Arădeanca Anamaria Effler este în ECHIPA câștigătoare a PREMIULUI NOBEL pentru FIZICĂ pe 2017
Duș rece la debutul în campionat. FCC ICIM Arad – Olimpia Brașov: 80 – 94

uta otelul 3 large

URA ȘI (ÎNAPOI) LA GARĂ!

UTA – OȚELUL GALAȚI 3-1 (0-0) Au marcat: Omondi (62), Luckassen (78), R. Pop (81) – Cisotti (90+4) 25 aprilie 2024, ora: 16.45, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12°C, spectatori: 7500.…