UTA și-a refăcut seria pozitivă prin reușita lui Manea, în amicalul cu Szeged (1-0)

uta szeged

UTA – Szeged 1 – 0 (0 – 0)

O zi au avut pauză elevii lui Ionuț Popa după înfrângerea de sâmbătă de la Debrecen, după care UTA a reportat o victorie în fața echipei de liga a treia din Ungaria Grosics Akademia Szeged 2011. Pe arena din Sânicolau Mic, arădenii s-au impus  luni cu scorul de 1 – 0 în al patrulea amical al verii. Prima repriză a inclus o lovitură de pedeapsă obținută de Stahl pe care David Popa a trimis-o în transversală, dar UTA a rămas, în general, cu inițiativa de partea ei și pe parcursul celei de-a doua părți. După pauză antrenorul Ionuț Popa a încercat  o transfuzie de sânge proaspăt , dar meciul a fost decis de reușita lui Alex Manea, căpitanul arădenilor a recepționat, undeva în 12 metri, o lovitură liberă executată de Suslak și l-a executat pe goalkeeperul advers cu un lob frumos, 1-0 cu zece minute înainte de final. Manea este la a doua ispravă de acest fel în seria acestor jocuri de verificare. După numai două minute  de la deschiderea scorului, Hegedus a ratat din poziție de singur cu Zamfir. Tehnicianul arădean nu a făcut nici o înlocuire în compartimentul defensiv încercând să cristalizeze o formulă defensivă. A fost primul meci a lui Enescu în tricoul echipei arădene.

UTA: Bodea ( Zamfir)  – Costin ( R. Iuga), Manea ( Gall), Benga, Copaci ( Suslak) – Oprea ( Coulibaly), Enescu ( Opriș) – Stahl ( Prună), Petriș ( Janos), Petra ( Matei) – D. Popa ( Al. Pop).

Szeged: Alexsic – Achim, Toth, Farkas, Paszka – Balogh, Povaszai, Olah, German – Szabo, Mate. Au mai evoluat: Szantai – Kosuba, Manga, Nicorec, Coroian, Moga, Zadori.

„În primul rând am observat o stare de oboseală apăsătoare. Sâmbătă seara am jucat la Debrecen cu o echipă care ne-a întins puțin, apoi duminică am avut antrenament. Am și hotărât ca mâine doar o parte din jucători, cei care au jucat mai puțin, să facă antrenament. Joi ne deplasăm la Bekescsaba, sper să îi am pe toți jucătorii apți, inclusiv pe Tănase, Vădrariu și încă doi jucători, ca să pot trage o concluzie”, a sintetizat Ionuț Popa.

Joi, de la ora 18:00 UTA e în fieful celor de la Elore Bekescsaba. Cele două echipe s-au mai văzut pe 7 iulie, la Arad, atunci a fost o remiză cu goluri,  2-2. Săptămâna amicalelor roș-albe se încheie sâmbătă, cu meciul de la Sebiș.

Etichete: Ionut Popa, manea, Szeged, UTA, zamfir
„Piața Catedralei” a intrat în „Istoria tristă a Aradului”, iar Falcă rămâne tot constipat… având probleme cu scaunul. Cu scaunul de primar, evident! [FOTO / VIDEO de la Ședința CLM]
S-a descoperit oficial GAURA NEAGRĂ de pe ȘTRANDUL NEPTUN. Anul acesta va înghiți 4,4 milioane de lei

uta otelul 3 large

URA ȘI (ÎNAPOI) LA GARĂ!

UTA – OȚELUL GALAȚI 3-1 (0-0) Au marcat: Omondi (62), Luckassen (78), R. Pop (81) – Cisotti (90+4) 25 aprilie 2024, ora: 16.45, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12°C, spectatori: 7500.…