România (selecționer Edi Iordănescu): Moldovan – Rațiu, Drăgușin, Burcă(63 R. Marin), Bancu – Cicâldău(77 Olaru), Screciu – Hagi(71 Moruțan), Stanciu, Coman(71 Mihăilă) – Puşcaş(46 Alibec)
Pe bancă: Târnovanu, Aioani – Rus, M. Marin, Bîrligea, Camora, Sorescu.
Kosovo (selecționer Primoz Gliha): Muric – Vojvoda(81 Beka), A. Rrahmani, Aliti, Paqarada – Zhegrova(63 Dresevic), V. Berisha(54 Muslija), Loshaj , B. Berisha(81 Rrahmani) – Rashica(54 Hadergionaj), Muriqi(eliminat min.42)
Pe bancă: Ujkani – Bekaj, Fazliji, Hajrizi, Korenica, Zeqiri, Krasniqi.

12.09.2023, ora: 21,45, stadion: Arena Națională, spectatori: 27.000.

Arbitri: Willy Delajod – Erwan Finjean, Philippe Jeanne; Arbitru rezervă: Thomas Leonard (toţi din Franţa)

Arbitri VAR: Benoît Millot (Franţa), Stéphanie Frappart (Franţa).

Observator UEFA: Ognjen Valjic (Bosnia-Herţegovina);

Delegat UEFA: Andrew Shaw (Anglia).

• În minutul 18, meciul a fost întrerupt, după ce o facțiune a unor suporteri dirijați politic, aflați în peluza din spatele porții kosovarilor, au aruncat cu torțe în teren. Arbitru de centru Willy Delaiod a întrerupt meciul, dar indivizii îmbrăcați cu tricouri negre inscripționate „Uniți sub tricolor”, au continuat să arunce cu petarde, desfășurând și un banner cu mesajul „Basarabia e Romania, Kosovo e Serbia”.

Ianis Hagi şi Nicolae Stanciu au încercat să convingă fanii să înceteze cu această manifestație, făcându-se apel în acest sens și de la stația de amplificare a arenei. Acțiunile nu au avut efect, iar arbitrul a decis să trimită echipele la vestiare, UEFA anunțând pe site-ul oficial că partida „a fost suspendată din cauza comportamentului discriminatoriu al suporterilor”.

După 40 de minute, echipele au revenit pe teren, iar după o încălzire de 10 minute, jocul a fost reluat.

Finalul productiv ne-a păstrat pe locul secund în grupă

România și Kosovo au trebuit să-și facă treaba pentru care s-au întâlnit aseară, indiferent de acțiunile unor insconștienți din peluză. Și punctele au fost țintite de ambele grupări. Așa cum obișnuiește, Edi Iordănescu a schimbat jumătate din echipa care se chinuise sâmbătă cu Israel. Că deh, avem lot mare, avem variante și trebuie să joace toți. Cei zece galbeni din teren, au arătat ceva mai bine împreună, dar și Kosovo nu e Israel. Bine, nu e nici România, că oaspeții au jucători care joacă la cluburi cu nume pronunțabil, dar ca echipă nu sunt legați, n-au avut cu ce să ne încurce prea mult.

A încercat Zhegrova ceva, cu șut din „16” dreapta, dar Moldovan nu-i chiar novice la astfel de șuturi. Și după odihna forțată care a durat cât o repriză, românii au dus și mai bine acțiunile în terenul advers. Și mingea chiar a ajuns prin fața porții apărate de Muric, dar Hagi și Bancu au șutat paralel cu poarta. Apoi „bulanul” naționalei (sau a lui „Yedi”), iar a funcționat. Burcă a dat o pasă neglijentă înapoi, mingea a ajuns la Muriqi, care a trimis-o prea încet pe lângă portar și Drăgușin a respins din alunecare de pe linia porții.

Burcă a mai comis-o o dată în minutul 41, dar – ca norocul – Zhegrova n-a prins cadrul porții cu un șut din 14 metri. Românii s-au bucurat ca la gol în minutul 42, când Muriqi a fost eliminat pentru al doilea galben, pentru că în săritură l-a atins cu brațul pe Screciu, aflat în spatele său.

La pauză, pietonul Pușcaș i-a lăsat locul lui Alibec și Denis l-a și probat pe portarul advers cu un șut de la 20 metri, la care Muric a scăpat balonul în corner. Dar suporterii și banca tricolorilor s-au frecat pe mâini în minutul 58, la penalti-ul primit la un fault făcut de Rrahmani la Coman. Stanciu a șutat penibil de la 11 metri și Muric a respins.

România a dominat, a avut posesie peste 60 la sută, dar și-a creat o singură ocazie prin Alibec, cu un șut de la 25 metri, în minutul 64. Kosovo a replicat tot cu un șut de la distanță trimis de Dresevic, dar Moldovan a blocat mingea în doi timpi.

Golul mult așteptat de suporterii adevărați a venit în minutul 84. Moruțan a pătruns hotărât, i-a centrat lui Mihăilă, al cărui șut a fost blocat, dar mingea a ajuns la Stanciu care a marcat cu un șut din 15 metri.

Kosovo s-a translatat spre careu gazdelor, Loshaj a avut șansa să marcheze, dar Moldovan a respins șutul. S-a jucat pe contre, tricolorii șarjând în careul advers prin Moruțan și Alibec, în timp ce kosovarii ne-au dat emoții la acțiunea lui Muslija din minutul 90, când liber, a șutat pe lângă poartă. Totul s-a rezolvat – pentru România – în minutul 93, când Rațiu a centrat și Mihăilă a reluat spectaculos, cu un șut din 8 metri.

Tot ce contează este că România ocupă încă poziția secundă în grupă, cu puncte scoase cu noroc, dar și cu un pic de muncă, cu jucători de condiție modestă, cu un selecționer limitat. Dar asta e naționala nostră, asta e parcursul ei în grupa unde se luptă să ajungă la Euro 2024 și noi o judecăm după ce produce.

Etichete: Edi Iordănescu, Mihăilă, Preliminarii EURO 2024, România – Kosovo 2-0, stanciu
Programul Zilelor Maghiare Arădene 2023
Voluntarii Crucii Roșii Arad au participat la Concursul de Acordare de Prim Ajutor al Detașamentelor de Intervenție la Dezastre

uta 1 large

Un campionat de ținut minte!

UTA – FC U CRAIOVA 1948 3-1 (2-0) Au marcat: Luckassen (6), R. Pop (31), J. Pedro (67) – Ibrahim (87) 6 mai 2024, ora: 18:00, stadion: „Francisc Neuman“, temperature:…
uta dinamo scaled

SĂRACĂ IRIMA MEA!

UTA – DINAMO: 2-1 (1-1) Au marcat: Micovschi (41), Freitas (90+2,penalty) – Politic (8) 06.11.2023, ora:18,00, stadion: „Iuliu Bodola”, spectatori: 8000. UTA (antrenor Mircea Rednic): Iacob – Capușă, Conte, Stolnik,…