Hat draghe, ce-ați făcut la Budapesta? Honved Budapesta – UTA 3-0 (2-0)

În meci amical pe Bozsik Aréna (Budapesta)

Au marcat: Benczenleitner (17), Krajcsovics (35), Bocskay (74).
Honvéd (antrenor Csertői Aurél): Dúzs – Eördögh, Kálnoki-Kis, Szabó A., Benczenleitner (31 Haragos) – Adorján, Lőrinczy, Holman – Kerezsi, Bobál G., Krajcsovics
UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Stroungis, Conte, Benga – Diogo, Freitas (23 Stahl), Vraciu, Trif – R. Pop, Cooper, Micovschi.
Pe bancă: Lungu – Căpușă, Stolnik, Iurasciuc, Dumitrașcu, Stahl, Lopez, Ofosu, Stanciu, Kyrychenko.

Hat draghe, ce-ați făcut la Budapesta?

UTA s-a deplasat sâmbătă în cartierul budapestan Kispest, unde pe Bozsik Aréna a întâlnit în meci amical Honved Budapesta. Formația maghiară, care deține 14 titluri de campioană a Ungariei (ultimul obținut în sezonul 2016-2017) și 8 cupe, se zbate acum în anonimatul ligii secunde maghiare, unde ocupă locul 11.

Cu toate astea, „vioara întâi” pe noua arenă a fost formația budapestană, care a controlat prima repriză aproape în totalitate. Honved a presat în primele 5-6 minute, UTA reușind să ajungă în careul advers și să obțină primul corner doar în minutul 8. Micovschi a avut apoi o bună ocazie de a marca în minutul 11, șutul său din careu fiind respins de portarul advers, pentru ca după asta, gazdele să se așeze majoritatea timpului în zona de la 20 la16 metri, combinând pe toate flancurile. Și la o lovitură liberă din dreapta, în preajma liniei de fund (un fel de corner scurt), Cooper a fost neatent la respingere de lângă prima bară, iar Benczenleitner a trimis mingea în poartă din patru metri.

UTA a replicat rapid, cu una din singurele faze de atac legate bine în prima repriză. Era minutul 19 când Pop i-a pasat vertical lui Micovschi, acesta i-a trimis printre fundașii adverși lui Cooper, care a șutat puternic de la 10 metri, balonul lovind transversala pe colțul scurt, fiind apoi degajat de gazde din careu.

În restul primei reprize, UTA a jucat timid, ca în deplasare la o echipă mai bună, abordare de neînțeles pentru o grupare de prim eșalon. Așa că Honved s-a desprins la 2-0 în minutul 35, când la o combinație în preajma careului mare arădean, Krajcsovics a preluat mingea și a șutat cu efect, marcând plasat în stânga lui Iacob. A fost o repriză slabă făcută de UTA, din care Mircea Rednic și elevii săi trebuie să tragă învățăminte.

În repriza a doua, garniturile celor două echipe au fost:

Honved: Tujvel – Kovács N., Kocsis G., Pekár (72 Kaczvinszki), Kulbachuk – Keresztes, Bocskay, Nyitrai (72 Polák)  – Kocsis D., Simon B., Kundrák.
UTA: Iacob (72 Lungu) – Căpușă, Stolnik, Conte(77 Iurasciuc), Trif – Stahl, Lopez, Dumitrașcu, Ofosu – Stanciu, Cooper(63 Kyrychenko).

O diferență s-a văzut în evoluția UTA, cel puțin în debutul actului secund. UTA a fost echipa mai agresivă, dar și maghiarii au fost agresivi, fizic, Conte și nu numai el simțind jocul bărbătesc al adversarilor, „răsplătit” cu câteva cartonașe galbene. Rednic a mizat după o oră de joc pe un cuplu de copii în atac – Stanciu-Kyrychenko – care s-au pierdut însă între apărătorii adverși. În minutul 66, Dumitrașcu a încercat să marcheze din lovitură liberă preajma de la 20 metri, dar mingea a fost reținută pe centrul porții de portarul maghiar. Apoi ocazii de poartă nu au mai fost, până în minutul 74 când Honved a marcat din nou. La o lovitură liberă de la 18 metri, Bocskay a găsit o breșă în zid, iar mingea, ușor deviate s-a scurs în poartă, în stânga lui Lungu, de-abia intrat. Arădenii au mai avut o singură încercare de a puncta și ei, dar la combinația dintre Stahl și Dumitrașcu – la o lovitură liberă din dreapta, de lângă careul mare – ultimul a șutat slab peste poartă din 14 metri.

Și asta a cam fost tot, „albaștrii” cu sigla UTA pe piept rămânând cu capul plecat la ultimul fluier al arbitrului. „Bătrâna Doamnă” a făcut o vizită „de ținut minte” la Budapesta, pentru toți cei ce au prestat un fotbal șters, pe „Bozsik Aréna”.

VIDEOREZUMAT

Mircea Rednic:

„Nu vorbesc de rezultat, normal că nu îmi convine, dar a fost un antrenament bun, în condiții bune. Toți cei care n-au avut probleme medicale au jucat. Ăsta e fotbalul, ai două ocazii, în loc să fie 2-0 pentru noi, au avut ei 2-0 la pauză și 3-0 la final. Au fost și momente bune, dar pe faza de apărare am suferit, am primit două goluri din faze fixe și unul dintr-un șut de la 20 de metri. După nouă zile grele de pregătire, toată lumea suferă din punct de vedere fizic, sunt obosiți, dar e ok, pe noi ne interesează să stăm bine din acest punct de vedere la meciul cu FCSB. Mă bucur că am reușit să facem aceste două jocuri, în condiții bune, chiar nu regret deloc că n-am plecat în Antalya”.

rednic budapesta

Etichete: Bozsik Aréna, fotbal, Honved Budapesta, Meci amical, UTA
Comuna 30: O seară de poezie și creație literară la Timișoara
[ACTUALIZARE 3] Zeci de taximetriști și transportatori arădeni protestează în semn de solidaritate cu transportatorii și fermierii din toată țara. Aceștia vor pleca spre București

uta poli iasi large

Șapte zile productive

Politehnica Iași – UTA 0-2 (0-0) 28 aprilie 2024, ora: 18,15, stadion: ,,Emil Alexandrescu”, temperatura 16 , spectatori: 4500. Au marcat: Imoh (62), Luckassen (84). Poli Iași (antrenor Tony da…